Denizaltıların modernizasyonu tamamlandı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının TCG Doğanay ve TCG Dolunay isimli denizaltılarının modernizasyonları tamamlandı.

 

STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ’den yapılan açıklamaya göre, 4,5 yıldır süren modernizasyon çalışmaları sonuçlandı.
“Ay sınıfı” denizaltılar TCG Doğanay (S-351) ve TCG Dolunay’ın (S-352) modernizasyon çalışmalarının bitmesiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığının imkan ve kabiliyetlerine önemli katkı sağlandı.
Türkiye’de sivil bir firmanın denizaltı modernizasyonunda ana yüklenici olması bakımından ilk olma özelliğini taşıyan proje kapsamında, denizaltıların elektronik destek, hücum ve seyir periskopları ile atalet sistemleri modernizasyonu yapıldı. Projenin başarısı, denizaltı projelerinde yerli sanayinin aldığı sorumluluğun gelişmesi bakımından da dikkat çekiyor.
Proje, 35 yılı aşkın süredir denizaltı inşa eden ve bu konuda büyük tecrübesi olan Gölcük Tersanesi Komutanlığında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve tersanesinin iş gücü ve bilgi desteği ile başarıya ulaştı.
Başta Milli Gemi Projesi (MİLGEM) olmak üzere deniz platformlarında çok sayıda milli projenin sahibi olan STM, önümüzdeki dönemde de muhtemel yurt içi ve yurt dışı denizaltı projelerinde yer almayı hedefliyor.
“Ay Sınıfı Denizaltı Cihaz/Sistem Yenileme Projesi” kapsamında, STM, sistem-platform montaj ve entegrasyon faaliyetlerinin Entegre Lojistik Destek (ELD) ve teknik yardım/destek hizmetlerini sağladı. STM, hala devam eden “Yeni Tip Denizaltı” projesinde de azami yerli katkının sağlanması için önemli görevler üstleniyor.