DAİB en fazla ihracatı Ortadoğu ve Asya’ya yaptı

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği, bu yıl 1 milyar 645 milyon 916 dolarlık ihracatın çoğunluğunu Ortadoğu ve Asya ülkelerine gerçekleştirdi

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB), bu yıl 1 milyar 645 milyon 916 dolarlık ihracatın çoğunluğunu Ortadoğu ve Asya ülkelerine gerçekleştirdi.
Türkiye’den 6 bin 477 üyesi olan birliğin verilerine göre, sanayi, tarım ve madencilik gibi tüm sektörlerde bu yılın ocak ayından itibaren yaklaşık 190 ülkeye ihracat yapıldı.
Genellikle Asya, Ortadoğu ve bazı Avrupa ülkelerine ihracat yapan birlik üyeleri en büyük satışı Irak, İran, Azerbaycan ve Türkmenistan gibi ülkelere yaptı.
Birliğin verilerine göre, yılın ilk ayından itibaren en fazla ihracat 325 milyon 711 bin 638 dolar ile Irak’a gerçekleştirilirken, İran’a 179 milyon 799 bin 397 dolar, Azerbaycan’a 146 milyon 450 bin 539 dolar ve Türkmenistan’a 65 milyon 724 bin 365 dolarlık satış yapıldı.
Verilere göre, geçen yıla göre ihracat rakamlarında yüzde 215 artış sağlanan Bulgaristan 60 milyon 399 bin 271 dolarlık bir satışla dördüncü sırada yer alırken, ardından 56 milyon 909 bin 915 dolar ile Almanya ve 45 milyon 778 173 dolar ile Özbekistan geliyor.
Geçen yıla oranla yüzde 7’lik artış gösteren bir başka ülke olan Çin’e 40 milyon 870 bin 400 dolar ihracat gerçekleşti. Geçen yıl 432 bin 174 dolar ihracat gerçekleştirilen Lüksemburg’a, bu yıl 3 milyon 905 bin 674 dolarlık bir ihracat gerçekleştirilerek yüzde 803’lük bir artış sağlanarak, en fazla artış sağlanan ülke oldu.
Bu yıl, Lüksemburg’un ardından en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke ise 9 milyon 404 bin 301 dolar ile yüzde 665 oranında yükseliş kaydeden Estonya takip etti, yüzde 643 oranında bir yükselişle 2 milyon 922 bin 808 dolar ile Endonezya en fazla ihracat yapılan üçüncü ülke oldu.
Verilerde geçen yıl az da olsa ihracat yapılan ABD Virjin Adaları, Cayman Adaları, Çeçen Cumhuriyeti, Dağıstan Cumhuriyeti, Eritre, Küba, Laos, Malavi, Myanmar ve San Marino gibi ülkelere ise bu yıl hiç ihracat gerçekleşmedi.
“Tarihi ticaret yollarına yakınız”
DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin, coğrafi konumu itibarıyla dış ticaret için transit bir alan özelliği taşıdığını söyledi.
Bölgenin, Türkiye’nin batısını doğusu ile kuzeyini güneyi ile bağlayan bir kavşak noktada olduğunu belirten Şengel, “Bu anlamda bir lojistik, transfer ve ticaret merkezi olma potansiyeli taşıması, bölge illerinin sahip olduğu karşılaştırmalı üstünlüklerden biridir. Bölgemizin konum itibariyle Kafkaslar, Orta Asya ve Ortadoğu pazarına yakın olması, buralara kolay erişim imkanı sunuyor. Sınır kapılarına ortalama 300-400 kilometre yakınlığı ile 6 ülkeye ulaşılabilir konuma sahip olunması, bölge illerine Kafkaslar ve Ortadoğu pazarına erişim açısından önemli fırsatlar oluşturuyor.” diye konuştu.
“Bölgede kaos biterse ihracat artar”
Şengel, bölge ihracatında Rusya Federasyonu, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Nahçıvan, Irak, İran ve sorunlar yaşanmadan önce Suriye gibi ülkelerin başta geldiğini dile getirdi.
Bölgenin tarihi itibariyle de ticaret yolları üzerinde bulunduğunu hatırlatan Şengel, şunları kaydetti:
“Halihazırda, komşu ülkelerimiz ile ihracatımız öne çıksa da mevcut potansiyelinin altındadır. Bunda, bu pazarlarda yaşanan daralmanın ve bölgesel çatışma ve sorunların yoğunlaşmasının önemli etkisi var. İnşallah, İran’a uygulanan ambargonun kalkması ve gerek bölge içinde gerekse bölge dışında yaşanan çatışma ve kaos ortamının düzelmesiyle, pazar potansiyelleri daha da artacak olan bu ülkelere olan ihracatımız daha da ivme kazanacaktır.”