Doğalgazda KDV yüzde 1’e düşürülsün talebi

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz

İSTANBUL (ANKA) – Yüksek doğalgaz faturaların değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “Doğalgaz tüketiminden alınan KDV oranı derhal düşürülmelidir” dedi.
Son günlerde vatandaşların şikayetçi olduğu aşırı yüksek doğalgaz faturalarına ilişkin bir öneri de Tüketici Birliği Federasyonu’ndan geldi. Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, doğalgazda yüzde 18 olan KDV’nin yüzde 1’e çekilmesi gerektiğini ifade etti.  Deniz, “Doğalgaz tüketimi, tüketicinin yaşamını sürdürmek için tüketmek zorunda olduğu tüketim kalemleri arasındadır. Bu nedenle tüketicilerin yoğun tepkisine neden olan doğalgaz faturalarındaki miktarın makul seviyelere çekilmesi, 2019/Ocak döneminde olduğu gibi birim fiyatlarda indirime gidilmelidir. Bu olanaklı değilse, doğalgaz tüketiminden alınan KDV’nin yüzde 18 olarak uygulanmasından derhal vazgeçilmelidir. Temel tüketim kalemi olan doğalgaz tüketiminden hiç vergi alınmamalı veya KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanmalıdır” dedi.
YÜZDE 45 ARTIŞ KABUL EDİLEMEZ
Ocak ayında tüketiciye gönderilen doğalgaz tüketimine ilişkin faturalar tüketicilerde büyük tepkiye yol açtı. “Geçen yılın aynı dönemindeki doğalgaz faturası ile son faturası arasındaki miktarı karşılaştıran tüketiciler, aradaki büyük uçurum nedeniyle şok içindedirler” diyen Deniz, “Bu yıl kış mevsiminin, geçtiğimiz yıllara göre daha sıcak geçiyor olması, ülkemizin batı kesiminde henüz kar yağışının başlamamış olmaması, deyim yerindeyse kara kışın henüz gelmediği bir dönemde, tüketiciye gönderilen doğalgaz faturası, çok sayıda aile için ödeme olanaklarının üzerindedir. Kış koşullarının ağırlaşması durumunda, ödenecek doğalgaz faturasının daha da artacağı açıktır” şeklinde konuştu. Deniz sözlerini şöyle sürdürdü: “TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamı 2019 yılı için yüzde 11,84’dür. Bu rakam esas alınarak çalışan kesimin ücretlerinin belirlendiği bir ortamda, doğalgaz tüketim bedelindeki yüzde 45 civarındaki artışın kabul edilebilir, açıklanabilir bir yanı bulunmamaktadır.”