“Daha gidecek çok yolumuz var”

Bir Çocuk Bir Umut

Marmara Üniversitesi bünyesinde öğrenci kulübü olarak yolculuğuna başlayan ve dernekleşip “Bir Çocuk Bir Umut” adıyla faaliyetlerini sürdürmeye devam eden sosyal sorumluluk projesi, çocuklara umut olmak için çabalıyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ (ANKARA) – 2010 yılında Marmara Üniversitesi bünyesinde kurulan Güneşin Çocuklarına Yardım Kulübü, zamanla ufak bir öğrenci hareketinden geniş bir gönüllü kitlesiyle “Bir Çocuk Bir Umut” derneğine dönüşüyor. Her ay düzenli olarak iki köy okulu ve bir bölge yatılı ilköğretim okuluna gidip öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik bilimden sanata, spordan edebiyata birçok etkinlik ve atölyeler yapıyorlar. Gittikleri okullarda hepsi alanında uzman akademisyenler tarafından oluşturulup onaylanmış etkinlikler-atölyelerle binlerce çocuğa bilim ve okumayı sevdiriyorlar. Veli ve öğretmenlerle yaptıkları sunumlarla eğitim ve sevginin önemini anlatıyorlar. Gittikleri her okulun kütüphanesini kitaplarla, ana sınıfını oyuncaklara zenginleştiriyor, okula spor malzemeleri hediye ediyor, her çocuğa bilim dergileri armağan ediyorlar. Bunun yanı sıra her okulun bahçesine birer fidan ekerek güzel bir hatıra bırakıyor, proje yaptıkları çocuklarla, proje sonrasında mektup kardeşi oldukları için derneğe her ay farklı köylerden yüzlerce mektup geliyor.
Bir Çocuk Bir Umut sosyal sorumluluk projesi kurucuları, gazetemize yaptığı açıklamada “Sevgi ile yoğrulmuş Anadolu’nun güzel köylerinde masumiyet-iyilik gibi kavramların hala canlı olduğuna inanıyoruz. Şu ana kadar 62 ilde proje gerçekleştiren genç gönüllüler daha gidecek çok yolumuz var” diye konuşuyorlar. Kurulduğu günden bugüne dek tüm enerjilerini köylerdeki çocuklar için harcadıklarını söyleyen dernek, gittikleri köylerdeki çocukların ilim ve bilim harman olması ile ülkemizdeki kadın haklarından, çevreye, hayvana şiddetten, hak ihlallerine karşı birçok sorunun azalacağına iniyor, “Çünkü sevgi bilim ile birleşirse ortaya iyilik, güzellik çıkar” diyorlar. Dernek başkanı olan Muhammet Erkam Avcı, kurulan derneğin her yıl yeni gönüllüleri ile birlikte büyüdüğünü belirtiyor.
1500 gönüllü genç 62 ili gezdi
Hem öğrenci kulübü, hem dernek olarak çalışmalarını yürüten Bir Çocuk Bir Umut’un kulüp kısmını öğrenciler, dernek kısmını ise mezunlar yürütüyor. 1500’ yakın gönüllü genç, şimdiye kadar 62 ili gezerek çocuklarla bir araya gelmiş.
Aynı zamanda dernek, şimdiye kadar yaptığı faaliyetler ile çeşitli ödüller kazanmış. Ashoka Vakfı tarafından “hızlanfarkyarat” projesi kapsamında 5 fark yaratan oluşumdan biri ödülüne layık görülmüşler.
Dernek Başkanı Avcı, “8 yıldır ‘önce çocuk’ ilkesi ile hareket ediyoruz. Yaptığımız her davranışta onları öncelik kılıyoruz. Köylere gitmeden o köyün tüm sosyolojik bilgisini alıyor, hangi sınıflarda kaynaştırma öğrencileri var bunları önceden öğrenip projelerimizi yapıyoruz. Çocuklar ile daha fazla oyun alanı oluşması için okul bahçesinde otobüsümüzün nasıl duracağına bile dikkat ediyor, planlıyoruz. Bugüne kadar proje yaptığımız 142 okulda birbirinden güzel hikâyeler duyduk, geleceğe olan inancımız arttı. İlk zamanlar proje yaptığımız okullardaki çocuklar bize verdikleri sözleri tutup üniversiteli oldu. Şimdi onlar bizim gönüllümüz olarak bizlerle yollara düşüyorlar. Biz sadece kitap götüren bir oluşum değiliz, biz çocuklara gün boyu yaptığımız etkinlikler ile hayal kurmalarını ve bu hayallerini gerçekleştirebilmek için kendilerine inanmalarını anlatıyoruz. Proje yaptığımız okullar genellikle ilçelerin en uzak, en ücra köyleri oluyor. Biz üniversiteyi, üniversite hakkındaki burstan, konaklamaya her bilgiyi projelerimiz sayesinde veli ve öğrencilere ulaştırıyoruz” açıklamasında bulunuyor.
Bir Çocuk Bir Umut’ta Çocuk Şenlikleri
Bir Çocuk Bir Umut Derneği, proje yaptığı okullardaki öğrenci ve öğretmenleri iki yılda bir İstanbul’da “Çocuk Şenliği” adı altında bir araya getiriyor. Şimdiye kadar 4 kere gerçekleştirdikleri kamplar 2-3 gün sürüyor. Derneğin en önemli özelliklerinden biri her yıl atkı ve bere satın almak ya da toplamak yerine kendileri örüyorlar. Dernek yöneticileri “Çocuklar arasında ‘Senin atkın daha güzel, benim atkım daha güzel’ tartışması çıkmasın diye tüm atkıları turuncu renk örmeye dikkat ediyoruz” açıklamasında bulunuyorlar.
Bir Çocuk Bir Umut Derneği, bir kütüphanenin ya ücretini ya da belirlenen kitapları tahsis eden kişi veya kurumların isimlerini o okulların kütüphanesine vererek yaşatıyorlar. Dernek yetkilileri özellikle ailesine veya sevdiğine bu tarz hediye göndermek isteyenlerin çok kendilerine yardımda bulunarak hem çocukları sevindirdiğini hem de yakınlarına anlamlı bir armağanda bulunduklarını söylüyorlar.
“Daha güzel bir dünya için yollara düşmeye devam”
“Bir Çocuk Bir Umut” derneği, “Bu güzel ve anlamlı harekette daha gidecek çok yolu olanlara diyeceğimiz şey; yolunuz açık olsun gençler” ifadelerini kullanıyorlar. Dernek hakkında detaylı bilgiyi ulaşmak ve destek sağlamak için sosyal medya hesaplarından veya internet sitesinden kendilerine ulaşabilirsiniz.