“Diyanet İşleri Başkanı, 23 milyon liranın hesabını vermeli”

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “Sayıştay raporunda, Diyanet İşleri Başkanlığının 23 milyon liralık sehven açığı var. Diyanet İşleri Başkanı, bunun hesabını vermediği takdirde derhal istifa etmeli” iddiasında bulundu.

 

Erdem, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında Sayıştay raporunda, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 23 milyon liralık sehven açığının” bulunduğunu ileri sürdü.
İnançlarının temelinde sağ elin verdiğini sol elin bilmeyeceğinin yattığını ifade eden Erdem, şu görüşleri savundu:
“Karnına taş bağlayan bir peygamberin 23 milyonluk sehven açıkla iştigal eden müminleri olmaz. Diyanet İşleri Başkanlığı bugün, çok çarpık bir düzenin adeta fotoğrafı haline geldi. 23 milyon çerez parası mı? Bu 23 milyon Diyanet İşleri Başkanı’nın vicdanında en ufak bir yara açmamış mıdır? Haramın helal kılınmasının en büyük sorumlusu, haram ile helalleri topluma anlatmak mesuliyetiyle çalışan Diyanet İşleri Başkanı’dır. Diyanet İşleri Başkanı, 23 milyonun hesabını vermek zorundadır. Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinde 23 milyon açığın olması düşündürücüdür.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ‘maneviyat çalmak para çalmaktan çok daha kötüdür’ der. Bu ülkenin maneviyatını ayaklar altına aldınız. Diyanet İşleri Başkanı’na soruyorum: Siz İslam adına mı yoksa başka din adına mı konuşuyorsunuz? Eğer İslam adına konuşuyorsanız, devletin kasasından bir hırkanın dahi çalınmasının sorumlusu olanın cenaze namazının kılınmayacağını bu dinin söylediğini bilmiyor musunuz? Diyanet İşleri Başkanlığı, bu davranışıyla adeta hıyanet işleri başkanlığı gibi çalışıyor. En yüksek bütçelerden birini alan bu kurum, 23 milyonun hesabını veremiyor. Diyanet İşleri Başkanı, 23 milyonun hesabını vermediği takdirde derhal istifa etmeli. 23 milyon alnındaki kara lekedir.”
Erdem, CHP’nin 7 Haziran seçimi öncesi sosyal yardımlara ilişkin taahhütnamesi için kaynağın sorulduğunu anımsattı. Erdem, AK Parti’nin dünkü seçim beyannamesinde, asgari ücretin bin 300 lira olacağını açıkladığına işaret ederek, “Ey AKP’liler kaynağı nereden buldunuz? Bin 300 lira asgari ücret CHP’nin seçim taahhütnamesinin tescilidir. CHP’nin vatandaşa doğru taahhütnameyle gittiğinin itirafıdır. Davutoğlu’na seçim taahhütnamemizi dikkatle okuyup yararlandığı, bunun üzerinden taahhütname hazırladığı için teşekkür ediyoruz” dedi.