CHP’li Tanrıkulu, makam araçlarına ilişkin kanun teklifi hazırladı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, makam araçlarının yenilenmesine ilişkin kanun teklifi verdi.Tanrıkulu’nun, TBMM Başkanlığına sunduğu teklife göre, 24. Dönem sonuna kadar Başbakan, Bakanlar, Bakan Yardımcıları, Müsteşarlar, Diyanet İşleri Başkanı ve diğer üst kurul başkanlara tahsisli makam araçları, aracın her yeni üst modelinin çıkmasıyla birlikte değiştirilecek. Makam araçlarının, Bakanlık teşkilatı, kurumlar ve kişilerin itibarına yakışır olması konusunda özen gösterilecek. 
Eskiyen makam araçları Bakanlık envanterinden çıkarılacak, başka bir alt makam tarafından kullanılamayacak. Tahsisli makam araçlarının yenilenmesi için Bakanlık bütçesinden pay ayrılacak. 
Teklifin gerekçesinde, “Türkiye gibi sınırsız kaynakları bulunan, hayatını emeğiyle kazanan yurttaşlarına dünya standartlarının kat kat üzerinde imkanlar sağlayan, eğitime, sağlığa ve sosyal politikalara bütçeden dev paylar ayıran bir ülkenin yöneticilerinin de ülkenin zenginliğine yakışır imkanlara sahip olması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.