Dünya moda âleminde artık bizde varız

2016-2017 yılı dünya moda tanıtım etkinlikleri Milano, Londra, Paris ve New-York gibi kentlerde düzenlenen muhteşem defilelerle dünya moda severlere tanıtılmıştır. Türk tasarımcılardan Atıl Kutluoğlu’nun yanı sıra ünlü moda tasarımcısı Erol Albayrak’ta 2016-2017 ilkbahar-yaz koleksiyonunu güzide bir davetlinin izlediği showroom da sunmuştur. Skylights Clark Son Sguare salonlarında tanıtılan giysileri Türkiye New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Financial Times’tan Michele Pardon, Türkiye’den Özge Ulusoy’un yanı sıra New York’ta yayın yapan pek çok tanınmış yayın organlarının patronları da defileyi yakından izlemişlerdir. Didem Soydan’ın taşıdığı değerli taşlarla süslenmiş transparan giysi davetliler tarafından dakikalarca alkışlanmıştır.
New York moda haftası kapsamında Endonezyalı ünlü Müslüman modacı Anniesa Hasibuan, inciler, pullar, taşlar, paletler ve nakış işlemeli 48 parçadan oluşan tesettür tasarımlı giysilerini teşhir ederken moda haftasında bir ilkede imza atmıştır. New York moda haftasında Türk modacıların tasarımı olan kıyafetler ve takdim şekli büyük övgü almıştır. Anadolu’nun kültür mirası ve medeniyet tarihinden ilham alınarak podyumlara taşınan giysilerin Türk tasarımcıları Neslihan Yılmaz ve Nur Çağlayan’ın bu el işi kostümleri milli mankenimiz top model Tülin Şahin sunmuştur.
Defilede Şahin ve Ebru desenini ipek kumaşlarla ve renkli dantellerle birleştirilen kıyafetler büyük ilgi görmüştür. Londra’da Türk tasarımcıların oluşturduğu muhteşem bir giysi gösteri dünya moda aleminde artık Türklerinde var olduğunu kanıtlayacaktır.
Demsa Grup bünyesindeki uluslar arası lüks moda markası Harvey Nıchols İstanbul’daki 10. Yıl kutlamaları çerçevesinde başarılı 11 Türk tasarımcıyı “Jeanious Turks” projesi kapsamında Londra’ya götürmüştür. Çiğdem Malkoç, Ezrat Tuba, Kia Ora, Lugvon Siga, Mehtap Elaidi, Nida Bulut, Selma Çilek ve Çiğdem Malkoç’tan oluşan tasarımcı grup Jean’in yeniden yorumlandığı koleksiyonu Londralı moda severlere sunacaklardır. Victoria ve Albert Müzesi’nde ve Londra’nın 400’den fazla etkinlikleri 2003 yılından beri sürdüren İngiliz giyim kuşam sanayicileri, ilk kez bu sezon teknolojinin de sihirli dünyasından faydalanılarak defilecilere ayrı bir güzellik katmışlardır.
Ayşe-Ece kardeşlerin hayırseverliği takdir edilmeli
Moda dünyasının merkezi olarak gösterilen Paris’te moda tasarımcısı kardeşler Ece-Ayşe Ege’nin markası olan Dice Kayek’in tanıtımı ve satışı için Paris’in en elit semti Saint Germain’de açtıkları ve adını Pop-Up Store koydukları bu işyerinde satışlardan elde edilecek gelirin bir kısmı kız çocuklarının eğitimine katkı sağlamak için vakfa bağışlanacak.
Hem Türkiye’nin tanıtımı ve de hayır işine girişen bu iki kardeşin davranışı takdirle karşılanmıştır.
Milano moda haftasına ünlü isimler damga vurdu
2017 ilkbahar-yaz koleksiyonlarının sergilendiği Milano’da Versace’nin kreasyonları defileyi izleyenleri adeta büyülemiştir. Defilenin diğer bir özelliği ise dünya çapında şöhrete sahip ünlü isimlerin yer almış olmasıdır. Adriana Lima, Gigu Hadid, Doutzen Kroes, Naomi Campbell, İrina Shayk, ve Taylor Hill Versace’nin renkli motiflerden oluşan giysilerine hayran kalmışlardır.
İtalyanların ünlü moda tasarımcısı Ermanno Scervino ise bu sezonki tasarımlarını Andriana Lima’ya benzerliğiyle ünlenen Sara Sampola, tarafından giysi takipçilerine sunulmuştur. Milano moda haftasında tanınmış tasarımıcalar Fendi, Prada ve Moschino’nun bir birinden ilginç kıyafetleri kağıt bebek detaylı kıyafetleri İrina Shayk, Gigi ve SBella Hadid kardeşler takdim etmişlerdir.
Milano’da Alberta Ferretti defilesinde ise Türk müzik dünyasının ünlü sesi Hadise’de yer almıştır. İzleyici olarak podyuma en yakın yerde oturan sanatçımız defileyi sunan mankenler kadar şık olduğu gözden kaçmamıştır. Chiara Ferraghi, Oliviar Palermo ve Miros Lawa Duma gibi ünlü kişilerin izlediği defilede Max Mara’nın klasik tarzda tasarlanmış olan kostümleri de beğeni ile izlenmiştir. New York, Londra, Paris ve Milano’da düzenlenen bu defilelere taş çıkartan ülkemizde düzenlenen bu gösterilerin ilki geçen hafta başında İstanbul’da Mercedes Benz Fashion Week kapsamında yapılmıştır. Moda direktörü Banu Bülen organizasyonundaki gösteriye moda tasarımcısı Atıl Kurtoğlu’nun yanı sıra Moda Tasarımcılar Derneği Başkanı Mehtap Elaidi, Sinan Öncel, Bahar Korçan, Begüm Berdan , Ayşe Tolga ve Deniz Berdan gibi moda dünyamızın ünlü isimleri katılmıştır. Türk moda âleminin ünlü tasarımcısı Beymen’de hazırladığı 2016-2017 modellerini geride bıraktığımız hafta başında İstanbul’da Zorlu Center’da düzenlendiği yeni kreasyonlarını moda severlerin görüşlerine sunmuştur.
Görkemli defilede tanınmış Türk stil tanışmanı Mert Aslan, davetlilerin odak noktası olmuştur.
9. İstanbul moda konferansı için ünlü markaların üst düzey yöneticileri Türkiye’ye geliyor
Dünya moda aleminde hatırı sayılır bir yeri olan İstanbul’da şu günlerde peş peşe hanım takılarından, ayakkabılara, çantalara ve çeşitli giyimlere varıncaya kadar hanım güzelliğini oluşturacak her yeniliğin göstergeleri yapılmaktadır. İstanbul moda konferansı için gelecek tasarımcılara Türk modasının incelikleri anlatılacaktır. Moda dünyasına yön verecek bu katılımcılara Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği ev sahipliği yapacaktır.
Hayır için yapılan defile
Moda kanalı Fashion TV, tekstil markası Fashion 4 You’nun düzenlediği 2016-2017 “Moda senin için” adlı defilesini ünlü isimler ve ünlü şarkıcılar izlemişlerdir. Geliri Kasımpaşa Çocuk Yuvası Derneği’ne bağışlanan defileye Hande Yener, Faslı Şarkıcı İman Talssi, Serdar Ortaç’ın eşi Chloe Laughnan’da katılmışlardır.