“Çılgın Yardımseverler” Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya umut dağıtıyor

İki stajyer avukat olan ve Ağrı’da yaşayan Melahat Kartal ile Van’da yaşayan Kübra Emre, maddi yetersizlikler nedeniyle hayatını sürdürmekte zorlanan insanlara ulaşarak yardımda bulunuyorlar

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Üniversite döneminde tanışan iki arkadaş, eğitim hayatlarına devam ederlerken, hem ülkemizde hem de yurt dışında maddi yetersizlikler nedeniyle hayatını sürdürmekte zorlanan insanlara ulaşmak için kendi çevrelerinde kermesler yaparak, sinema günleri düzenleyerek, atkı, bere örme etkinlikleri gibi birçok faaliyet yaparak, insanların acılarına ortak olmak için çalışmışlar. Üniversiteyi bitirdikten sonra yardım faaliyetlerine devam eden Kartal ile Emre, okul döneminde yaptıkları yardım faaliyetlerini sürdürürken, okullarda ihtiyaç sahibi olan öğrencilere de yardım etmeyi de dahil ederek devam ediyorlar.
İnsanların hayatını renklendirmek için faaliyetlerine Çılgın Yardımseverler adıyla devam eden ikili, sosyal medya üzerinden açtıkları hesaplarla, yakın çevrelerinden başlayarak birçok insanın sayfamızdan haberdar olması için çalışmalara başlıyor, kısa sürede beklediklerinden çok daha iyi bir şekilde sayfalarını takip eden insan sayısının artmasıyla yardım çalışmalarını büyütmeye karar veriyorlar.
“Acıların paylaştıkça azalacağına inanmaktayız”
Çevrelerinde ihtiyaç sahibi insanların tahmin edemeyecekleri kadar çok olduğu fark ederek yola çıktıklarını belirten Kartal ve Emre, sosyal medyada aktif olarak insanlara ulaşmayı tercih ediyorlar. Kartal ve Emre, gazetemize yaptıkları açıklamada, “Acıların paylaştıkça azalacağına inanmaktayız. Bu amaçla da herhangi bir ayrım kesinlikle yapmaksızın ihtiyaç sahibi olan her insana, köy okullarındaki yardıma ihtiyacı olan çocuklara kısacası yardıma ihtiyacı olan her insana bir nebzede olsa yardımcı olabilmek için yardımlara devam ediyoruz. Yardım talebinde bulunan insanlara karşı gerekli güvenimiz oluştuktan sonra ihtiyaçlarına göre sosyal medya hesaplarımızdan ihtiyaç listesi paylaşıyoruz. Daha sonra yardım etmek isteyen arkadaşlarımız, çevremiz, takipçilerimiz bizlere ulaşıp gerekli yardımlarda bulunuyorlar” diye konuşuyorlar.
İhtiyaç sahibi ailelere gıda, deterjan gibi temel gereksinimleri konusunda yardımda bulunurlarken, üniversite öğrencilerinin okul hayatlarına katkı sağlamak için maddi manevi destekte de bulunuyorlar. Arkadaşlarının, yakın çevrelerinin ve sosyal medya takipçilerinin kendilerine ulaştırdıkları malzemeler veya gönderdikleri nakit paralar ile destek olan Kartal ve Emre, Van ve Ağrı’da bulunan köy okullarında çocuklar için kırtasiye malzemeleri, soba ve giysi bulunuyorlar.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun dışına çıkan Kartal ve Emre, İstanbul’da bir ailenin engelli bebeği için kıyafet yardımı, Şanlıurfa’daki bir okulun 3.sınıf öğrencileri için okuma kitapları, Gürpınar’daki çocuklar için bot, mont ve kırtasiye malzemeleri, Batman’daki okuldaki çocuklar için bot ve mont yardımında bulunmuşlar. Ayrıca Van’da Bahçesaray ve Erciş’teki iki köy okulunda ve Muş’ta bir okulunda çocukların eksik olan kırtasiye malzemelerini tedarik edilmesi için diğer yardımlarında da olduğu gibi çevrelerinin ve sosyal medya takipçilerinin desteği ile destekte bulunuyorlar.
Gelen yardımlar, kimi zaman ihtiyaç malzemelerini gönderen yardımseverler tarafından doğrudan ihtiyaç sahibi yerlere ulaştırılırken, kargolar Çılgın Yardımseverlere gönderildiği takdirde, gönderilenler tekrar hediye paketi yapılarak okullara veya ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor.
Kartal ve Emre, “Büyük bir huzur ve mutlulukla ilerlediğimiz hayır yolunda bizlere destek olmayan isteyenler ve insanların gülümsemelerine vesile olmak isteyenler varsa çılgın yardımseverler adımızla instagram, facebook, twitter gibi sosyal medya adreslerimizden bizi takip edip her zaman bize ulaşabilirler. İnsanlara yardımlar ulaştıktan sonra bizlere gelen fotoğraflardaki o güzel ve sıcak gülümsemeler ve almış olduğumuz dualar bize güç vermekte ve her daim umudumuzu taze tutmaktadır. Gıda malzemeleri, kırtasiye malzemeleri, okuma kitapları, test kitapları, giyecek malzemeleri gibi ihtiyaçlar genel olarak ihtiyaç dahilinde topladığımız malzemeler olduğundan bu malzemeler için destek olabilirler” diyorlar.