Covid-19 ve kültür-sanat olayları

Koronavirüsün bütün şiddetiyle can aldığı dünyamızda, herşeye rağmen ve alınan önlemlerle sanat, kültür etkinlikleri devam etmektedir.
BEYAZIT ÖZTÜRK PANDEMİNİN BİTMESİNİ BEKLİYOR
Uzun yıllar Beyaz Show adı ile TV kanallarında fırtına gibi esen Beyazıt Öztürk bilindiği gibi pandemini nedeni ile bu gösterisine belirsiz bir süre için ara vermişti. Bir müzik yarışmasında görev alan Öztürk bugünlerde İbrahim Büyükak’la yeni bir Show programı hazırlıklarına başlamıştır. TV 8’de yayımlanacağı hemen hemen belli olan bu eğlenceli Show için yapımcı Acun Ilıcalı kesenin ağzını açmıştır.
TOLGA SHOW BAŞLIYOR
Covid-19 salgını nedeniyle sahne çalışmalarına ara vermiş olan ünlü showmen Tolga Çevik doğaçlama gösterilerine tekrar başlıyor. 20 Kasım’dan itibaren sevenleri ile buluşacak olan sanatçı bu kez hayranlarının huzuruna değişik bir tipleme ile çıkacaktır. Tolga Çevik ile akraba olan Cem Yılmaz’da ara verdiği sahne çalışmalarına Kasım ayı başında başlayacaktır. 25 Kasıma kadar şovunu sahneleyecek olan Cem Yılmaz şimdilerde çeşitli tiplemeler ile TV kanallarında reklamlarda görülmektedir.
“KALP” ADLI OYUN PERDE AÇIYOR
Nilperi Şahinkaya, Aras Aydın ve Süleyman Kara’nın rolleri paylaştıkları “Kalp” adlı tiyatro oyunu 10-11 Kasım tarihleri arasında Zorlu PSM salonlarında seyirci ile buluşacaktır.
Kasım ayı içinde sanatseverlere zengin bir program hazırlayan PSM İbrahim Selim İle BUGECE, Cem Yılmaz, Tolga Çevik, Erkan Oğuz, İsmail Hakkı Demircioğlu, Nida Ateş ve Sertab Erener gibi ünlü isimlere salonlarını açmıştır.
Bu arada Amadeus Cimri, Kral Lear ve Kalp adlı sahne oyunları da bu salonlarda seyirci ile buluşacaktır.
BANU ZORLU YÖNETMEN OLDU
Yurtiçinde ve yurtdışında başarılı film yönetmeni olarak tanınan rahmetli Eser Zorlu’nun kızı Banu Zorlu babasının yolunda giderek ‘AURA1’ adlı bir şirket kurarak yapımcılığa başlamıştır. Genç yeteneğin annesi Yasemin Zorlu da Türkiye’nin ilk kadın senaristlerinden biridir. Çocukluğu film setlerinde geçen Banu Zorlu aynı zamanda bir ses sanatçısıdır.
Bugünlerde yoğun çalışma içinde olan Banu Zorlu, kardeşi Ayhan Zorlu ve ortağı Ferit Turan’la iki dizi, iki sinema filmi için ön çalışmalara başlamıştır.
“ZEHİR”ADLI SAHNE OYUNU BEĞENİLDİ
Lot Veke Mans’ın yazdığı, Şaban Ol’ un yönettiği Zehir adlı sahne oyunu izleyiciler tarafından beğenilmiştir.
Daha önce 15 ülkede sahnelenen oyun covid-19 tedbirleri dikkate alınarak Kadıköy Haldun Taner sahnesinde seyirci ile buluşmuştur.
Sevinç Erbulak, Ahmet Saraçoğlu, Aslıhan Kandemir ve Eraslan Sağlam adlı sanatçılar yapıtta rolleri paylaşmışlardır.
TİYATRO AK PERDELERİNİ AÇTI
Pandemi nedeniyle bir süreden beri kapalı olan Tiyatro AK. Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında tamamen yenilenen havalandırma sistemi ile perdelerini tiyatro severlere açmıştır. William Shakespeare’ nin “Döktür bi Şekspir” adlı oyunu ile sezona giren Tiyatro AK’la yine de covid-19 yasaklarına uymaktadır.