Çocuklardan uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali

HABER MERKEZİ-Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi, renkli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Çankaya Belediyesi ve Sinetopya tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali, 20 çocuğun yer aldığı festival komitesiyle çocuk gözünden filmler ve sanatsal etkinliklerle ilgi odağı olacak.
Yılmaz Güney Sahnesi’nde çocuk sunucular tarafından gerçekleştirilen açılış töreninde festivalin onur konuğu karikatürist-yazar Behiç Ak’a teşekkür plaketinin verilmesinin ardından, minik sanatçı Defne Kükürt, kemanıyla izleyenlere bir konser verdi. Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde dans dersleri alan çocukların hazırladığı modern dans gösterisinin renk kattığı etkinlikte film izleyen çocuklar, programın sonunda Şubadap müzik grubuyla hep bir ağızdan özgün çocuk şarkıları seslendirdiler.
2. ULUSLARARASI ÇOCUK DİYARI FİLM FESTİVALİ
20 çocuğun emeği ve gönüllülerin katılımıyla hazırlanan festival, Yılmaz Güney Sahnesi başta olmak üzere, Sinetopya, ODTÜ Mezunlar Derneği, Bademlidere Çankaya Evi gibi merkezlerde; 60 film gösterimi, söyleşiler, paneller, uzman eğitmen ve sanatçılarla oluşturulan atölye ve gösterimlerle sinemaseverlerle buluşacak.
Festivalde, mülteci çocuklarla ilgili farkındalık yaratmak üzere film gösterimlerinin yanı sıra bir de panel düzenlenecek. Katılımcı ülkeler arasında Kanada, Hollanda, Avusturya, İran, İsviçre, İsveç, Almanya, İspanya, Küba, Japonya, İzlanda, Belçika, Bangladeş, İngiltere, Fransa, İtalya ve Türkiye bulunuyor. Cinekid ve KLIK ekipleri, Yannie Dupont Hebert, Cafer Tabak, Erhun Altun, Erman Okay’la birlikte, yurtiçi ve yurtdışından gelen önemli yönetmen ve konukların söyleşilerinin yanı sıra çocuk kitapları yazarı Behiç Ak da festivalin onur konuğu olarak sinemaseverle buluşacak.