Dünya Kadınlar Günü’ne özel iki başarılı kadın, bir söyleşi

Başarılı iş insanı ve girişimci Leyla Alaton ve İsveç’in Ankara Büyükelçisi Annika Molin Hellgren Ankara Fransız Kültür Merkezi’nin Dünya Kadınlar Günü için düzenlediği “Başarının Kadın Yüzleri” konferansı için Ankara’da buluşuyor

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyesi olan ve Fransız Legion d’Honneur nişanı sahibi Leyla Alaton ile Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nde Sağlık ve Gelişme bölümü müdürlüğü ve İsveç Dışişleri Bakanlığı’nda feminist dış politikadan sorumlu büyükelçi olarak görev yapan Annika Molin Hellgren, bugün CerModern’de söyleşi gerçekleştirecekler. Her iki konuk erkek dünyasında kadın olmak ve “Erkekleşmeden başarmak” konusunu kendi bakış açılarından anlatacaklar.
Tamamen ücretsiz olan etkinlik, bu akşam saat 19.00’da gerçekleşecek. Başarının Yüzleri konferansı, Kanada Büyükelçiliği işbirliği ile 2019 Frankofoni etkinlikleri kapsamında düzenlenecek.
Ankara Fransız Kültür Merkezi Müdürü Sébastien de Courtois, Leyla Alaton ve Annika Molin Hellgren’i aynı anda konferansta ağırlamanın kendileri için çok önemli olduğunu belirterek “Sayın Alaton, sadece kariyeri ile değil, aynı zamanda sivil toplum örgütleri ile birlikte kadının güçlenmesi ve ekonomik bağımsızlığı konularındaki aktif çalışmalarıyla gençler ve kadınlar için çok önemli bir rol model. Sayın Büyükelçi Hellgren de diplomasi dünyasında adından hayranlıkla bahsedilen, çok başarılı bir diplomat. Eminim ki her iki konuğumuz da tüm kadınlara iş yaşamında karşılaşacakları sorunlarla başa çıkmaları konusunda ilham kaynağı olacak” diye konuştu.
Üniversiteyi A.B.D.’nin Fairleigh Dickinson Üniversitesi’nde, İş İdaresi ve Yöneticilik üzerine okuyan Alaton, Master’ını New York Üniversitesi’nde, Sosyal Bilimler dalında tamamladıktan sonra, 1986 yılında Türkiye’ye döndüğünde çeşitli firmalarda danışmanlık görevlerinde bulundu. 1992 yılında, Milli Prodüktivite Merkezi tarafından “Yılın İş Kadını” seçilen ve 1993 yılında, Davos Dünya Ekonomik Forumu bünyesinde “Geleceğin Liderleri” arasında yer alan Alaton, Cartier Dünya Kadın Girişimcilik Ödülü Jüri Üyesi, Womens Forum, New Museum, New York Leadership Council Üyesi, TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Üyesi, GYİAD (Genç Yönetici ve İşadamları Derneği) Kurucu Üyesi, KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) Kurucu Üyesi olarak iş yaşamında etkin kadın üzerine çalışmalar yürütmektedir.
Üniversiteyi ENA’da okuduktan sonra İsveç Uppsala Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve ekonomi alanında yüksek lisans yapan Hellgren ise, Türkiye’den önce Irak ve Eritre Büyükelçiliği ve İsveç’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nde görev almıştır. Büyükelçi, feminist dış politikalar ile bürokratik ve politik alanda kadın çalışmalarıyla ilgilenmektedir.