Dünyagöz sezonu, “Bir Ağacın Öyküsü ve Anadolu Büyüleri” ile açtı

Ferda Meltem Uludağ

ANKARA-Dünyagöz Sanat Sezonu ’nu Ferda Meltem Uludağ’ın, “Bir Ağacın Öyküsü” ve Ümit Parsıl’ın “Anadolu Büyüleri” sergileri ile açtı.
Sanatçılar Ferda Meltem Uludağ ve Ümit Parsıl’ın eserlerinin yer aldığı sergi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Gazi Üniversitesi Birleşik Sanatlar Anasanat Dalında Sanatta Yeterlilik çalışmalarına devam eden Uludağ, “Bir Ağacın Öyküsü” adlı sergisinde Türk Mitolojisinde Hayat Ağacı olarak anılan Kayın Ağacı’nın çağdaş seramik sanatında figüratif yorumunu sanatseverlerle paylaştı.
Yaklaşık 15 yıldır seramik sanatıyla ilgilendiğini ifade eden Uludağ sergiye ilişkin, “Bu sergim bir ağacın öyküsüyle başladı. Türklerin hayat ağacı olarak ele aldıkları ve bütün dinler için vazgeçilmez bir unsur olan ağacı doğaya karşı farkındalık oluşturabilmek adına ele aldım. Özellikle Şamanizm de ağaç hem ruhları üzerinde taşımasından dolayı hem de ışığı barındırması nedeniyle çok önemli” dedi.
“Kayınana”, “Kayınbaba” gibi söylemlerin temelinde Kayın Ağacı’nın olduğunu belirten Uludağ, sergiyi; Türk kültürüne bu denli işlenmiş olan ağaç kavramının günümüzde bu kadar anlamsızlaştırılmasına, çevrenin tahrip edilip ağaçların yok edilmesine karşı bir bakış açısıyla açtığını söyledi. Uludağ’ın ağaç temasıyla ele aldığı 35 eseri sanatseverler tarafından yoğun bir ilgi ile izlendi. Sergi 2 Kasım Cuma gününe kadar izlenilebilecek.

Yasemin Sahbudak, Çağla Aycan, Leyli Altundal

Anadolu büyüleri sergileniyor
Kendine özgü tasarımlarıyla çeşitli yazılar ve camii süslemeleri yapan Ümit Parsıl’ın “Anadolu Büyüleri” adını verdiği sergisi ise pek çok ziyaretçi tarafından merakla takip edildi. Ziyaretçiler, tablolar üzerinde yer alan ve Arapça harflerle yazılan büyülerin anlamlarını sorarak, hikayelerini dinledi. Parsıl’ın, tarih sürecinde Anadolu kültüründe yer alan “Büyü” kavramını ortaya koyarak ele aldığı sergisi büyük bir beğeni topladı.