CSO’nun ilk konseri CerModern’de

Doğan BULGUN

CUMHURBAŞKANLIĞI Senfoni Orkestrası(CSO), Devlet Çoksesli Korosu’yla birlikte 2020-21 sezonunun ilk konserini 4 – 5 Eylül Cuma ve Cumartesi akşamları saat 20.00’de CerModern bahçesinde açık havada verecek. Şef Cemi’i Can Deliorman yönetimindeki CSO ile şef Burak Onur Erdem’in hazırladığı Devlet Çoksesli Korosu Arjantinli besteci Martin Palmeri’nin “Missa Tango” başlıklı eserini seslendirecekler. Eserde solist olarak soprano Nihan İnan, bandoneonda Tolga Salman ve piyanoda Filiz Balkız yer alacak. Konserin açılışını CSO Azerbaycan Türkü besteci Kara Karayev’in “Üç Dans” başlıklı eseriyle yapacak.
Arjantinli besteci, piyanist ve şef Martin Palmeri (d.1965), dünyada tanınmışlığını “Missa Tango”ya borçludur. Bu dinsel müzik formunu, yeni tango ögelereiyle birleştirerek ortaya ciddi yanına neşe de katılmış bir müzik çıkartmıştır. Böylece besteci “farklı dünyaları bir araya getirme” amacına ulaşmıştır. CSO eserin Ankara prömiyerini 2015’te bestecinin bizzat piyano başında yer aldığı bir konserle yapmış ve eser büyük beğeni toplamıştı.
4 ve 5 Eylül konserlerinin biletlerine biletinial ve sanatcepte uygulamalarından ulaşılabiliyor.
CEMİ’İ CAN DELİORMAN KİMDİR?
Müzik eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü’nde başlayan Cemi’i Can Deliorman, ilk şeflik derslerini üniversite yıllarında Sami Hatipoğlu ve Burak Tüzün’den aldı.
Deliorman, henüz 17 yaşındayken Viyana Müzik Üniversitesi’nin orkestra şefliği hazırlık sınıfına kabul edildi ve bölümün en genç öğrencisi oldu.
Borusan Kocabıyık Vakfının eğitim bursuyla şeflik çalışmalarına Viyana’da başlayan Deliorman, burada Yuji Yuasa ile orkestra şefliği, ünlü Avusturyalı müzik pedagogu Reinhard Amon ile müzik teorisi ve piyano çalıştı.
2004’te Graz Müzik Üniversitesi Orkestra Şefliği Bölümü’nü kazanan tek aday olan Deliorman, ünlü orkestra şefi Martin Sieghart’ın orkestra şefliği sınıfını dereceyle bitirdi.
Deliorman, müzik hayatına önemli yön verecek Viyana Singverein Korosu şefi Johannes Prinz ile koro şefliği alanında düzenli çalışarak, Viyana Filarmoni Orkestrası ve Singverein Korosunun şeflik seminerlerine katıldı.
Yüksek lisans eğitimi için Princeton’da Westminster College of the Arts’a tam burslu davet edilen Deliorman, Amerika’nın önde gelen koro şeflerinden Dr. Joe Miller ve Dr. James Jordan ile çalıştı.
2010’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu Şefi olarak atanan Deliorman, bu görevini 2017’ye kadar sürdürdü.
Deliorman, konuk şef olarak Graz KUG, Sicilya Senfoni, Lizbon Müzik Üniversitesi orkestraları ve Almati Operası gibi uluslararası topluluklarla çalıştı, Avrupa Cantat Müzik Festivali, Acco Müzik Festivali’nin de aralarında bulunduğu önemli organizasyonlara davet edildi.Eğitimci olarak da aktif bir müzisyen olan Deliorman, Bahçeşehir, Anadolu ve Ankara üniversiteleri gibi eğitim kurumlarında konuk öğretim üyesi olarak çalıştı.

Harbiye Gecelerine Erol Evgin imzası

TÜRK pop müziğinin duayenlerinden Erol Evgin, geçtiğimiz akşam Kerki – Solfej’in düzenlediği yaz turnesi kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda müzikseverlerle buluştu.
Biletleri sosyal mesafe kurallarına uyularak satışa açılan, konser alanına girerken ateş ölçümü yapılan, maske dağıtılan konserine maskesiyle çıkan Erol Evgin, geçeyi “Söyle Canım” isimli şarkısıyla açtı.
CEYLAN ERTEM KONUK OLDU
Erol Evgin konserinin ilk bölümünde sahneye; “Onu çok seviyorum. Sesini, tarzını çok beğeniyorum” sözleriyle Ceylan Ertem’i davet etti. Alkışlar eşliğinde sahneye çıkan Ertem; “Geçtiğimiz yıl 50. yıl konserinizde izleyiciler arasındaydım. Müzik şifadır. Erol Evgin’in sahnesinde olup, onunla şarkı söylemek en büyük şifa” sözleriyle Evgin’e, teşekkür etti. Sanatçılar birlikte “Altın Düetler 2” albümünde seslendirdikleri “Sitem” ve “Odalarda Işıksızım” isimli şarkıları söylediler.
EKREM İMAMOĞLU EROL EVGİN KONSERİNE KATILDI
Konsere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte katıldı. Konser öncesi Erol Evgin’i kulisinde ziyaret edip, İBB Kültür A.Ş.’nin yayına hazırladığı “Nutuk” kitabını hediye eden İmamoğlu çifti ve Kaftancıoğlu, konser boyunca sanatçının şarkılarına keyifle eşlik ettiler. Erol Evgin sahnesinden kendisini izlemeye gelen Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu’na teşekkür etti.

Kocaeli’de Kıraç coşkusu

KORONAVİRÜS salgını sürecindeki yeni normal dönemde sosyal ve kültürel etkinlikleri pandemi kurallarına göre sürdürmeye devam ettiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları ünlü Rock Sanatçısı Kıraç ile buluşturdu. İzmit ilçesi Milli İrade Meydanı’nda gerçekleşen konserde sanatçı Kıraç sevilen parçalarını seslendirerek, katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı. Vatandaşlar konseri aileleri ile birlikte arabalarında
26 Ağustos Çarşamba günü saat 20.30’da başlayan konserde Kıraç, ‘Yıllar Sonra’, ‘Bir Garip Aşk Bestesi’, ‘Endamın Yeter’, ‘Razıysan Gel’ ve diğer pek çok sevilen parçası ile katılanların kulaklarının pasını sildi. Neşeli bir ortamda gerçekleşen konserde vatandaşlar doyasıya eğlendi.
Konserde Koronavirüs salgını nedeni ile gerekli önlemler sıkı bir şekilde uygulandı. Bulaşma riskine karşı vatandaşlar konsere araçları içerisinde geldi. Araçlarda uygunsuz bir durum olmaması için arabaların bagajları kontrol edildi. Girişte ateşleri de ölçülen vatandaşlar, konser boyunca Kıraç’ı araçları içerisinden takip etti.
Kıraç’ın konserine katılan vatandaşlar ambiyanstan son derece memnun kaldı. Katılımcılardan Ali Osman Yavuz isimli vatandaş, “Büyükşehir’in bu şekilde bir etkinlik düşünmesi son derece mutluluk verici, bununla birlikte arabaların içinden takip etmemiz de gençler için güzel bir fırsat” diyerek duygularını dile getirdi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a teşekkür eden katılımcılardan Şimay Çanak, “Pandemi dolasıyla evde canımız çok sıkıldı. Başkanımız bu tür etkinliklerle bizi düşündüğünü belli ediyor. Kendisine teşekkür ederiz” dedi.
KOCAELİSPOR
Kocaelililerin ilgiyle takip ettiği konserde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, sanatçı Kıraç’a Kocaelispor forması ve çiçek takdim etti. Muhteşem bir akşam yaşayan Kocaelililer. Kıraç konseri ile Milli İrade Meydanı’ndan mutlu ayrıldı.

Kitap ve İnsan…

19 Mayıs 1919’dan 2019’a ‘ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ’

2019 YILI Şubat ayın içinde iki meslektaşım bir araya geldi, Engin Uç ve Ercan Deva. O yıl ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılının kutlanacak olması bu iki arkadaşın ortak konusu idi. Önce kendi aralarında karar verdiler, Samsun Tütün İskelesi’nden başlayıp Ankara’da sona erecek bir ‘Özgürlük Yürüyüşü’ düzenleyeceklerdi. Çeşitli kuruluş ve kişilerle irtibat kurdular, başlangıçta çok da güzel tepkiler aldılar. Ancak, sonraki günlerde işler istenilen düzeyde gitmemeye başladı. İki arkadaş yılmadı az sayıda ama inançlı bir topluluk oluşturdu. Destekçileri de vardı. Birçok zorluğa göğüs gerip bu yürüyüşü tamamladılar.
Ercan Deva bu yürüyüşün olumlu ve olumsuz tüm ayrıntılarını bir kitapta topladı. Okumaya değer bir kitap, öneririm.
Engin Uç ise bildiğim kadarıyla bu yürüyüşün görsel malzemesi ile bir kitap hazırladı, sanırım baskı aşamasında, dilerim en kısa sürede gerçek olur.
Engin Uç bu çok özel yürüyüşle ilgili düşüncelerini şöyle dile getirmişti:
“23 Nisan 2019 salı günü Atatürk’ün 1919’da ilk adımını atıp kurtuluş meşalesini yaktığı Samsun Tütün İskelesi’nden yürüyüşe başlayıp, 19 Mayıs 2019’da Ankara Anıtkabir’de olmak üzere adım adım yola çıktık. Her gün ortalama 17,5 km yürüdüğümüzde 19 Mayıs 1919’un 100. yılında Anıtkabir’de olacak ve Atamıza olan bağlılığımızı saygı duruşu ile sunacak, lafta değil, eylemde de Atatürkçü olduğumuzu ortaya koymuş olacaktık.
Yürüyüş boyunca elimizde bayraklar, gögsümüzde Atatürk portresi olan tişörtlerle hiçbir slogan atmadan, susarak topluma çok şey anlattık ve susmanın da bir dili olduğunu ortaya koyduk, bir farkındalık yarattık.
Bayraklar her sallandığında Atatürk sevgimizi, cumhuriyet sevdamızı, demokrasi aşkımızı dile getirdi.
Kimi zaman çadırlarda konakladık, dondurucu soğuğu da, güneşin ne kadar yakıcı olduğunu da gördük. Her koşulda vazgeçmedik, dirençle, inançla Ankara’ya ulaştık.
Gördük ki, Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin çimentosudur.
Gördük ki, umutsuzluk yenilmiştir,
Gördük ki, ülkemizin dağları yeni çiçeklere gebedir…
Gördük ki, gelecekte herşey güzelin de ötesinde mükemmel olacaktır.
Güvenle, inançla, kararlılıkla, vazgeçmeden, dirençle geldik. Yaşadıklarımız hep güzel şeylerdi, kimse bizi vazgeçirmeye çabalamadı, aksine motive etti, moral verdi, yolumuzu açtı.
Teşekkürler Türkiyemin güzel insanları…”
TARİHE NOT DÜŞMEYİ BAŞARAN“ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇILARI” KİMLERDİ?
Hüseyin Akyıldız: Emekli Mali Müşavir. Dağ Yürüyüşçüsü
Sevtap Kürkçüoğlu: Dağ yürüyüşçüsü, Organizatör, Yazar
Selda Kürkçüoğlu: Maceracı Yürüyüşçü, Organizatör
İsmail Beşler: Emekli Öğretmen
Hamdiye Şen: Beden Eğitimi Öğretmeni, Akademisyen
Hüseyin Erdoğan: Emekli İşçi, Antrenör
Kemal Aydın: Emekli Mali Müşavir
Ali Taştan: Emekli Bürokrat
Ali Özcan: İşadamı
Ali Şahin: Çiftçi
Hakkı Kanmaz: Siyasetçi
Gazi Aşıkoğlu: Rekortmen Atlet
Veli Ballı: Rekortmen Atlet
Fahri Demir: Emekli Asker, Fotoğraf Sanatçısı
Ercan Deva: Eski Gazeteci, Yazar
Engin Uç: Eski Gazeteci, Karikatürist, Yürüyüş Koordinatörü
Ercan Çınar: Serbest çalışan
Yalçın Mıhçı: Aktör, dernek başkanı
Dr. Işık Özkefeli: ADD Samsun Şube Başkanı
Uğur Demirer: ADD Çorum Şube Başkanı
Halil İbrahim Şahinkaya: Vatandaş
Kudret Taştan: Vatandaş
Mevlut Şahbaz: Vatandaş
Yaşar Akça: Vatandaş
Yasemin Şahin: Vatandaş
Muttalip Konuk: Vatandaş
Mehmet Ballıklıoğlu: Vatandaş
Gülzade Ballıklıoğlu: Vatandaş
İlknur Taştan: Vatandaş
Hidayet Şahin: Vatandaş
Bahtiyar Çil: Vatandaş
Celalettin Teslim: Vatandaş