Devlet Resim ve Heykel Yarışması düzenlendi

Rahmetli Dr. Avni Tolunay’ın Antalya Belediye Başkanlığı yıllarında “Altın Portakal Film Festivali” adı altında gerçekleştirdiği bu sanat yarışması Türk kültür hayatının en görkemli yarışması olarak tarihe geçmiştir. Yıllarca Yeşilçam’ın ünlüleri bu festivallerde ödül sahibi olmuş pek çok yabancı sinema sanatçısı da bu güzel yarışma için Antalya’ya gelmişlerdir. Türkiye’nin en kesintisiz film yarışması olan Altın Portakal, bugün daha ehil ellerde, çağın yeniliklerinden ve modern teknolojinin sunumlarından yararlanılarak 53’ncü kez “Uluslar arası Antalya Film Festivali” adı altında kapılarını Türk ve dünya sinemasının ünlü isimleri ile açacaktır.
Festivalde bu yıl Türk sinemasına sesleri ile katılan ünlü ustaların yanı sıra dublaj sanatçılarının da ödüllendirilmesi şimdiye kadar hiçbir festivalde uygulanmamış bir hatırlatma ve yenilik olarak kabul görmüştür. Bu kapsamda beyazperde de şöhret olmuş, hemen hemen her oyuncunun başarısında onları seslendiren dublajcıların var oldukları unutulmamış, sesleri ile yıldızlaşan Altan Karındaş ve Torun Karacaoğlu’na bu başarılarından dolayı Altın Portakal Emek Ödülü ile taltif edilmişlerdir. Çok değişik ve büyük ilklerle sanatseverlerin karşısına çıkacak olan Uluslar arası Antalya Film Festivali program akışı içinde şimdiye kadar sesleri ile şöhrete taşıyan 151 Türk dublaj sanatçısının fotoğraflarından oluşan “Rabarba, sesleri görmek” adlı sergide yer alacaktır. Ünlü dizi oyuncusu Deniz Çakır ve tanınmış fotoğraf sanatçısı Serdal Güzel tarafından çekilen siyah-beyaz fotoğraflar 17 Ekim’de Antalya Kültür Merkezi’nde sergilenecektir.
Belgin Doruk, Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın, Göksel Arsoy, Yılmaz Güney gibi starları seslendiren dublaj sanatçılarının tanıtımının yapılacağı sergide günümüzün ünlü ses üstatları da unutulmamıştır.
İşte halen bitkisel hayatta yaşamını sürdüren Kenan Işık, Tamer Karadağlı, Cem Davran, Parla Şenol, Can Gürsap, Yekta Kopan, Beyhan Saran, Mehmet Ali Erbil, Mehmet Ali’nin babası da zamanın ünlü dublaj sanatçılarından biri olarak tanınmaktadır. Bu arada gelmiş, geçmiş en önemli dublaj sanatçısı olarak, Ferdi Tayfur’un ismi hala hafızalardan silinmemiştir. Oya Küçümen, Aliye Uzun Atağan, Altan Erkekli, Erkan Taşdögen, Yeşim Kopan, Cihan Ünal, Şenay Gürler, Sezai Aydın, Jeyan Tüzüm, Nubar Terziyan, Can Gürzap, Derya Baykal ve Sungun Babacan’ında fotoğraflarının yer aldığı sergi ülkemizde ilk kez düzenlenen bir etkinliktir. Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olarak daha önceleri muhteşem yapısı ve yine dünya ve yerli sanatçılarımızın katkıları ile ülkemizin sanat merkezi olmayı hedefleyen Antalya’da yeni bir yenilik daha festivale renk ve heyecan katacaktır. Vatansızların ülke demokrasisine 15 Temmuz gecesi yaptıkları kanlı darbenin gelecek kuşaklara görsel bir bellek oluşturmak amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, satılmış beyinlerin darbe girişiminde milletimizin milli iradeye sahip çıkan, darbecilere karşı birlik ve beraberliğimizi temsil eden bağımsızlık inancı ve mücadelesini işleyecek olan tasarım ve eserlerle “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri” adlı Afiş Tasarım ve Video Sanat Yarışması düzenlenmiştir. Genç yeteneklerin katılması beklenen bu düzenlemede eserleri dereceye girecek olanlara derece sırasına göre para, başarı belgesi, mansiyon ödülleri verilecektir. Sergilenmeye değer her yapıt için 500’er lira ve katılım belgesi takdim edilecektir. Böylesi kutsal bir olayı gerçekleştirmek için, milli gururlu gençlerimizin eserlerini en geç 17-28 Ekim tarihleri arasında yetkili kuruluşa göndermeleri gerekmektedir.
Teması bu yıl 15 Temmuz darbe girişimi olan ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği 73’ncü Resim ve Heykel Yarışması, Antalya’da yapılacak en güzel ve anlamlı bir etkinlik olacaktır. Resim Yarışması, Heykel Yarışması, Özgün Baskı Yarışması ve Seramik Yarışması adı altında 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri adına genç yapımcılara kapılarını açacak olan Antalya’da 73’ncü Resim ve Heykel Yarışması’nın bu 4 kategorideki etkinliğinde yine dereceye girenlere para, başarı ödülü ve 12 bin 500 lira verilecektir. Sergilemeye değer yapıtların ustaları ise 300 bin lira ile katılım belgesi alacaklardır.
Antalya’da görkemli sanat, film ve müzik düzenlemelerinin sonu gelmemektedir. 12 Ekim tarihine kadar sürecek olan 17’nci Antalya Uluslararası Piyano Festivali’nin sanat yönetmenliğini tanınmış orkestra şefi Gürer Aykal üstlenmiştir. Flâmenko dünyasından pek çok ünlü müzisyenin konuk edildiği festivale Zhang Zou, Manolo Carrasco, Julian Rachlin, Darrel Ang ve piyanist ve klavsenist Tolga Atalay gibi dünya çapında isim yapmış sanatçılar katılacaktır.
İstanbul’da Turkuvaz Medya Grubu’nun ana sponsorluğunda düzenlediği basın toplantısında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu yıl yaşam boyu başarı ödülünün Türk Musikisinin gerçek icracısı Emel Sayın’a verileceğini açıklamıştır. Emel Sayın, böyle bir ödülü çoktan hak etmiş, müstesna bir sanatçımızdır. Festivalde bu yıl 15 Temmuz şehitlerimize addedilecek darbelerle ilgili daha önce beyazperdeye aktarılmış filmlerinde gösterileceği 53’ncü Uluslar arası Antalya Film Festivali’nin onur konuğu ise yurdumuza bundan öncede birkaç kez gelen, Türkiye’yi ve Türkleri cana yakın, medeni ve samimi insanlar olarak tanıtan dünya starı Gerard Depardieu 16-23 ekim tarihleri arasında geleceği Antalya’da ünlü aktörün son çevirdiği ve de Oscar’a aday gösterilen “Tour De France” isimli filminin gösterimine katılacaktır. Aktörlüğünün yanı sıra kamera arkasına da geçen ünlü oyuncu Molierre’in “Tar Tüf” adlı eserini beyaz perdeye aktarmıştır. Önümüzdeki günlerde dünya müzik dünyasının müstesna sanatçısı “Johann Sebastian Bach” ve suçlu, suçsuz 32 milyon insanın ölüm emrini veren dünyanın gelmiş geçmiş eli kanlı lideri Stalin’in hayatını beyaz perde de canlandıracaktır.
Bu yıl yüklü programlarla sanatseverlerin huzuruna çıkacak olan festivaldeki bu etkinlikleri kaçırmamak gerekir.