Dünyanın bitmeyen dertleri: Doğal afetler, terör saldırıları ve kazalar

Birsen GÜRDİL

Son yıllarda meydana gelen doğal afetler, ne yazık ki binlerce insanın canına ve çok büyük maddi ve mal kaybına sebep olmuştur. Güzel yurdumuzda doğanın acımasız baskınlarına uğramış, büyük zararlarla karşılaşmıştır.
Hortumlar, aşırı yağışlar ve yer sarsıntıları ile geçen günler yurtdışındaki pek çok ülkede büyük can ve mal kaybına sebep olmuştur.
Afrika’da tropik felakete sık sık uğrayan talihsiz bir kıtadır. Bu kara parçasının Güneydoğusunu vuran idol kasırgası Mozambik’in liman kenti olan Belrda’da, 450 kişinin ölümüne sayısız mesken, okul, işyeri,. Hastane gibi binaları kullanılmaz hale getirmiştir. Taşan nehirlerin çamurlu suları pek çok cesedi de beraberinde sürüklemiştir.
Su kaynaklarının tahrip olması sonucu içime suyu sıkıntısı çeken halk, şimdi de bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmektedir. Tropik idol kasırgası 1.7 milyon kişiyi evsiz-barksız bırakmıştır. Yardım konusunda dünyanın en başarılı ülkesi olan Türkiye, felaket bölgelerine yardım elini uzatmaktan geri kalmamıştır. Şiddetli yağış ve tropikal fırtınalar Mozambik ve Malavi’de de yaşamı etkileyen büyük zararlar yaratmıştır.
Komşu ülke İran’da doğanın acımasız baskınına uğramış, yer sarsıntıları ile büyük bir felaket yaşamıştır. İran’da aşırı yağışlar sonunda taşan nehirler, 20’den fazla insanın ölümüne yol açmıştır. Doğan felaketlere en çok uğrayan bir ülke olan Endonezya’da geride bıraktığımız günlerde pek çok deprem ve tusunami sonucu yüzlerce insan ölürken, son olarak Papua kentinde 70 kişiyi sel suları sürüklemiştir.
Mozambik, Zimbabve ve Malawi bugün yaralarını sarmaya çalışırken, dünya gıda programı felaketzedelerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Havaların sebep olduğu aşırı buharlaşma güneydeki buzulların erimesini tetiklemektedir. Bununda gelecekte dünyanın başına yeni bir felaket getireceği bilim insanları tarafından ileri sürülmektedir.
Hava kirliliğinin gelecekte ne büyük felaketler getireceğini gören İsveçli 16 yaşındaki Greta Thunberg’in parlamento binası önünde oturması ile başlayan boykota, 112 ülkenin genç öğrencilerinin yanı sıra Türkiye’den pek çok öğrenci de katılmıştır.
Doğal afetler kadar insanlık düşmanı, beyni yıkanmış pek çok can alan kanlı eylem yapmaktan geri kalmayan Terör örgütleri ve teröristler gün geçmiyor ki, işledikleri kanlı olaylarla gündeme oturmaktadır. Somalilerin baş belası olan Eş-Şebab militanları yine kanlı bir eylemle beş kişinin canını almıştır. Mogadişu’da iki bakanlığa saldırı düzenlemişti.
Afganistan’da, ABD destekli koalisyon güçlerinin Kunduz kentine yaptığı hava saldırısı sonucu 10 çocuk ölmüştür. Afrika ülkesi Mali’de silahlı bir grubun saldırısına uğrayan Fulani topluluğuna mensup 115 kişi hayatını kaybetmiştir. Ramallah Kenti’ndeki Birzat Üniversitesi’ne baskın düzenleyip, 3 öğrenciyi gözaltına almıştır.
47 yaşındaki İtalyan servis şoförü Ousseynou Sy içinde 51 öğrencinin bulunduğu otobüsü yakarak, denizlerde boğulan mültecilere dikkat çekmek için böylesi çok tehlikeli bir eyleme girişmiştir. Bir öğrencinin cep telefonu ile polisi araması sonucu, 51 çocuk diri diri yanmaktan son anda kurtarılmıştır.
Yeni Zelanda’da iki camide namaz kılan Müslümanlara otomatik silahla saldıran canavar ruhlu satılmış Avustralya vatandaşı, çeşitli ülkelere mensup 50 Müslümanı öldürmüştür.
Brezilya’nın Sao Paulo kentinde bulunan Raul Brası Lisesi’ne saldıran iki öğrenci, 5 öğrenci ve iki öğretmeni öldürüp, 9 kişiyi de yaralamışlardır. Daha önce de ABD’de Columbine Lisesi böyle kanlı bir eğleme sahne olmuştu. Doğanın acımasız gazabı, vahşet düşkünü terör örgütlerinin yanı sıra insanların sebep olduğu çeşitli kazalar, pek çok ülkede can ve mal kaybına yol açmaktadır.
Çin’de zirai ilaç üretilen bir fabrikada meydana gelen patlamada, 47 kişi hayatını kaybetti. Irak-Musul’da Dicle Nehri açıklarında bir yolcu feribotunun batması sonucu 100 Iraklı boğularak can vermiştir. Afrika-Nijerya’nın Lagos kentinde 3 katlı bir özel okul binası çökmesi sırasında öğretim gören öğrencilerden 10 çocuk hayatını kaybetmiştir.
Bu arada peş peşe düşen Boeing uçaklarının yarattığı dehşeti de unutmamalıyız.