Çocukların mazbata töreni heyecanı

Ankara Büyükşehir eski Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından 23 Nisan 1995 yılında kurulan ve bu yıl 23. Yılını kutlayan Çocuk Meclisi başkanlığına Ceren Hızlı seçildi. Hızlı’nın da aralarında olduğu 150 asil üye, mazbatalarını düzenlenen törenle aldı

DİCLE KAVAK EKMEKCİ (ANKARA) – İlk ve ortaokula devam eden 9-14 yaşları arasında seçme ve seçilme deneyimini yaşayan 1.623 çocuk arasından 150 asil üyenin seçildiği belirtildi. Seçilen çocuklar mazbatalarını alarak göreve başladı.
24. Dönem mazbata törenine Çocuk Meclisi Başkanı seçilen Hızlı’nın 90 yaşındaki Kore gazisi dedesi Yaşar Hızlı da katıldı. Hızlı, torununun mutlu gününü paylaşmak için İzmit’ten geldiğini belirterek “Bu kadar büyük bir mutluluğu ilk kez Kore’ye giderken, ikinci kez de burada torunumun mazbata töreninde yaşadım. Torunumla gurur duyuyorum” açıklamasında bulundu. Mazbata heyecanı yaşadığı sırada dedesinin kendisiyle beraber olması nedeniyle duygulandığını belirten 24. Dönem Çocuk Meclisi Başkanı Hızlı, “Dedemle gurur duyuyorum. Yaşanan Kore Savaşı’nda bizim için kahramanca mücadele etmiş. Bugün de sırf benim için İzmit’ten buraya geldi” diye konuştu.
Törene katılan 1995 yılında kurulan Çocuk Meclisi’nin kurucu üyelerinden Eren Coşkun 24. Dönem üyesi olan kızı Beyza Nagehan’ınmazbata heyecanına ortak olmak istediğini belirtti. Kızının mazbata almasından dolayı çok mutlu olduğunu belirten Coşkun, çocuklar her zaman insanlarla iletişim halinde olmaları tavsiyesinde bulundu. Duygu dolu anların yaşandığı törende gözyaşlarına hakim olamayan Beyza Nagehan Coşkun ise “Mutlu olduğum için sevinçten ağlıyorum” diyerek, mazbatasını babasıyla birlikte kaldırdı.
Çocuklar kendi seslerini duyuruyorlar
24. Dönem mazbata törenine katılan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Yılmaz, “24 yıldır birçok belediyeye de örnek teşkil eden bu öncü Meclis’te bugüne dek emek veren, çocukların oylarıyla göreve gelerek çocukların sesi olmaya çalışan tüm geçmiş dönem başkanları ve üyeleri çocuk hakları konusunda büyük katkılar sağladı. Şimdi de yeni dönemde göreve başlayan çocuklarımızın önemli tavsiye kararları alacağına olan umudum artıyor” diye konuştu. Yılmaz, asil üye olmaya hak kazanan çocuklara başarılar dilediğini belirtti.
Dünya’da kendi binası olan ilk Çocuk Meclisi
Türkiye’de ve Dünya’da kendine ait binası olan tek Çocuk Meclisi olma özelliğine sahip olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’nin, Ankara’da yaşayan çocukların problemlerini, taleplerini ifade etmelerini ve kendileriyle ilgili problemlerin çözümünde aktif rol almalarını sağlamak amacıyla kurulduğunu bildiren yetkililer, çocukların içinde yaşadığı ülkenin, manevi ve ahlaki değerlerini öğrenebilmeleri ve geleceklerine güvenle bakabilmelerini amaçladıklarını söyledi.
Çocuk Meclisi; Eğitim Komisyonu, Kültür ve Sanat Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Barış ve Kardeşlik Komisyonu, Yardımlaşma Komisyonu, Çocuk Hakları Komisyonu, Basın-Yayın Komisyonu ve Spor Komisyonu olmak üzere toplam sekiz çalışma komisyonundan oluşuyor. Çocuk meclisi ayrıca, 2 ayda bir “Çocukça” dergisi ile aylık olarak hazırlanan “Çocukların Ankarası” çalışmasını yayınlanmaktadır.