Çocuk destek merkezlerinden kaçma oranı yüzde 25 azaldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, yaptığı açıklamada, ANKA Çocuk Destek Programı kapsamında suça yönelmiş ve suçun mağduru olmuş çocukların rehabilitasyonuyla ilgilendiklerini söyledi.
Sistemin, Türkiye’de 62 Çocuk Destek Merkezinde uygulandığını ifade eden İslam, “Her çocuğun bir koçu var, çocuk merkeze geldiği andan itibaren 10 gün boyunca bu eğitmenle çalışıyor. Çocuğun sorunları bu koç tarafından ortaya çıkarılıyor, çocuktan adeta anamnezi alınıyor” dedi.
ANKA programında var olan 100’ün üzerindeki modülden çocuk için uygun olan modüllerin bir araya getirildiğini belirten İslam, şöyle devam etti:
“Çocuğun mesela kendine, çevresine zarar verme, intihar eğilimi, sokak geçmişi ya da yaşadığı mağduriyetleri var. İstismar, şiddet mağduru, böyle bir geçmişi var. Bütün bunlara karşılık farklı modülle o çocuğun rehabilitasyonu başlatılıyor. Grup terapileri var. Çalışmayı aralıktan bu yana uyguluyoruz. Memnuniyetle fark ediyoruz ki, kaçma, izinsiz ayrılma oranları, bu uygulama başladıktan sonra yüzde 25 azaldı. Birkaç ay içerisinde güzel bir rakam. İnşallah çok başarılı olacağını düşünüyoruz.”
Koruyucu aile sistemi
İslam, koruyucu aile sistemine 2012’den bu yana süratle geçmeye çalıştıklarını belirterek, çocukların yüzde 90’dan fazlasının ev tipi kurumlarda olduğunu vurguladı.
Çocukların sevgi veya çocuk evlerinde kaldığını ifade eden İslam, şunları kaydetti:
“Koğuş tipi bakım merkezlerimizde 800 ila bin çocuğumuz var. Onlar da süratle koruyucu ailelere, mümkünse kendi ailelerine veya ev tipi kurumlara geçiriliyorlar. O konuda bir sorunumuz yok, kararlılıkla buna devam ediyoruz. Sadece rehabilitasyon merkezlerimiz, bu sistemin sonunda geniş çaplı büyük binalarda kalacak.”