Çıraklar yeni kıyafetleriyle iş başı yapacak

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, OSTİM Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 29’uncu kıyafet dağıtım törenine katıldı.
Yenimahalle Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Çıraklık yapan işçilere giysi dağıtımı yapılan programda, OSTİM Mesleki Eğitim Merkezi başta olmak üzere Ahi Evran, Gazi, Siteler, Gölbaşı, Özkan Erdek ve Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerine kış mevsiminin gelmesi ile kaban, kazak, pantolon, gömlek, iç çamaşırı, çorap ve ayakkabıdan oluşan tam takım halinde toplam bin 500 öğrenciye giysi dağıtıldı.
Patronlar öğrencilerle bir araya geldi
OSTİM Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Başkanı İbrahim Karakoç’un ev sahipliğinde düzenlenen törene Başkan Yaşar’ın yanı sıra CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel katıldı.
Türkiye üretmek zorunda
Öğrencilere kıyafetlerini teslim eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “ Türkiye üretmek zorunda. Üretmeden ayakta durabilmenin mümkün olmadığını milli sınırlar içerisinde yaşayan her yurttaşın bilmesi gerekir. Biz hep daha çok üreteceğiz. Daha çok dış satım yapacağız. Daha çok istihdam sağlayacağız. Ancak böyle bir ekonomiyle ayakta durabileceğimizi herkesin bilmesi gerekiyor. Yaşayacak başka bir Türkiye yok. Ülkemizde sistemler maalesef yazboz tahtasına döndü. İki ileri bir geri tekniği ile yol alınmaya çalışılıyor. Hepimizin bu gidişatta kusuru var. Bu tren artık böyle gitmez. Ülkemizi sevmeliyiz, birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetimizin değerini bilmeliyiz” dedi.
100 bine yakın usta çırak ve kalfa yetiştirdik
Mesleki ve teknik eğitimin faydalarının tartışılamaz olduğunu vurgulayan OSTİM Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Başkanı İbrahim Karakoç, “Bugüne kadar 100 bine yakın usta, kalfa ve çırak yetiştirdik. Günümüzde kalifiye ara elaman bulmak çok zor. Buralarda yetiştirdiğimiz çocuklar iş arayan değil aranan elemanlardır. Ara eleman sıkıntısının en büyük nedeni 4+4+4 eğitim sistemidir. Bu sistem iyi hesaplanmadan yapılan bir dayatmadır. Gençlerimiz 12 sene okuyup 18, 19 yaşına geliyor askere gidiyor ardından meslek öğrenecek zamanları olmuyor. Bu gençler bu mesleği ne zaman öğrenecek, işverenler bu ara elamanlarla ne zaman buluşacaklar” diye konuştu.
Yaşar, öğrencileri giydirdi
Törenden sonra katılımcılar genç öğrencilere kıyafetlerini giydirdi. Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da öğrencilerin bir kısmının ceketlerini kendi elleriyle giydirirken, öğrencilere yılmadan çalışmaları ve işlerini severek yapmaları gerektiğini öğütledi.