Cumhurbaşkanı Erdoğan Güney Amerika turuna çıkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un Esenler İlçesi'ndeki ''Yeni Eserler'' toplu açılış törenine katıldı. (Berk Özkan - Anadolu Ajansı)

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Amerika ülkelerinden Şili, Peru ve Ekvator’a, 31 Ocak-4 Şubat 2016 tarihleri arasında resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 31 Ocak-2 Şubat’ta Şili’ye, 2-3 Şubat’ta Peru’ya, 3-4 Şubat tarihinde ise Ekvator’a yapacağı ziyaretlerdeki görüşmelerde, ikili siyasi ve ekonomik hususların yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuları ele alınacağı belirtildi. Çeşitli alanlarda ikili anlaşmaların imzalanacağı ziyaretler vesilesiyle Erdoğan’ın iş forumu toplantılarında iş adamlarına da hitap edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şili’ye yapacakları ziyaretin, Türkiye ile söz konusu ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 90. yılına tekabül ettiğine işaret edildi.

Erdoğan’ın ziyaretlerinin, 1995’ten sonra, Türkiye’den Şili’ye Cumhurbaşkanlığı düzeyinde gerçekleştirilen ikinci ziyaret konumunda olduğu kaydedildi.

Peru ve Ekvator ziyaretleri ise Cumhurbaşkanı düzeyinde Türkiye’den yapılan ilk ziyaret niteliği taşıdığı aktarıldı.

Erdoğan’ın, 10-13 Şubat 2015 tarihlerindeki ziyaretlerinin ardından bölgeyi ikinci kez ziyaret etmesinin, Latin Amerika ülkelerine atfedilen önemin somut bir göstergesi olduğu vurgulandı.