Deva dilekçesi İçişleri Bakanlığı’nda

ANKARA – AKP’den istifa eden eski Başbakan Davutoğlu’nun ardından eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da partisinin kuruluşu için resmi adım attı. Babacan’ın Demokratik Eşitlik Ve Adalet Partisi’nin (DEVA) kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığına verildi. 90 kişilik kurucular kurulunda AK Parti’den istifa eden Bağımsız İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, eski bakanlar Nihat Ergün, Sadullah Ergin ve Selma Aliye Kavaf ile 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı olan emekli Korgeneral Mehmet Şanver de bulunuyor. AKP’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın aylardır kuruluş için hazırlıklarını sürdürdüğü yeni parti için ilk resmi adım atıldı. Babacan’ın Demokratik Eşitlik ve Adalet Partisi’nin kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı’na verildi. Kısa adı DEVA olan partinin kurucular kurulunda 90 kişi bulunuyor. Partinin kurucular kurulu listesinde 90 kişi yer aldı. Bunların 27’si kadın ve 16’sı da genç isimlerden oluştu. Listede eski bakanlar Nihat Ergün, Sadullah Ergin, AK Parti’den istifa eden Bağımsız İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, TSK’nın çeşitli birimlerinde görev alan Metin Gürcan da yer aldı.
Kurucular arasında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa ettirilen Ahmet Edip Uğur, eski bakan Selma Aliye Kavaf, Ülkü Ocakları Kurucu Genel Başkanı Ramiz Ongun,  15 Temmuz darbe girişim sırasında Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı olan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, eski Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da bulunuyor.
İSMİNİ VATANDAŞLARIMIZ KOYDU
Ali Babacan, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlarken partiyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Çarşamba günü yapacağımız kuruluş etkinliğiyle partimizin logosunu ve ismini duyuracağız. Resmi başvuru olunca kamuoyuna yansıyabilir. Vatandaşlarımızdan bize 250 tane isim önerisi geldi. Vatandaşlarımız bu partinin ismini koydu. Karar verilen ismi müsaade ederseniz çarşamba günü açıklamak istiyorum. Siyasi yelpazenin tam ortasında ana akım bir parti olacağız. Bizim kişilerle işimiz yok. Bizimle uğraşacaklara biz de gerekli cevapları vereceğiz ama kavga etmeden. Bu siyaset tarzıyla bu ülkenin refaha erişmesi mümkün değil. Sen neden iktidar partisini destekliyorsun diye sorduğunda insanlar daha kötüsü olur mu diye verdiğini söylüyor. Korku siyaseti var. Korkular üzerinden beslenen bir siyaset var. Biz Türkiye için refah seviyesi çok daha arttığı, insanların korkmadan geleceğini planladığı bir Türkiye istiyoruz. Bunları yapmazsak Türkiye çok daha kötü günleri görür.