Cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehir başkentte

Âşıkları, halk oyunları, kangal köpekleri, cilt hastalıklarına şifa olan balıkları, yöresel tatları ile Sivas Günleri Ankara’da başlıyor. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehir; kültürünü, tarihini, sanatını daha yakından tanıtmak için 1- 4 Aralık tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’ne geliyor. Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu (ASİDEF) ve Ruan Fuarcılık tarafından düzenlenen etkinlik 4 gün boyunca Ankaralılarla buluşacak.
Ankara’da bu sene 3.sü gerçekleşecek olan Sivas Günleri kapılarını açmak için gün sayıyor. Birçok el sanatını, şehrin kendine has lezzetlerini Ankaralıların beğenisine sunacak olan Sivas Günleri ün salmış Kangal köpeğinin yanı sıra, cilt hastalıklarını tedavi eden balıklarını ve dünyada tek olan fazla kaburgası bulunan koyununu tanıtacak.
ÂŞIK VEYSEL ANILACAK
Âşık Veysel Kültür Derneği ve Pir Sultan Abdal Derneğinin de stand açacağı etkinlikte Âşıkları ile ün salmış olan şehir bu toprakların gördüğü en önemli halk ozanlarından Âşık Veysel’i Cengiz Özkan’ın sesiyle anılacak.
Bölgede hala devam eden bu kültürün şimdiki temsilcilerinin atışmalarının da yer alacağı etkinlikte bölgeye özgü halk oyunları oynanacak, Semah gösterileri gerçekleşecek. Sivas’ın önemli bir değeri olan Zara’lı Halil, Ender Balkır’ın sesi ile anılacak. Bölge kültürünü daha yakından anlatmak için Sivas yöresinde gerçekleşen kına gecelerinin bir temsili de ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.