Çin aşısı için gönüllü aranıyor

Çin menşeili aşının Türkiye’de bugüne kadar 12 şehirde 25 merkezde 726 sağlık çalışanına uygulandığını ve 1237 doz aşı uygulaması yapıldığını belirtildi

ANKARA – Sağlık Bakanlığı 15 Eylül’de Türkiye’de Faz-3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli Covid-19 aşısının 726 sağlık personelinde uygulandığını ve artık gönüllü olmak isteyen vatandaşlara da uygulanabileceğini duyurdu. Bakanlık, “15 Eylül’de ülkemizde Faz 3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli Covid-19 aşısı, sağlık çalışanlarından sonra gönüllü vatandaşlar üzerinde de uygulanmaya başlıyor. 18-59 yaş arası, daha önce Covid-19 geçirmemiş vatandaşlar, https://covid19asi.calismasi.info adresinden veya 0850 811 18 80 telefon numarasını arayarak gönüllü olabilecek” diyerek gönüllü vatandaşları beklediğini açıkladı.
Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Çin menşeili aşının Türkiye’de bugüne kadar 12 şehirde 25 merkezde 726 sağlık çalışanına uygulandığını ve 1237 doz aşı uygulaması yapıldığını belirten Bakanlık, “Sağlık çalışanları grubundaki uygulamaların güvenlilik verileri olumlu olarak değerlendirildiği için uygulamalar normal riskli vatandaşlara da açıldı” ifadelerini kullandı.
NEREYE, NASIL BAŞVURULACAK?
Bakanlık, “15 Eylül’de ülkemizde Faz 3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli Covid-19 aşısı, sağlık çalışanlarından sonra gönüllü vatandaşlar üzerinde de uygulanmaya başlıyor. 18-59 yaş arası, daha önce Covid-19 geçirmemiş vatandaşlar, https://covid19asi.calismasi.info adresinden veya 0850 811 18 80 telefon numarasını arayarak gönüllü olabilecek” diyerek gönüllü vatandaşları beklediğini açıkladı.
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklama şöyle:
YAN ETKİLERİ YORGUNLUK, BAŞ AĞRISI, KAS AĞRISI, ATEŞ VE ENJEKSİYON YERİNDE AĞRI: “Aşılamanın devam eden aşamalarında her 500 gönüllüde ara değerlendirme raporları hazırlanıyor. 6 Kasım 2020 tarihinde 518 kişi ile hazırlanan ara güvenlilik raporuna göre, aşının önemli bir yan etkisinin bulunmadığı tespit edildi. En sık görülen yan etkiler yorgunluk (yüzde 7,5), baş ağrısı (yüzde 3,5), kas ağrısı (yüzde 3), ateş (yüzde 3) ve enjeksiyon yerinde ağrı (yüzde 2,5) olarak raporlandı. Bağımsız veri izleme komitesi, ara güvenlilik raporunu eldeki verilerle değerlendirmesinde aşının güvenliliği ile ilgili çekinceleri olmadığını bildirdi.
TOPLAMDA 12 BİN 450 GÖNÜLLÜ ÜZERİNDE UYGULANACAK: Aşılama; yüksek riskli sağlık çalışanları ve normal riskli gönüllüler olmak üzere iki aşamada devam ediyor. Covid-19 aşısının, toplamda 12 bin 450 gönüllü üzerinde uygulanması planlanıyor. Aşı çalışmasında, gönüllülerin bir kısmına gerçek aşı, diğer bölümüne ise plasebo veriliyor. Bu yöntem, bilgisayar programı tarafından rastgele olarak belirleniyor ve hangi gönüllüye ne yapıldığını araştırma ekibi bilmiyor. Gönüllü vatandaşlar üzerinde yapılacak denemelerde, her 3 kişiden 2’sine gerçek aşı uygulanacak. Bu sayede gerçek aşı ile aşı olmayanlar arasında etki farkı ortaya konulabilecek. Çalışmanın bitiminde, plasebo kolundaki tüm gönüllüler de tekrar merkezlere davet edilecek ve gerçek aşı uygulaması yapılacak.”