Dünya çocukları 23 Nisan için toplandı

NAZ AKMAN – Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 5 bin Türk ve mülteci çocuğu Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda buluşturdu. 3. Çocuk Şenliği etkinliğine Ankara’daki okullarda öğrenim gören 5 bin Türk ve mülteci çocuk katıldı. Ülkelerini terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye sığınan mülteci çocuklar gün boyu müzik, görsel sanatlar, yaratıcı etkinlikler ve sahne şovlarıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. Etkinlik aracılığıyla Türk ve mülteci çocuklar arasındaki arkadaşlık bağlarının güçlendirilmesi ve sosyal uyuma katkı sağlaması amaçlanıyor. Sunuculuğunu, Türk ve mülteci çocukların üstlendiği etkinlikte Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Güner ile UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle günün önemine ilişkin konuşma yaptı.
Etkinliğe katılım artıyor
Etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını ifade eden Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Gülsün Güner, “Bu etkinlik, UNİCEF ve SGDD ile gerçekleştirdiğimiz üçüncü etkinliğimiz. Her yıl etkinliğe katılımın arttığını gözlemliyoruz. 23 Nisan tarihimizde önemli günlerden biri. Bugün egemenliğin millete teslim edildiği gündür. Özgürlüğün de, eşitliğin de, adaletin de temelinde ulusal egemenlik vardır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’te bu önemli ve özel günü dünya çocuklarına hediye etmiştir. Dünya çocuklarının el ele birlikte kutlamasını istemiştir” dedi.
Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30’uncu yıldönümü
Türkiye ve dünya çocukları açısından 23 Nisan’ın önemine değinen UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle de “Alanda binlerce Afganistan, Suriye Irak ve pek çok ülkeden binlerce çocuk var. Çocuklarımızın toplanma nedeni kardeşlik ve arkadaşlıktır. Ayrıca, bugün Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin de 30’uncu yıldönümü. Alandaki tüm çocuklarımızın Çocuk Hakları Sözleşmesi için hazırlanan anketi imzalamasını istiyoruz. Bir imza ile çocuklara destek olabilirsiniz” diye konuştu.