Dövme okulu Sullen Art School faaliyete geçti

Başkent’te dikkat çeken eğitim

Dövme okulu “Sullen Art School” Tunalı Hilmi Caddesi’nde açıldı. Ressam ve dövme sanatçısı Vural Emekçi tarafından açılan okulda, sertifikalı dövme sanatçılarının yetiştirilmesi hedefleniyor

NAZ AKMAN – Tunalı Hilmi Caddesi’nde açılan “Sullen Art School”, Ankara’da dövme sektöründe yer almak isteyen sanatçılar için çok sayıda atölye çalışmaları düzenleyip, dövme ile ilgili eğitim veriyor. Özellikle sertifikalı dövme sanatçılarının yetiştirilmesini ilke edinerek hizmet vermeye başlayan okulda, dövmeyle ilgili A’dan Z’ye tüm bilgiler mevcut. Sullen Türkiye ekibi, Antalya, İstanbul, İzmir ve diğer illerde de okul açarak, Türkiye geneline yayılmayı amaçlıyor. Başkent’te dövme eğitmenliği yapan ve Sullen Art School’un kurucusu olanressam ve dövme sanatçısı Vural Emekçi’ninbirikimlerini aktardığı okulda, öğrenciler, üç boyutlu çizim teknikleri, stil teknikleri, hijyen kuralları, gölge ve ışık kullanımı, makine kullanımı başta olmak üzere birçok konuda eğitim alıyor.Sullen Art Schooldövme atölyesi ile geleceğin dövme sanatçılarını yetiştireceklerini belirten Emekçi, “Dövme okulunu Ankara’da açtık. Türk dövme sanatçılarının tasarımlarından ilham alarak yerli üretime başladık. Sadece kıyafet değil, Sullen ruhunu da Türkiye’ye tanıtmış bulunmaktayız. Televizyon kanalımız, dövme modellerimiz ve misafir sanatçılarımız ile yaptığımız çalışmalar sayesinde dövme sektörüne güzel bir ivme kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.
Sertifika alanlar iş yeri açabilecek
Üç ay sonunda kursu başarı ile tamamlayan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Dövmecilik ve Kalıcı Makyaj” sertifikalarını alabilecekler. Öğrenciler, bu belgeler ile iş yeri açabilecek ve hayalini kurdukları renkli kariyere ilk adımlarını atabilecekler. Ayrıca Kaliforniya’da, 2001 yılında kurulan ve dövme sanatçılarından ilham alarak tekstil tasarımı yapan Sullen Sanat Kolektif’in, Türkiye haklarını da elinde bulunduran Emekçi, açtıkları dövme okulu ile dövme tutkunlarının yeteneklerini keşfetmesine imkân sağladıklarını ifade etti.
Yapay deri üzerinde çalışma
Bugüne kadar 600’e yakın sertifikalı öğrenci yetiştirdiğini ifade eden Emekçi, “Türkiye’de bir ilke imza attık ve Sullen Art School’u açtık. Birçok kişi dövme sanatçısı olmak istiyor ama nereden başlayacağını bilmiyor. İnsanlar, çizim yetenekleri olmadığını düşünüyor ya da cesaret edemiyor, bu nedenle hayalleri köşede kalıyor. Ama hiçbir şey için geç değil. Hedefimiz, en başından başlayıp, kişinin seviyesine göre eğitim vermek. Dövme sevenlerin, hayali olan mesleği ya da hobi olarak yapmak istediği işin ilk adımını atması için eğitim veriyoruz. Mesleğin tüm inceliklerini öğretiyoruz. Öğrenciler, öncelikle stüdyoda yapay deri üzerine çalışmalar yapıyor. Ben aynı zamanda resim öğretmeniyim, 2012 yılında ilk dövme kitabını yazdım. Dövmecilik mesleğini yapmak isteyenlere bilgilerimi aktarmak istiyorum. Bu meslekte ustalık sertifikasını ilk ben verdim” diye konuştu.