DKK Deniz Yıldızları Caz Orkestrası ve Hüsnü Şenlendirici

Doğan BULGUN

TARİH: 01 Tarih 01 Eylül 2019 Pazar, Saat: 21.00, Yer: Bodrum Kalesi
Bodrum Caz Festivali, üçüncü yılında Bigband geleneğini büyük emeklerle sürdüren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) Deniz Yıldızları Caz Orkestrası ile başarılı klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici ile birlikte ağırlıyor.
Deniz Yıldızları Caz Orkestrası, caz müziği alanında özel ihtisas sahibi Bando Astsubaylarının bir araya gelmesiyle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhında kuruldu. Caz müziğini daha geniş kitlelere ulaştırma yönünde çalışmalar yapan Deniz Yıldızları, ulusal ve evrensel eserlerin seçkin örneklerini de başarı ile icra ediyor. Seslendirilen eserlerin bir kısmı orkestra üyeleri tarafından aranje ediliyor. Deniz Yıldızları; başta ulusal ve uluslararası caz festivalleri olmak üzere yurtiçinde katıldığı birçok konserin yanı sıra yurtdışında da Mısır, Tunus, İspanya, İtalya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan gibi ülkelerde konser ve etkinlikler gerçekleştirdi. Deniz Yıldızları, son olarak 2. Bodrum Caz Festivali ve 23. Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde yer almış ve dinleyicilerin beğenisini kazandı.
Klarinet ustası Hüsnü Şenlendirici’nin yanı sıra, şef Bülent Yüksel yönetimindeki orkestrada şu sanatçılar yer alıyor:
İlker Özöztürk – Şef Yardımcısı
Kader Eroğlu – Orkestra
Sorumlusu
Başak Kalkan – Solist
Volkan Canşe – Solist
Gökhan Gül – Flüt
Koray Sözen – Alto Saksofon
Emre Şavak – Alto Saksofon
Volkan Kuzu – Tenor Saksofon
Volkan Korkusuz – Tenor
Saksofon
Emrah Erbay – Bariton
Saksofon
Barış Oktay – Trompet
Muhsin Tecim – Trompet
Erdem Özen – Trompet
Erkan Bozmaz – Trompet
Tunç Ulusoy – Trombon
Çağdaş Yıldız – Trombon
Cihan Cem Yeşil – Trombon
Süleyman Şeker – Gitar
Yusuf Kocakaplan – Bas Gitar
İlker Sevindik – Bateri
Burak Gürkan Durdu – Bateri
Atilla Cömert – Piyano

Gümüşlük Festivali Gitarist Begül Erhan’ı konuk etti

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında bir gitar resitali veren Begül Erhan, Rönesans’tan günümüze, Latin’den anonim ezgilere uzanan bir yelpazeyle izleyici karşısına çıktı. Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde gerçekleşen konser, Bodrumlu sanatseverlerce ilgiyle karşılandı.
Festival kapsamında gerçekleşen konserde klasik müzik dinleyicisinin karşısında Jose Luis Merlin, Francisco Tarrega, Isaac Albeniz, Agustin Barrios Mangore, Celso Machado ve Fernando Bustamente’nin eserlerinin yanı sıra anonim eserlere de yer veren Begül Erhan, Türkiye’de albümü çıkmış ilk kadın klasik gitarist olma özelliğine sahip. İkinci albümünün hazırlıklarını da yapan Begül Erhan’ın Anadolu türkülerinden oluşan ilk albümü ‘Anatolian Folk Songs’, Ada Müzik etiketiyle 2017’de yayınlanmıştı.
Bodrumluları klasik gitarıyla büyüledi
Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde izleyici ile buluşan Begül Erhan sergilediği üstün performans ve geniş kapsamlı repertuarıyla Bodrumlu klasik gitar tutkunlarını büyüledi. Sanatçı, geceye Jose Luis Merlin’in, “-vocacion –Zamba –Chacarera –Carnavalito –Evocacion ve –Joropo” başlıklı bölümlerden oluşan “Suite del Recuerdo” adlı eseriyle başladı. Ardından Francisco Tarrega’nın, “Recuerdos de la Alhambra” adlı yapıtını seslendiren Erhan, bu eserde yer alan “Capricho Arabe” ve “Endecha & Oremus” adlı bölümlere yer verdi. Begül Erhan, geceye Isaac Albeniz’in sevilen iki eseriyle devam etti. Bu eserler sırasıyla, “Rumores de la Caleta” ve “Asturias (Leyenda)” başlığını taşıyordu. Begül Erhan’ın Dibeklihan sahnesinde verdiği klasik gitar resitali, Barrios Mangore’nin bir eseriyle sürdü. “-Preludio Saudade -Andante Religioso -Allegro Solemne” adlı üç bölümlük eser, “La Catedral” başlığını taşıyordu. Daha sonra üç anonim eserle izleyici karşısına gelen Begül Erhan, sırasıyla aranjesi Çağdaş Üstüntaş’a ait “Yağcılar Zeybeği”ni, ardından Murat İşbilen tarafından aranje edilen “Kara Toprak” ve Bekir Küçükay tarafından aranje edilen “Aman Avcı”yı seslendirdi. Program Celso Machado’nun, “Parazula” adlı yapıtıyla devam etti. Son olarak Fernando Bustamente’nin, “Misionera” adlı eserini Jorge Morel aranjesi ile seslendiren Begül Erhan, kendisine sunulan çiçek buketinin ardından geceyi sonlandırdı. Genç gitarist başarılı performansıyla Bodrumlu klasik müzikseverden uzun bir süre alkış aldı.
Konserde çevrecilerden sosyal mesaj ve belgesel gösterimi
Konser kapsamında ayrıca bir de çevre konulu belgesel gösterimi de yapıldı. Konsere davet edilen ve 8 çocuktan oluşan Zortul grubu, Begül Erhan’ın resitalinin ardından bir konuşma yaparak, tüm yetişkinleri Bodrum yarımadasının kuzeybatısında yer alan Küdür yarımadasını temiz tutmaya, geleceğe olduğu gibi miras bırakmaya davet etti. 8 gönüllü çocuktan oluşan Zortul grubu, her Cumartesi Küdür yarımadasında çöp toplama etkinliği düzenliyor. Çocuk çevrecilerin ardından Küdür Platformundan Umay Karabaş da bir konuşma yaparak Küdür’ün birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olduğundan söz etti ve yapılaşmayla karşı karşıya olduğunu, Akdeniz foklarının yaşam ve üreme alanlarının tahrip edildiğini belirtti. Daha sonra “Küdür” isimli belgeseli hazırlayan Bodrum Lokal grubu, Küdür’ün sahip olduğu özel flora fauna ve çevre eko sistemine olan ilişkisinden bahsetti.