CHP’nin Meclis Başkanvekilliği için adayı Şafak Pavey

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, partisinin Meclis Başkanvekili adayı oldu.

 

CHP Meclis Grubu basına kapalı gerçekleştirdiği toplantıda, TBMM Başkanlık Divanı’nda kendisine düşen üyelikler için seçim yaptı.
Seçim sonucuna göre, CHP’nin Meclis Başkanvekili adayı İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, İdare Amiri adayı Çorum Milletvekili Tufan Köse, Katip Üye adayları ise Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ile Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca olarak belirlendi.
Grup toplantısına başkanlık eden Grup Başkanvekili Özgür Özel, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Şafak Pavey’in Meclis Başkanvekilliği için seçime tek aday olarak girdiğini, adaylığının alkışlarla karşılandığını ve üyelerin tam mutabakatı ile seçildiğini anlattı.
Özel, şunları kaydetti:
“İlk turda katip üyelik için 8 adayımız, idare amirliği için 4 adayımız yarıştı. Salt çoğunluk bulunamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci turda idare amirliğindeki aday sayısı 2’ye, katip üyelikteki aday sayısı ise 5’e indi. İkinci turda yapılan oylamada Tufan Köse 70 oy alarak idare amiri adayımız olarak belirlendi. Katip üye adaylarımız da 75 oy alan Emre Köprülü ve 62 oy alan Gülizar Biçer Karaca oldu. Katip üyeliklerde iki gencimiz, biri kadın biri erkek, başkanvekilliğinde Şafak Hanım, idare amirliğinde Tufan Köse var. Yaş ortalamasının 74 doğumlular ve altında olmasına da fevkalade memnunuz.”
Şafak Pavey de toplantı çıkışında gazetecilerin soruları üzerine, arkadaşlarının kendisine gösterdiği güvenden onur duyduğunu ve görevini layıkıyla yerine getirmek için çalışacağını belirtti.
Pavey, “Adeta unutulmuş tarafsızlık ve siyasi ahlak ilkelerine sonuna kadar bağlı kalacağım konusunda da arkadaşlarıma söz verdim” dedi.