”Darbeye hayır diyen” ülkemizin bazı ünlüleri

“Bir ulusun sımsıkı bir birine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.” Atatürk yıllar önce bu sözleri söylerken sanki 15 Temmuz darbesinde soylu, vatanına bağlı, yönetime saygılı milyonlarca vatandaşın, kardeşine silah çeken, milletin meclisini bombalayan, ülkenin sevilen, sayılan devlet büyüğüne hatta kendi meslek arkadaşlarına, komutanlarına acımasızca saldıran gözü dönmüş rütbelilere halkın tepkisin bilmiş olmalı.
Evet, 15 Temmuz’da güzel ülkemi, cennet vatanımı bir takım sapık ideolojileri benimseyerek sırtından vurmak isteyenlere halkım çoluğu, çocuğu, yaşlısı, genci ile karşı koymuş. Canı pahasına ateş kusan tankın önüne yatmış. Halkını kurşunlayan satılmışların önüne çıkmıştır.
Bu fevkalade inançlı, kahraman, cesur halkım gökten bomba yağdıran, helikopterlerle silahsız halka ateş açan, elinde son model ağır silahlarla toplumu kurşuna dizen zavallılara yurdun dört bir tarafında ellerinde bayraklarla karşı koyan, şehir meydanlarında yirmi dört saat nöbet tutan canım ülkemin soylu insanlarını sanat dünyasının ünlüleri de yalnız bırakmamıştır.
Sinema, dizi oyuncuları, ses sanatçıları, sahne ve Show dünyasının pek çok meşhuru da elinde Türk bayrakları ile meydanlarda “Darbeye hayır” demişlerdir. Sırf sanatçılar, müzisyenlerimi, spor dünyasının yetenekli sporcuları da vatandaşın, devletin yanında yer almıştır.
Demokrasi çağrısında bulunanlardan Mustafa Ceceli, Emre Altuğ, Kutsi, Alişan, Ece Erken, Berdan Mardini ve Dilberay Ankara’da Kızılay meydanında, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ile toplun duygularına ortak olurken, İstanbul-Kısıklı’da Acun Ilıcalı, Hadise, Murat Yıldırım, Fettah Can, Arda Turan, Rıdvan Dilmen ve Hakan Ural darbecileri protesto eden halkla el ele, sırt sırta olmuşlardır.
İstanbul Taksim meydanında ise ellerinde Türk bayrakları ile Sinan Özen, Hakan Peker, Arzu Öztoprak “15 Temmuz Demokrasi Destanına” adını yazdıran ünlülerden bazılarıdır.
Kulüpler Birliği Başkanı Gürsel Gümüşdağ’ın başını çektiği sanatçı ve sporculardan olan grup Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kısıklıdaki evinin önünde ünlü sporcu Ardan Turan, duygularını “Biz ne kadar yüce bir milletiz.” Sizler hepimizin kahramanısınız, bu ülkenin demokrasisine sahip çıktınız derken, yine futbol tarihimizde saygın bir yeri olan Rıdvan Dilmen “Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ve vatandaşlarımızın katkılarıyla çirken darbe önlenmiştir” demiştir.
TV-8’in sahibi olan Acun Ilıcalı “Dik duruşu ile hepimize örnek olan ve liderliğini gösteren Sayın Cumhurbaşkanıma şükranlarımı sunuyorum.”
Hakan Ural ise “Böyle bir milletin evladı olmaktan gurur duyuyorum” demiştir.
İstiklal marşımızı okuyan Hadise ile Murat Yıldırım, Fettahcan’da darbeye karşı olduklarını açıklamışlardır.
Ünlü oyuncu Kenan İmirzalıoğlu ise duygularını şu sözlerle dile getirmiştir. “Yüce milletimizin iradesine, özgürlüğüne, demokrasi içinde yaşama lakına karşı düzenlen bu darbe girişimini ve tüm anti demokratik eylemleri nefretle kınıyorum”
Ünlü sanatçı Neşe Karaböcek’te FETÖ terör örgütünün darbe girişimini nefretle kınayan sanatçılarımızdan biridir. “15 Temmuz gecesi darbe girişimini: TV’lerden sabaha kadar dehşetle izledim. Türk halkının cesaretinin ve gücünün önünde durulmaz olduğunu gördüm” diyen Türk musikisinin ünlü sesi “Türk milleti güçlüdür, Cumhuriyeti ve demokrasiyi yaşatacaktır” demiştir.
50’nci sanat yılını kutlamak amacı ile 27 Temmuz’da İstanbul’da ilk konserini veren Selami Şahin, ikinci sahne konserini ise 13 Ağustos’ta Bodrum Antik Tiyatrosunda verecektir. Konserlerden elde edilecek gelirin bir kısmını şehit aileleri adına kurulacak vakfa bağışlayacağını dile getiren Şahin, darbe konusunda ise şunları söylemiştir. “İdeoloji, din,dil ayrımı olmaksızın, vatanımız için el ele verdiğimiz şu günlerde vatan bölünmezliğini ortaya koyan benim vatandaşlarıma duyduğum saygı sonsuzdur” 15 Temmuz gecesi ülkemizi kana bulamak için, bizim vergilerimizle alınan silahları kendi halkına sıkan darbeci bozuntularına karşı Türk milleti, iradesini meydanlarda, sokaklarda demokrasi nöbetini tutarak sürdürürken ünlü bestekar ve müzisyen Orhan Gencebay ve Uğur Işılak bu hain düzenlemenin gelecek nesillere de ulaşması için birer şarkı bestelemişlerdir.
Ünlü Türkücü Yavuz Bingöl ise darbe girişiminde bulunan rütbeli, rütbesiz tüm satılmışlara sert çıkmış ve “İnsanlıktan hiç mi nasip almadınız? İçinden çıktığınız bu halkı hiç mi sevmediniz? Halkın vergileri ile maaşlarınızı aldınız. Düşmana kullanmanız gereken silahları vicdanınız titremeden kendi kardeşlerinize, annelerinize, büyüklerinize sıktınız yazıklar olsun size” demiştir.
Klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, dizi oyuncuları Yunus Emre Yıldırımer, Kenan Çoban, şarkıcı Ziynet Sali, Sibel Can, Funda Arar, Nilüfer, Bengü, Berkay, Hande Yener, Hakan Akkaya, Şoray Uzun, Aylin Coşkun, Cengiz Kurtoğlu, İntizar, Nihat Doğan, Berksan, ve İbrahim Tatlıses bile eline aldığı Türk bayrağı ile meydanlara çıkan sanatçılarımızdan bazılarıdır. Show dünyamızın bu ünlülerinin yanı sıra spor camiası tanınmışları, darbeye karşı olduklarını açıklamışladır.
15 Temmuz darbesine karşı çıkanlar listesinde İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun tüm sanatçıları da yer almıştır. Zihni Göktay, Mert Turak, Süha Uygur, Tolga Yeter, Kerem Yılmaz, Bahtiyar Engin, Kubilay Tenbekoğlu, Tulayhan Uğurlu, Perihan Savaş, Sporcular da “Yanınızdayız Başkomutanım” diyerek, Arda Turan’ın yanı sıra Burak Yılmaz, Brezilyalı oyuncu Santos, Kadın Basketbol Takımı’nın kaptanı Işıl Alben, Milli Güreşçilerimiz Taha Akgül, Rıza Kayaalp, Cenk İldem, Selçuk Cebi darbeye hayır diyenlerden.
Bu arada İstanbul’a gelen sanatçı Joss Stone’da darbeye hayır diyen diğer bir ünlüdür.
Sezen Aksu, Ajda Pekkan’da girişilen bu çirkin olayın karşısında olduklarını söyleyen ünlülerden bazılarıdır.
Portekizli yıldız futbolcu Quaresma’da “Tanrım güzel ülkemi kan gölüne çevirmek isteyen böylesi vatan hainlerinin şerrinden korusun”demiştir