Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonasında ikinci madalyamız geldi

Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda Türkiye’nin ikinci madalyasını yürüyüşte 5000 metre yürüyüşte ikinci olan Meryem Bekmez getirdi

Çağatay DOLAY (ANKARA) – Dünya Yıldız Atletizm Şampiyonasında ikinci madalyamız yürüyüşte Meryem Bekmez’den geldi. 5 Bin Metre yürüşte ikincilik elde eden Meryem Bekmez, böylece Nairobi’deki şampiyonada, Mizgin Ay’ın altın madalyasından sonra gümüş madalya kazanmış oldu. Geçen yılın Avrupa Yıldızlar şampiyonu Meryem, Dünya Şampiyonası’nda da kürsüye çıkmayı başarırken, altın madalyayı kelimenin tam anlamıyla elinden kaçırdı.
Geçtiğimiz yıl Avrupa Yıldızlar Şampiyonu olan, bu yıl da kendisinin üst yaş grubu olan gençlerde ikinciliğe ulaşarak Avrupa Kupası’nda Türkiye’ye ilk kez madalya getiren Meryem, Nairobi’de mücadelede son ana kadar altın madalya için savaştı. 17 yaşına 16 gün sonra girecek olan Bekmez, Ekvadorlu rakibi Glenda Morejon’a yarım saniye farkla geçildi. Son düzlükte atak yapan Morejon varış çizgisine 22:32.30 ile gelirken, Meryem de 22:32.79 ile hemen arkasından yarışı tamamladı. Mücadelede üçüncülüğü 22:35.72 ile bireysel olarak yarışan Rus Elvira Khasanova elde etti.
Mizgin Ay’ın şampiyonluğu ve Meryem Bekmez’in ikinciliğiyle birlikte Türkiye’nin Dünya Yıldızlar Şampiyonası tarihindeki toplam madalya sayısı altıya çıktı. Ay-yıldızlı ekip, şampiyonada daha önce bir altın, üç gümüş madalya elde etmişti.
ŞEVVAL’DEN YENİ REKOR
Türkiye’nin bir başka yıldız atleti Şevval Ayaz da Türkiye rekoru kırarak adını 100 metre engelli branşında finale yazdırmayı bildi. 100 metre engellide geçen ay Dünya Liselerarası Şampiyonası’nda altın alan Şevval, Dünya Yıldızlar Şampiyonası’nda da potansiyelini gösterdi ve seçme serisinde 13.20 koşarak birinci oldu. Bu dalda 13.32’lik eski rekoru 0.12 saniye geliştiren Şevval, 16 Temmuz Pazar günü yapılacak finalde madalya için koşacak.
Nairobi’de dördüncü gün sabah seansındaki erkekler 10 kilometre yürüyüşte ise Selman İlhan 45:33.70 ile 15. olurken, Azad Ertaş 46:40.96 ile 19. sırayı aldı.