CHP’li Gürer: Virüs döneminde çiğ sütte 25 kuruşluk desteğe geri dönülmelidir

ANKARA (ANKA) –  CHP’li Ömer Fethi Gürer, süt inekçiliği yapanlara verilen çiğ süt destekleme fiyatının 10 kuruşa çekildiğini hatırlatarak, virüs salgını nedeniyle bu desteğin tekrar 25 kuruşa çıkarılması gerektiğini ifade etti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından süt inekçiliği yapanlara verilen çiğ süt destekleme fiyatının 25 kuruştan 10 kuruşu çekildiğini hatırlatarak, virüs salgını nedeniyle bu desteğin tekrar 25 kuruşa çıkarılması gerektiğini ifade etti.
Tarım ve hayvancılıkta sorunların bitmediğini ifade eden CHP’li Gürer hayvancılıkta kullanılan kesif yemdeki yüzde 27’lik artışın üreticiyi mağdur ettiğini de ifade etti.
Süt inekçiliği yapanlar için en büyük sorun sütünü satabilme kaygısı olduğunu ifade eden Gürer “Çünkü bazı küçük mandıralar süt alımlarını kıstılar. Şu anda 2 lira 20 kuruş olan çiğ süt fiyatı yıl sonuna kadar devam edecek. Üretici buna destek istiyor. Yerel seçimlerden önce 25 kuruşluk bir destek verilmişti. Seçimden sonra bu destek 10 kuruşa düşürüldü. Bakan 5 kuruşluk bir destek daha vereceğini belirtti. Bu yetmez. Virüs döneminde de 25 kuruşluk desteğe geri dönülmelidir” dedi.
Hayvancılık ve tarım yapanların desteklenmesi gerektiğini söyleyen Gürer “Ayrıca yoncada, arpada, samanda, küspedeki fiyat artışları ciddi anlamda üreticiler için mağduriyet yaratmaktadır. Bu bağlamda besicilik yapanlar desteklenmeli girdi fiyatları ile ilgili ek katkı sağlanmalıdır. Ayrıca hayvancılık yapanların girdi fiyatlarındaki artış nedeniyle özellikle süt inekçiliğinde süt ineklerinin kesime gitmemesi için de önlem alınmalıdır” şeklinde konuştu.