Dünya çocukları satranç olimpiyatı için Çorum’daydı

Dünya satrancı için önemli organizasyonlardan biri olan “2019 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları”nınşampiyonu kardeş ülke Azerbaycan oldu. Altı kıtadan 38 ülkenin katılımıyla Çorum’da gerçekleşen olimpiyatta ikinci Özbekistan, üçüncü Belarus, dördüncü Kazakistan, beşinci ise İsrail oldu

NAZ AKMAN / ANKARA – Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) ev sahipliğinde, Çorum Belediyesi’nin destekleriyle Çorum’da düzenlenen “2019 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları” sona erdi. 29 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen olimpiyata,altı kıtadan, 38 ülke, 48 takım ile toplamda 235 sporcu katıldı.
Dünya satrancı için önemli organizasyondan biri olan ve geleceğin satranç yıldızlarını bir araya getiren “Çocuk Olimpiyatları” olarak da adlandırılan turnuvada, Türkiye’nin yanı sıra Ermenistan, Avustralya, Azerbaycan, Belarus, Bulgaristan, Kanada, Çin, Kolombiya, Çekya, Almanya, Yunanistan, Hindistan, İzlanda, Macaristan, İran, Irak, İsrail, Kazakistan, Litvanya, Malezya, Moldova, Karadağ, Portekiz, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Somali, Güney Afrika, Siri Lanka, İsviçre, Tayland, Türkmenistan, Ukrayna, ABD, Kuzey Makedonya ve Özbekistan’dan gelen sporcular ter döktü.
Bir hafta boyunca devam eden “2019 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları”nın şampiyonu Azerbaycan oldu. Dereceye giren diğer ülkeler arasında sırasıyla Özbekistan,Belarus, Kazakistan ve İsrail yer aldı. Sekiz bin yıllık tarihi geçmişe sahip Barış Kenti Çorum’da düzenlenen müsabakada bir araya gelen 38 farklı ülkenin çocukları, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı da kutladı. Çorum Belediyesi tarafından hayata geçirilen KadeşMeyda’nında toplanan çocuklar, kortej yürüyüşüyle birlikte ülkelerinin bayraklarını taşıyarak, dostluk mesajlarıyla turnuvaya başladı.
Dünya çocukları, müsabakanın yanı sıra Alacahöyük, Boğazkale, Boğazkale Müzesi, HattuşaÖrenyeri, Yazılıkaya ve Çorum Müzesi’ni gezerek, Çorum’un tarihine de tanıklık etti.
“38 ülkenin çocukları 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı”
Satranç organizasyonlarıyla hem sportif faaliyetlerin arttırılmasına hem de turnuvaların düzenlendiği illerin tarihi ve kültürel tanıtımına destek olmaya çalıştıklarını ifade eden TSF Başkanı GülkızTulay, özellikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla dünyanın farklı yerlerinden gelen çocuklara, Anadolu’nun ilk medeniyetlerinden Hititlerin, önemli kült merkezlerinden sayılan Çorum’u tanıttıklarını söyledi. Tulay, “Bu tarz organizasyonlarda sportif faaliyetler bizler için çok önemli ama bu vesileyle gittiğimiz illeri hem yerli hem de yabancı turistlere tanıtmaya çalışıyoruz. Olimpiyat çok özel bir güne denk geldi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda turnuvaya başladık. Bu vesileyle 38 ülkeden gelen sporcularımıza 29 Ekim’in önemini de anlatmış olduk. 16 yaş altı olimpiyatını ilk kez Çorum’da düzenledik. En az yılda bir kez olmak üzere Çorum’da organizasyon yapıyoruz. Gelen sporcularımız gezdikleri tarihi bölgelerden çok güzel fotoğraflar çekerek, sosyal medya paylaşımlarında bulundu” dedi.
Satrançla gelen başarı
Olimpiyatın, Dünya Satranç Federasyonu’nun en önemli organizasyonlarından biri olduğunu vurgulayan Tulay, satranç sporunun önemine değinerek, “2012 yılında 189 bin lisanlı sporcumuz vardı, şimdi bu sayı 900 bine ulaştı. 2020 yılı içerisinde bir milyon lisanslı sporcuya ulaşmayı hedefliyoruz. Bugün Türkiye’nin pek çok ilinde ve köylerinde satranç turnuvaları yapılıyor. 25 bininci satranç sınıfımızı açmaya hazırlanıyoruz. Bu tür organizasyonları sıkça yapıyoruz çünkü yüzümüzün akıyla işin içinden çıkıyoruz. Sporcularımız neden tüm satranç organizasyonlarının Türkiye’de düzenlenmediğini söylüyor. Biz sadece satranç olarak bakmıyoruz, düzenlediğimiz turnuvalarda tüm detayları düşünüp sporcularımızın gezebilecekleri yerlere kadar hemen hemen her konuda onlara rehberlik yapıyoruz. Bizim çocuklarımız satranç sporunda çok iyi dereceler yapıyor. Sık sık belirttiğimiz gibi satrancın okuldaki başarısı yadsınamaz. Bu yıl LGS’de aktif olarak her turnuvaya katılan 20’nin üzerinde sporcumuz 500 tam puan yaptı, 50’nin üzerindeki çocuğumuzda bir iki yanlışla tam puan almayı kaçırdı. Bu da çocuklarımızın en az bir spor branşıyla ilgilenmeleri gerektiğinin kanıtı olmuş oldu. Bu anlamda bakanlıklarımız da sporun önemini çok iyi vurgulayarak bizlere destek oluyor” diye konuştu.
“Satrancın tarihi yazılsaydı Çorum’da başlardı”
Satranç üzerine yazılan ilk eserin bir Çorumlu tarafından kaleme alındığına işaret eden Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da “Olimpiyatın Çorum’da düzenlenmesinin bir vefa borcu olarak yapıldığı gibi bir kanaat oluştu ben de. Satranç üzerine tarihimizde yazılan ilk eser bir Çorumluya ait. 1600’lü yıllarda yazılmış olan bu eser ‘Risale-i SatrançnameyiRüştüye’. Bu eser Çorum yazma eserler kütüphanesinde mevcut. Dolayısıyla satrancın tarihi yazılsaydı Çorum’da başlardı” dedi.
Belediye başkanı söz verdi, Çorum’da satranç parkı açılacak
Aşgın olimpiyata ilişkin, “Bu olimpiyatların daha önce neden Çorum’da yapılmadığını sorguluyoruz. Çünkü tarihe baktığımız zaman da satrançla ilgili ilk eserin burada yazıldığını görebiliyoruz. Satranç özellikle stratejik düşünme bakımında en önemli spor branşlarından biridir. Ülke olarak da artık stratejik düşünmek zorundayız. Tıpkı satrançta olduğu gibi değişen koşullar karşısında yeni hamleler yapabilmek başta biz yöneticilerin sonra da erken yaşta bu spora başlayan çocuklarımız için hayati bir öneme sahip. Çorumlular olarak bu olimpiyatta da yer alarak, 40’ıncı olduk. Bu bizim için güzel bir başlangıç. Bu organizasyon pek çok boyutuyla bizler için çok kıymetli. Cumhuriyet bayramında, adını tarihteki ilk barış antlaşması olarak bilinen ‘Kadeş’ten alan meydanımızdaki ilk etkinliğimizde, dünyanın çocukları buradaydı. Çorum gizli bir hazine keşfetmek lazım. Ben federasyon başkanımıza bu vesileyle teşekkür ediyor ve kendisine Çorum’da satranç parkı açma sözü veriyorum” ifadesini kullandı.