DİYABETLİLERİN ŞÖLENİ

ÖYKÜM SOLAK-Türkiye’nin en büyük diyabet etkinliği Ankara’daki Neşet Ertaş parkında gerçekleşti.
Halk arasında şeker hastalığı olarak tanınan diyabet, düzenlenen şölenle bir kez daha gündeme geldi. Yenimahalle Belediyesinin desteği ile Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin yanındaki Neşet Ertaş parkında gerçekleşen ve Türkiye’nin en büyük diyabet etkinliği olan şölene kalabalık bir halk kitlesi katıldı. 40 kişilik ekibin hazırladığı şölende Aşır Can Büyüker, Fatih Kangı ve Sıddık Şimsek görev aldı.
Her yaşta görülen kan şekeri, kötü giden kişilerde, uzun vadede görme kaybı, kronik böbrek yetmezliği, sinirlerde his kaybı gibi ciddi sorunlar yaratan bu rahatsızlığın tanıtımı için düzenlenen şölene Ankara, İzmir, Kayseri, Zonguldak, Aydın, Çorum, Elazığ, Afyon, Eskişehir ve Konya gibi 23 kentten katılımlar oldu. Şenlikte Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar hazır bulunup bir konuşma yaptı ve hastalığın çareleri konusunda bilgi verdi.
Şenliğe katılanlara ayrıca gün boyu karbonhidratları ayarlanmış ikramlar sunulurken, eğlence ve konserlerde düzenlendi. Bu arada, şölen öncesinde Güvenpark’ta buluşan gruplar bisikletleriyle Ankara turu attı.
Diyabet etkinlikleri ilk olarak 2009 yılında Göksu şenliğinde ailelerle birlikte 89 kişinin katılımıyla gerçekleşmişti. Bu yılki şenliğe katılanların sayısı ise binlerce olduğu belirtilirken, ayrıca bir de piyango çekilişi yapıldı. Böylece, bu rahatsızlığın tanıtımı için düzenlenen aileler kaynaşma fırsatı elde etti.