Dizi & film müzikleri ve ünlü melodiler

Doğan BULGUN

MOZARTHAUS konserlerinin bu haftaki konukları Seda Baykara ve Günay Tuzkaya. Sanatçılar dizi ve film müziklerinin yanısıra popüler ezgilerin özgün düzenlemelerine yer verecekleri özel bir program ile sanatseverlerle buluşacak.
08 Haziran 2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi (Nilgün Sokak 14 / 2 Çankaya – Ankara)
SEDA BAYKARA
24 Mart 1984 tarihinde Ankara’da doğdu. 1992 yılında ”TRT Ankara Çoksesli Çocuk Korosu” sınavını kazandı ve koronun 5 yıllık eğitim ve etkinlik süresini başarıyla tamamladı.
1994 ve 1995 yıllarında, H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı Piyano Bölümü’nü kazanarak, solfej ve piyano (Selçuk Gündemir ile) eğitimine başladı.
1995 yılında H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nın tam zamanlı Keman Bölümü’nü kazandı ve Prof. Engin ERALP ile çalışmaya başladı, çalışmalarına Prof.Ceylan Kabakçı ile devam etti ve Kabakçı’nın öğrencisi olarak 2005 yılında ”Lisans”, 2009 yılında ”Yüskek Lisans”ı bitirdi.
Öğrenciyken çalışma ve konserlerine katıldığı H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nın akademik orkestrası ‘Hacettepe Senfoni Orkestrası’nın, mezun olduktan sonra da (2005) asıl keman üyelerinden biri oldu. Orkestranın çeşitli konserlerinde solist ve başkemancı olarak görev aldı.
Hacettepe Senfoni Orkestrası dışında, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi çeşitli değerli orkestralarla da misafir sanatçı olarak konserlere katıldı.
Yurtiçi ve yurtdışında orkestra içinde ve solist olarak pek çok konser verdi. Orkestra ile konser verdiği ülkeler arasında Almanya (Berlin), Yunanistan (Selanik), Birleşik Devletler (Minesota), Fransa (Paris ve Belfort -solist olarak-), KKTC (Girne), Rusya (Moskova), Macaristan (Budapeşte, Eger, Miskolç ve Debrecen) ve Polonya (Varşova) yer almaktadır.
Türkiye’de kurulan ilk çağdaş müzik orkestrası olan ”Orkestra@Modern”in üyesi olmuş, konserlerinde yer almıştır.
Kendisini çağdaş müziğe yakınlaştıran Ertuğrul Oğuz Fırat’la 2004’te tanışmış ve ”Çağdaş Küğ” derslerine katılmaya başlamış, değerli hocamızın vefatına dek (2014) 10 yıl süreyle derslere devam etmiştir.
Sanatçı döneminin (Çağdaş Müzik) eserlerinin seslendirilmesine büyük önem vermektedir ve pek çok eserin dünyada ilk seslendirilişini yapmıştır. Bunlardan bazıları:
– [2003] Önder Özkoç; ”Keman ve Piyano Sonatı” (*Eser birlikte çaldığı piyanist Gökçen KÜÇÜK ile kendisine ithaf edilmiştir.)
– [2005] Önder Özkoç; Yaylı Çalgılar için ”Quartett”
– [2006] Önder Özkoç; ”Keman Konçertosu” (*Eser kendisine ithaf edilmiştir.)
– [2006] Ertuğrul Oğuz Fırat; ”Acı Gölgelerin Rastlantısında” (Keman-Piyano) (*Eser kendisine ithaf edilmiştir.)
– [2007] Tarık Tal; ”Uzak” (Keman-Piyano)
– [2008] Ertuğrul Oğuz Fırat; ”Kemancı Ustanın Büyü Kırını” (Solo Keman) (**Bu eserin ilk seslendirilişi kendisine ait değildir, bununla birlikte eser kendisine ithaf edilmiştir.)
– [2013] Ertuğrul Oğuz Fırat; Üçül No:3 ”Devrimci Ortamda Sazların Cumhuriyeti” (Flüt-Keman-Piyano)
2008 yılında piyanist Gökçen Küçük’le birlikte, Ertuğrul Oğuz Fırat’ın solo piyano, solo keman ve keman-piyano eserlerinden oluşan ”Acı Gölgelerin Rastlantısında” adlı ilk cd kaydını yapmıştır (A.K.Müzik Yapım Org.).
ALBÜMLERİ:
— 2008 yılında piyanist Gökçen Küçük’le birlikte, Ertuğrul Oğuz Fırat’ın solo piyano, solo keman ve keman-piyano eserlerinden oluşan ”Acı Gölgelerin Rastlantısında” adlı ilk cd kaydını yapmıştır (A.K.Müzik Yapım Org.).
— 2017 yılında bir diğer album, Alpha yayınlanmıştır. Sanatçı, İtalyan besteci Vise’nin albumu için İtalya’ya davet edilmiş, bestecinin eserlerinde yer alan keman partilerini kaydetmiştir.
Halen Hacettepe Senfoni Orkestrası’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya ve konserler vermeye devam etmektedir.
GÜNAY TUZKAYA
1983 Yılında Bakü’de dünyaya geldi. Müzisyen bir ailede olması nedeniyle yeteneği erken yaşta fark edildi ve 5 yaşında Bakü Bülbül Müzik Okulunda Piyano eğitimine başladı. 2001 Yılında Bakü Müzik Akademisi Piyano bölümünü kazandı. Devlet Sanatçısı, Doç. Gülşen Annağiyeva’nın sınıfına kabul edildi. Çeşitli Piyano ve Org konserleri verdi. Devlet Referans Komisyonu kararıyla “Üstün Başarı” diplomasıyla mezun oldu. Devlet bursuyla Türkiye’ye gelen Günay Tuzkaya, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünde Yüksek lisansa kabul edildi. Prof.Güherdal Çakırsoy’un öğrencisi olmaya hak kazandı. 2009 yılında Yüksek Lisanstan, 2013 yılında Sanatta Yeterlik Programından başarıyla mezun oldu. Günay Tuzkaya yurtdışı ve yurtiçinde pek çok resital verdi, yarışma ve masterclass çalışmalarına katıldı. Şef Prof. Erol Erdinç yönetiminde Hacettepe Senfoni Orkestrası ile S.Rachmaninoff Op.18 Do minör 2.Piyano Konçertosunu, Şef Tarık TAL yönetiminde TSK Armoni Mızıkası ile F. Liszt Mi bemol majör 1.Piyano Konçertosunu, Şef Şerif Can Ünver yönetiminde Başkent Oda Orkestrası ile J. S. Bach BWv1052 Re Minör Piyano konçertosunu seslendirdi. Günay Tuzkaya yarı zamanlı Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Şef Celal Abacı ve ‘Hoşseda’ konseri

SES sanatçısı, bestekâr ve şef Celal Abacı’nın yönetiminde çoğunluğu Merkez Bankası’nın emekli mensuplarından oluşan topluluk “Hoşseda” adını verdikleri güzel bir konser sundu. Başkanlığını Gülay Öztürk, sunuculuğunu Güler Birincibubar’ın yaptığı konserde koro, iki bölüm halinde Hüzzam, Nihavend, Hicaz, Saba ve Acemkürdî makamlarda seçkin eserlerden oluşan bir program ile Türk müziği sevenlerin karşısında oldu. Gençlik Parkı Kültür Merkezi Necip Fazıl Salonu’nda gerçekleşen etkinliğin son bölümünde şef Celal Abacı’nın dört eserden oluşan mini konseri ise etkinliğe renk kattı.
Topluluk, 16 yıldan bu yana Celal Abacı’nın şefliğinde Merkez Bankası Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı binasında çalışmalarını sürdürüyor.