Cinsiyet ayrımcılığına karşı harekete geçin

Başkan Fatoş İnal- Başkan Yardımcısı Aydanur Mursal

“Kadın İçin Erkek (HeForShe)”
kampanyasına sen de destek ver

Türk Kadınlar Konseyi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi (UN Women) tarafından başlatılan “HeForShe” kampanyasına destek çağrısında bulundu

NAZ AKMAN – Türkiye’yi ve Türk kadınını uluslararası alanda tanıtarak, kadının statüsünü arttırmak için 60 yıldan bu yana önemli çalışmalara imza atan Türk Kadınlar Konseyi Derneği, Birleşmiş Milletler (BM) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi (UN Women) tarafından başlatılan “HeForShe (Kadın için Erkek)” kampanyasına Türkiye’den yeterli katılımın sağlanamadığını açıklayarak, kampanyanın yayılmasına yönelik adım attıklarını bildirdi.
Türkiye’de 2015 yılında Koç Holding CEO’su Mustafa Koç tarafından duyurulan kampanyaya dünya çapında çok sayıda ülke tarafından destek verildi ancak kampanya ülkemizde yeterli imzayı bulamadı. Türk Kadınlar Konseyi Derneği, ilk olarak 2015 yılında New York’ta başlatılan bu kampanyanın Türkiye’de de canlandırılması konusunda çağrıda bulundu.
“HeForShe” nedir?
UN Women öncülüğünde başlatılan kampanya, BM’nin geçtiğimiz yıl kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı için başlattığı bir çalışma. Kampanya tüm dünyada, “Erkeğin desteği olmazsa ayrımcılık da son bulamaz” mantığıyla yola çıkarak “He for She” yani “Kadın için erkek” sloganıyla yankı buldu. UN Women, kampanya yüzü olarak daha çok Harry Potter filmleri ile tanınan oyuncu ABD’li oyuncu Emma Watson ile duyulmaya başladı. Kampanya kadınların ekonomide ve sosyal hayatta güçlenmesini hedefliyor. Bu hedefe ulaşılırken yalnızca kadınların değil erkeklerin de desteği ve dayanışması bekleniyor.
Türk Kadınlar Konseyi Derneği Başkanı Fatoş İnal, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ni kuran anlaşmayı imzalamasının ardından 1959 yılında çalışmalarına başlayan derneğin bugüne kadar çok sayıda uluslararası kampanyayı ve çalışmayı desteklediklerini belirterek, dernek olarak öncelikli hedeflerinin arasında “HeForShe”ye katılımı arttırma olduğunu söyledi.
Kampanyaya nasıl destek verilir?
Cinsiyet ayrımcılığına karşı harekete geçmek isteyenlerin “HeForShe.org.tr” adresinden kampanyaya destek verebileceğini söyleyen İnal, kampanyaya ilişkin “Erkeklerin de kadın hakları üzerine çalışmasını isteyen bu kampanyayı ülkemizde daha fazla yaymak istiyoruz. Türkiye’de kampanyaya katılım çok düşük. Bugüne kadar yeterince imza toplayamadık. Biz bu konuda ülkenin çeşitli illerinde konferanslar veriyoruz, kampanyayı duyurmaya çalışıyoruz. Özellikle gençlerin haberdar olmasını istiyoruz. Çünkü bu kampanya her yaştan erkeği toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın hakları için değişimin savunucusu ve temsilcisi olmaya çağıran bir dayanışma hareketi. Bu çalışma erkekleri, her yaştan kadının karşılaştığı eşitsizlikler karşısında seslerini çıkarmaya ve harekete geçmeye teşvik eder” dedi.
Türk Kadınlar Konseyi Derneği başka neler yapıyor?
Ankara merkezli olarak kurulan Türk Kadınlar Konseyi Derneği, İstanbul, İzmir, Mersin, Diyarbakır, Manisa ve Samsun gibi illerde 19 şubesiyle bugüne kadar “Kadınlara Politika Eğitimi”, “Haydi Kızlar Okula”, “Kırsal Kesimdeki Kadınlara Eğitim” gibi çok sayıda kampanyaya ön ayak olmuştu.
Kadın Dernekleri Federasyonu, Gönüllü Kuruluşlar Yetişkinler Eğitim Vakfı’nın kurucu üyesi olan Türk Kadınlar Konseyi Derneği, Türk Tanıtma Vakfı yanı sıra BM Uluslararası Kadın Konseyi ile Avrupa Ülkeleri Milli Kadın Konseyleri ile diğer ulusal kadın dernekleri üyesi.
Dernek, dönemin Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Adile Ayda, Milletvekilleri Hilal Ülman, Edibe Sayar ve Esma Nayman ile gazeteci Muazzez Arıoba ve avukat Ayhan Timurtaş öncülüğünde kurularak 60 yıldır mecliste ve uluslararası konseylerde kadın hakları konusunda girişimlerde bulundu. İnal, derneğin Avrupa Kadınlar Konseyi’nin 19 şubesi ile en güçlü konseylerinden biri olduğunu vurgulayarak, yurt içi ve yurt dışında yaptıkları çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
“Derneğin amacı Türk kadınlarının maddi ve manevi kalkınmasında dayanışmayı sağlamak. Özellikle kadının statüsünü yükseltmek, kadın hakları konusunda çalışmalar yapmak kadının insan haklarını savunmak, Avrupa Kadın Konseyi’ne ve dünya kadın konseyine üye olup Türkiye’yi tanıtmak. Tük kadınının temsiliyetini yükseltmek için çalışıyoruz. Yılda iki kez üyesi olduğumuz uluslararası konseylerin toplantılarına katılıyoruz. Yaptığımız tüm raporlar Avrupa Konseyi ve BM gibi ilgili birimlere ulaştırılıyor. Aynı zamanda UN Women toplantılarını da takip ediyoruz. Her yıl toplantılara katılan ülkeler belirlenen konularda rapor hazırlıyor. Bu yılki toplantının gündeminde kamu hizmetlerine erişim ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusu vardı.
Dünya Kadınları Koşusu
İlki 2015 yılında federasyonumuz tarafından İzmir’de başlayan ‘Dünya Kadınları Koşusu’nu son iki yıldır Ankara’da düzenliyoruz. Koşuya Atatürk’ün şapka devrimini anımsatmak için tüm üyelerimizle şapka takarak katılıyoruz. Yine Kadın Dernekleri Federasyonu tarafından başlatılan aile içi şiddet acil yardım hattını yaymaya çalışıyoruz. Ankara şubemiz baro bünyesindeki Gelincik Merkezi ile birlikte şiddet veya istismara uğrayan kadınlara hukuki destek sağlanması yönünde katkı sunuyor. Kuruluşumuzdan bu yana bizim gibi kadın derneklerindeki gönüllülerle beraber, Mecliste kadına yönelik çıkacak olan yasaları incelemek, değiştirmek veya kadın haklarına aykırı ise çıkmaması yönünde direnmek gibi mücadeleler verdik. Başta üyelerimiz olmak üzere meslek edindirme kursları açarak kadınların sosyal ve ekonomik hayata karışmalarına destek verdik. Manisa şubemizde meslek edindirme kapsamında dokuma tezgâhları açtık, kadınlarımıza gerekli eğitimleri kurslarla verdik ve halen çeşitli ürünleri üretiyorlar. Aynı şekilde Rize’de telkâri sanatının kaybolmaması için yine meslek edindirme kursları açtık.”