Dünya elektrikli otomobil devriminin eşiğinde

BURAK COŞKUN (ANKARA)- İçten yanmalı motorlar, bir asırdan fazla süredir araçları ve insanlığı ileriye taşıyarak, görevlerini başarıyla yerine getirdi.
Ancak, tahminler ve özellikle hafta içinde yaşanan son gelişmeler, artık fosil yakıtlı araçların yerini bataryalarla çalışanlara bırakacağını gösteriyor.
Çevre konusunda önde gelen bilim adamları ve gazetecilerin katkılarıyla iklim değişikliği ve bunun insanlara etkisi konusundaki gerçekleri anlatmak amacıyla faaliyet gösteren ”Climate Central” adlı bağımsız kuruluş, elektrikli araçların geleceğiyle ilgili öngörülerini yayınladı.
Brian Kahn imzasıyla yayınlanan makalede, bu hafta içinde elektrikli otomobiller konusunda çok önemli değişikliklerin yaşandığına dikkat çekilerek, Amerikalı elektrkli otomobil üretcisi Tesla’nın Model 3 adlı uygun fiyatlı aracını bu hafta üretim bandına koyduğu ve ay sonuna doğru teslimatlara başlayacağı belirtildi.
Ayrıca Çarşamba günü, Çinli araç üreticisi Volvo, 2019’dan itibaren üreteceği her araca batarya koyacağını açıklayarak, büyük araç üreticilerinden bu konuda bir adım öne geçti.
Bunun ardından da, Perşembe günü Fransa, 2040 yılında fosil yakıtlı araçların satışına yasak getireceğini açıkladı.
Makalede, tüm bu gelişmelerin Bloomberg ajansının kısa süre önce elektrikli araçlarla ilgili yayınladığı ve bu araçların gelecekte pazara egemen olacaklarını öngören raporuyla örtüşmekte olduğuna işaret edildi.
2025-2030 DÖNÜM NOKTASI 
Bloomberg New Energy Finance tarafından yayınlanan raporda, şu anda elektrikli araçların pazar payının çok küçük olmasına karşılık, bu pazarda 2025-2030 yılları arasında bir dönüm noktası yaşanacağı ve bundan sonra elektrikli otomobillerin hızlı bir şekilde yayılacağı öngörüsüne yer veriliyor.
Batarya maliyetlerinin düşmesi ve giderek artan sayıda araç üreticisinin daha fazla çeşitte elektrikli otomobil üretmeye başlamarıyla, Bloomberg NEF,  2040’ta küresel araç satışlarının yüzde 54’ünün elektrikli otomobillerden oluşacağı tahmininde bulunuyor. Kuruluş geçen yılki tahmininde, 2040’ta dünyadaki elektrikli araç satışının yüzde 35 olacağını öngörmüştü.
GÜNDE 8 MİLYON VARİL DAHA AZ PETROL
Elektrikli taşıtlara geçiş, fosil yakıt endüstrisini de etkileyecek. 2040’ta yollarda olması öngörülen 530 milyon elektrikli otomobil, günde 8 milyon varil daha az ham petrol üretilmesini sağlayacak.
Elektrikli taşıtların en olumlu yanlarından biri iklim açısından petrol kullanımının azaltılması olmasına karşın, bu araçlar bataryalarının şarjı sıraısnda elektrik şebekesinde büyük bir yüke neden olacak. Elektrikli araçların 2040’ta, elektrik talebinin günümüze oranla 300 kat artmasına neden olacağı sanılıyor.Ancak, bu araçların bataryalarının şarjı için gerekli elektrik enerjisinin üretim şekli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı da çevre dostu elektrikli araçların benimsenmesi için katedeceği yolu belirleyecek.
ABD’nin elektrikli araç devriminin en büyük yönlendiricilerinden birisi olması beklenirken, Çin ile Avrupa Birliği de en büyük oyuncular olacak.
Bloomberg NEF’in tahminlerine göre, 2025’te Çin, dünyanın en büyük elektrikli araç alıcısı olacak ve bu eğilim 2040 boyunca da devam edecek.
Böylece, Çin’in enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve yenilenebilir enerji kaynaklarını da kullanması, çevre dostu yeni elektrikli araçların gelişimi ve sayısının artışını etkileyecek faktörlerden birisi olacak.