“Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü” METASTAZ’A

Dil Derneği, Harf Devrimi’nin 91. yıl kutlamasında, dilci-yazar Emin Özdemir anısına bu yıl verilen ödüle, gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun kaleme aldığı “Metastaz” kitabını layık gördü

NAZ AKMAN – Dil Derneği, Harf Devriminin 91. yılını kutlarken, yaşamı boyunca Dil Devrimi’nin ışığındaki Türkçe için çalışan Dilci-Yazar Emin Özdemir’i andı. Seçici kurul “Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü”nü bu yıl Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nunbirlikte yazdığı “Metastaz” adlı yapıta verme kararı aldı. Özdemir ailesi ile Dil Derneği’nce düzenlenen “Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü” 2019 yılında bir gazeteci kitabına verilmiş oldu.
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, “Bu gazeteciler çok önemli konuları ortaya çıkarıp, aydınlatıyor. İkisinin de kalemi işlek olsun, onları gözümüz gibi koruyoruz. Emekleri boşa gitmeyecek” dedi.
Özel Harf Devrimi’ne ilişkin, “Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde yapılan Harf Devrimi’nin 91.yılını kutluyoruz. 91. yılında hala Dil Devrimi ve Harf Devrimi’ne saldırılıyor. Yarım yüzyıldır bu saldırılara karşı duranların yanındayım. Türkçe’nin tarihsel akışına baktığımızda her dönemde yöneticiler ve onlara alkış tutanlar bunu yapıyor ve toplumu kandırıyorlar. 1950’lerden bu yana bilgisizliğe alkış tutanların Atatürk’e, Türk devrimine saldırarak, yükselttiğini görüyoruz. Özellikle son 20 yıldır bu yükselmenin arttığını görüyoruz. Bilgisizliğin bu kadar çok insanlara çıkar sağladığı başka bir dönem herhalde yok. Bugün Harf Devrimi’nin 91.yıldönümü, bu nedenle Harf Devrimi’ni biraz daha derin düşünmemiz gerekiyor” sözlerine yer verdi.
Harf Devrimi’nin 91. yılında yapılan törende,Dil Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar’ın yönetiminde, Gazeteciler Faruk Bildirici ve Tülin Daloğlu “Basının Sorumluluğu” başlıklı bir oturum düzenlendi.