Dünyaca tanınmış Afrikalı liderler Türkiye’ye geliyor

İstanbul 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Afrikalı ülkelerinin dünyaca ünlü 48 liderini, 5 bini aşkın delegeyi ve 500’den fazla şirket ve yöneticiye ev sahipliği yapacaktır.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bu zirve İstanbul’un ünlü oteli Pullman Convention Center’da düzenlenecektir. Türk Afrikalı İş adamları” Derneği’nin organize ettiği zirve için daha şimdiden Somali, Mısır, Moritanya, Zambia, Angola, Ruanda, Uganda, Kenya, Güney Sudan, Gubon, Kamerun, FAso Senegal, Gana, Tunus, Fas, Nijerya ve Güney Afrika devlet başkanları yapılacak olan Türk Afrika İş Zirvesi’ne katılacaklarını bildirmişlerdir.
Bu arada bu zirveye katılmak için 2 binden fazla işadamı da başvuruda bulunmuşlardır.
Bu dev organizasyonu üslenen (TABA) Türk Afrika İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Fatih Akbulut, yaptığı açıklamada özetle şunları söşlemiştir.
“Şimdiye kadar Türkiye Afrika iş ilişkileri çoğunlukla belirli çıkar gruplarının kontrolü altında gerçekleştiriliyordu. Biz dernek olarak bu tekele milli bir alternatif olmaya, bu sahada Afrikalılarla iş yapacak iş adamlarımıza güvenli ve daha özgür bir ortam hazırlamaya karar verdir.”
Hazırlıkları hızla devam etmekte olan zirve için Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’da bakanlığına bağlı birimlere özellikle Afrika’da bulunan elçiliklerimiz mensuplarında TABA’nın tanıtım çalışmalarına yardımcı olmaları talimatı vermiştir.
Bu arada dernek tanıtım çalışmaları çerçevesinde Ankara’da bulunan 29 Afrika ülkeleri Büyükelçilikleri ile de temas kurarak zirvenin önemini anlatmışlardır.
2002 yılında Türkiye Afrika arasında ki ticari hacmin 4.5 milyar dolar olduğu bugün ise bu miktarın 25 milyar dolar seviyesine çıktığı açıklansa da hedefin 2023 yılında 50 milyar dolara çıkarılması hedeflenmektedir. 2009’dan beri Afrika ile Türkiye ilişkileri için büyük emek sarf eden Akbulut, 2012’oe TABA’yı kurarak çalışmalarını uluslar arası arenaya taşımıştır.
Afrikalı iş adamlarının da katılımı ile 2 bini aşan üye sayısı ile güçlü bir dernek olan TABA’nın bu etkinliğine ülkemizde servetleri ve başarıları ile ün yapmış Levent Çakıroğlu, Sabri Yiğit, Ethem Sancak, Kaan Terzioğlu, Ümit Leblebici, Lucien Arkas, Abdülrezzak Sancak, Aslan Acar, Kutsal Atıl, Burak Kutlu, Hasan Rahvalı, Ahmet Dördüncü, Şükrü Bozluolcay, Mete Bülgün, Servet Taze, R. Yüksel Yıldırım, Ahmet Musul ve Ahmet Sami İşler gibi holding sahipleri de zirvede yer alacaklarını belirtmişlerdir.
Uzun yıllar Afrika’yı ve Afrikalıları sömüren batılılardan yaka silken kara kıtanın bu insanları Türk iş adamlarına güvenmekte, inanmakta ve de bizleri sevmektedirler.
Türk ve Afrika İş Dünyası 2016 zirvesine batı dünyası da büyük ilgi göstermekte, daha şimdiden katılım başvurusunda bulunmuşlardır.
Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı kutlandı:
Bayramı ve Festivali bol bir ülkede yaşamanın mutluluğu içindeyim. Zira bu tür etkinlikler ekonomiye, dostluğa ve insan ilişkilerine ayrı bir canlılık vermektedir.
Yöresel adetler mutfak, halk dansları, beceriler, gösteriler, yarışmalar insanları daha çok birbirine yaklaştırmaktadır. Bugünlerde ulusal beraberliğe şiddetle ihtiyacımız olduğu görülmektedir. İşte bu özelliklerin sergilendiği bir festival-bayram’da İzmir-Güzelbahçe’de düzenlenmiştir.
Türkiye’de ilk kez düzenlenen Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı, üç gün boyunca sürmüş, kortej yürüyüşü ile başlayan bayram düzenlenen bir panelde ise “Su ürünleri ve balıkçılıkta sürdürülebilirlik” konusu masaya yatırılmıştır. Gurme ve beslenme uzmanlarının da katıldığı bu etkinlik çerçevesinde üç gün boyunca bayrama katılanlara 10 ton balık-ekmek ikramında bulunulmuştur.