Cumhuriyetin bekçileriyiz

ANKARA – Cumhuriyet’in ilanının 97’nci yıl dönümü dolayısıyla, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanının katıldığı törenin ardından halka açılan Anıtkabir’i binlerce kişi ziyaret etti.
Anıtkabir, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen resmi törenin ardından halkın ziyaretine açıldı.
Her yaştan binlerce kişi, ellerindeki Türk bayrakları ve çiçeklerle Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrini ziyaret etti. Atatürk’ün mozolesinin önünde dua okuyan vatandaşlar, getirdikleri karanfil ve gülleri bıraktı.
Nöbet değişimi sırasında askerlerin yaptığı seremoni vatandaşlardan büyük ilgi gördü ve alkış aldı.
Bazı ziyaretçiler, Anıtkabir’de saygı nöbeti tutan askerlerin fotoğrafını çekti.
Ankara’nın Çubuk, Kahramankazan ve Gölbaşı ilçelerinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Çubuk’ta Atatürk Parkı’nda düzenlenen törene, vatandaşlar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında tek bir noktadan ateşleri ölçülerek ve elleri dezenfekte edilerek alındı.
Çubuk Kaymakamı Adem Keleş’in tebrikleri kabul etmesinin ardından tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.
Törende konuşan Keleş, Türkiye Cumhuriyetinin 97. kuruluş yıl dönümünü büyük mutluluk ve coşku içerisinde kutladıklarını söyledi.
Türkiye’nin hızla büyüyerek son yıllarda kimsenin hayal bile edemediği konuma geldiğini vurgulayan Keleş, bugün büyük millet ve devlet olmanın haklı gururunu yaşadıklarını kaydetti.
Etkinlikte öğrenciler şiirler okudu, çeşitli gösteriler sundu, “Cumhuriyet ve Atatürk” temalı konser verdi.
Resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.
Öte yandan Kaymakam Keleş, Belediye Başkanı Baki Demirbaş ve Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kantar ile esnaf ve vatandaşlara Türk bayrağı dağıttı.
Kahramankazan
Kahramankazan Kaymakamlığında tebriklerin kabul edilmesinin ardından etkinlikler, Mustafa Hakan Güvençer Fen Lisesi bahçesinde yapılan kutlamalarla devam etti.
Törene Kaymakam Engin Aksakal, Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Garnizon Komutanı Uçak Bakım Albay Mustafa Saaddettin Karakan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Şiirlerin okunduğu etkinlikte öğrenciler gösteri sundu.
Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST-2020’de insansız hava araçları kategorisinde dereceye giren öğrencilerin Türk bayrağı ve renkli sisten oluşan gösterileri ilgiyle izlendi.
Tören sonunda cumhuriyet konulu resim, şiir, kompozisyon ve spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül verildi.
Gölbaşı
Gölbaşı Atatürk Sahil Parkı’nda, Türkiye Motosiklet Federasyonunun (TMF) katkılarıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında motosikletli kortej yapıldı.
Türk bayrakları ve marşlar eşliğinde hareket eden motosikletliler, Gölbaşı sokaklarını gezerek vatandaşları selamladı.
Korteje katılan Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, gazetecilere, etkinliklerin gelecek yıllarda da devam edeceğini, Mogan Gölü’nün kenarındaki 150 dönümlük alanı motosiklet federasyonuna tahsis edecekleri müjdesini de paylaşan Şimşek, “Federasyon ile oraya güzel proje hazırlıyoruz. İçinde karavan parkı, model uçak pisti, motosiklet eğitim merkezleri olan, Türkiye’de şu anda olmayan bir merkez hazırlıyoruz.” dedi.
TMF Eğitim Kurulu Başkanı Mehmet Güngör ise etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti.
KKTC’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi.
Başkent Lefkoşa’daki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk koyma törenine, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan, siyasi partilerin başkan ve temsilcileri, diğer yetkililer ile vatandaşlar katıldı.
Protokol sırasına göre çelenk sunulmasıyla başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti.
Cumhurbaşkanı Tatar, daha sonra imzaladığı anıt özel defterine şunları yazdı:
“Aziz Atatürk, Yüce Türk ulusunun, çağdaş geleceği için yaktığınız ilk ışık bugün 97 yaşında. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini birlikte attığınız Anadolu’nun fedakar halkı gibi, KKTC halkı da bugün, yarattığınız bu değerin minneti içerisindedir. Tıpkı sizin gibi, bizler de varlığımızın ve özgürlüğümüzün yılmaz bekçileri olarak görev yapmaktayız. Ulusumuzun, yaktığınız ışığın aydınlattığı yolda ilerlemesi için çalışıyoruz. Kurduğunuz Cumhuriyet ve KKTC bu kutsal yolda geleceğe birlikte yürüyor. Kurduğunuz temellere bağlı kalarak, Nazım Hikmet’in size yazdığı şiirinde ‘nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden, güzel günlere inanıyordu’ deyişi gibi, bizler de, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına doğru ilerlerken, daha da güzel günlere inanıyor, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ile anıyor, aziz hatıranız önünde saygı ile eğiliyoruz.”

KKTC’de de törenler düzenlendi

Büyükelçi Başçeri de anıt defterine şunları yazdı:
“Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıl dönümünde ülkemizin KKTC nezdinde Büyükelçisi olarak manevi huzurunuzda bulunmaktan şeref duyuyorum. Türkiye Cumhuriyeti’ni, dünyamızın zorlu sınamalarla karşı karşıya kaldığı günümüzde, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma hedefinden bir an olsun sapmadan yaşatmaya devam etmekteyiz. Bu asil yolculukta, ülkemize ve Cumhuriyetimize yönelik her türlü tehdit ve karalamaya karşı güçlü ve azimli duruşumuzu sürdürüyor, bölgemizin barış ve istikrarı ile adaletin uluslararası alanda da sağlanması için çalışıyor, ulusal birlik ve beraberliğimizi pekiştiriyoruz. Cumhuriyet’in gerek tarihi gerekse günümüz için taşıdığı anlam ve önemi bilen Türk Gençliği ve Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin ulusal mirasımızı ilke ve inkılaplarınızın ışığında aydınlık yarınlara taşıyacağına inanıyorum. Cumhuriyetimizin önemini daha da idrak ettiğimiz bu onurlu ve anlamlı günde, vatanımız uğruna verdikleri mücadelede canlarını feda etmekten korkmayan tüm kahraman askerlerimiz ile gazilerimizi saygıyla selamlıyor, aziz şehitlerimizi şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”