Çiftçiye 1.2 milyar TL’lik AB kaynaklı hibe desteği

İSTANBUL (ANKA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Toplam hibe desteği bütçesi 158 milyon euro yani 1.2 milyar TL olan Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma Programı 2 (IPARD-II) 9. Başvuru Çağrısı’ için ilana çıktık” dedi.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla IPARD kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ediyoruz” dedi. Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) IPARD kapsamındaki mali destekler karşılıksız olarak ancak şartlı veriliyor. Pakdemirli, “Bu kez de toplam hibe desteği bütçesi 158 milyon euro yani 1.2 milyar TL olan ‘IPARD-II 9. Başvuru Çağrısı’ için ilana çıktık. IPARD destekleri ile bir yandan Avrupa Birliği (AB) standartlarında, rekabetçi yeni işletmeler kurulmasını desteklerken, diğer yandan kırsalda gelir getiren faaliyetleri çeşitlendiriyoruz. Böylece kırsaldaki kadın ve genç girişimcilerimizi daha çok desteklemeyi ve kaliteli üretimi teşvik etmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.
YATIRIMIN YÜZDE 70’İNE KADAR DESTEK
Hayvancılık sektöründeki yatırımların destekleneceği ‘Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar’ tedbirinin destek bütçesinin ise 104 milyon euro, yani 790 milyon TL olduğunu aktaran Pakdemirli, “Bu kapsamda, yatırım tutarı 5 bin ila 500 bin euro arasındaki projelere yüzde 50-70 oranında hibe desteği sağlanacak. ‘Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme’ tedbiri için ise 54 milyon euro 410 milyon liralık destek bütçesi tahsis edildi. Bu çerçevede de, yatırım tutarı 5 bin ila 500 bin euro arasındaki projelere yüzde 55-65 oranında hibe desteği sağlanacak. Toplamda 1.2 milyar TL hibe desteği bütçesi ayrılan ‘IPARD-II 9. Başvuru Çağrı İlanına’ ilişkin ayrıntılı bilgiye Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun internet sitesinden de ulaşabilirsiniz. Hepinize sağlıklı ve bereketli günler diliyorum” şeklinde açıkladı.