CHP’li İlgezdi’den kayıt parası iddiası: “20 bin liraya kadar çıkıyor”

ANKARA- CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, okullardan kayıt parası alınmaya devam ettiğini belirterek, “Kendi mahallesindeki okul yerine daha iyi olarak nitelendirilen okullara kayıt yaptırmak isteyen veliler için ise kayıt paraları 15- 20 bin lira civarlarına kadar çıkmaktadır” dedi. İlgezdi, okul yönetimlerinin istedi paralar içinde temizlik içinde kalem ayrıldığını ifade ederek, “Bu süreçte okulların temizlik için velilerden ciddi rakamlar talep etmesi, Bakanlığın bu konuda da yeterli önlemleri almayacağının kanıtı” diye vurguladı.
İlgezdi, okul yöneticilerinin kayıtları için velilerden kırtasiye, temizlik gibi isimlerle zorla bağış talep edildiğini belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı, kayıt için velilerden ‘zorunlu bağış’ almayı kesinlikle yasaklamasına rağmen, bağış yapamayan velilerin çocukları okullara kaydedilmiyor. Okul yöneticileri bağış yoksa kayıt da yok diyerek velileri geri çeviriyor” diye konuştu.
CHP’li İlgezdi, yaptığı yazılı açıklamada, velilerin çocukları için nitelikli eğitim arayışları nedeniyle de talep edilen kayıt paralarının astronomik olarak artabildiğini kaydederek, “Milli Eğitim Bakanlığı sisteminde adresinize göre çocuğunuz için bir okul belirleniyor. O okula kayıt için illaki para isteniyor. Eğer bir öğretmeni, ya da bir sınıfı seçmek isterseniz binlerce lira ayrıca bağış talepleri ile karşılaşıyorsunuz. Böyle bir sistem olamaz” ifadelerini kullandı.
‘ÖZEL OKUL ÜCRETİ GİBİ
BAĞIŞ TALEBİ’
Yaşanan mağduriyetlerin sık sık sosyal medya ve şikayet sitelerinde veliler tarafından dile getirildiğini anlatan İlgezdi, şunlara dikkat çekti: “Kendi mahallesindeki okul yerine daha iyi olarak nitelendirilen okullara kayıt yaptırmak isteyen veliler için ise kayıt paraları 15- 20 bin lira  civarlarına kadar çıkmaktadır. Özel okul fiyatlarında bağış talepleri olmaktadır.”
Okullarda temizlik için bağış toplanmasını “Pandemi döneminde çocuklara gerekli hijyenik ortamın Bakanlık tarafından sağlanamayacağının kanıtı” diye yorumlayan İlgezdi, şunları şunları söyledi:
“Bu süreçte okulların temizlik için velilerden ciddi rakamlar talep etmesi, Bakanlığın bu konuda da yeterli önlemleri almayacağının kanıtı. Geliri düşük ailelerin çocuklarının okuduğu okullarda, yeterli bağışlar da yapılamayacağı için bu okullar daha büyük risk olacak.”
Bakan Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi de veren CHP’li İlgezdi, şu sorulara yanıt aradı:
– MEB ilk, orta ve liselere toplam ne kadar ödenek ayırmaktadır?
-Yaşadığımız pandemi sürecinde temizliğin önemi daha da anlaşılmıştır. MEB okullara temizlik için gerekli ödeneği neden göndermemektedir?
-Velilerinin bağış gücü olmayan okullarda öğrencilerin hijyen sorunları ile eğitim- öğretim görmesi nedeniyle meydana gelecek Covid-19 vakalarının sorumluluğu kime ait olacaktır?
-Okullara ayrılan ödeneklerde okulun kırtasiye giderleri yok mudur?
-Milli Eğitim Bakanlığı okul türlerine göre öğrenci başına ne kadar ödenek ayırmıştır?
– Velilerden zorunlu bağış alındığı gerekçesi ile yapılan kaç şikayet başvurusu vardır? Bu şikayetlerin kaçı araştırılmıştır? Kaç okul idarecisi hakkında işlem yapılmıştır?