Dünyayı gezen “Almanya’dan Çağdaş Sanat” sergisi ilk kez Müze Evliyagil’de

Lain Amerika’dan Kuzey Amerika’ya Ortadoğu’dan Asya’ya kadar 13 farklı şehri gezen “Almanya’dan Çağdaş Sanat (Future Perfect)” sergisi, Türkiye’de ilk kez Ankara’nın ilk özel çağdaş sanat müzesi Müze Evliyagil’de açıldı

NAZ AKMAN – Dünyanın 13 farklı şehrini gezen “Almanya’dan Çağdaş Sanat (Future Perfect)” sergisi Türkiye’de ilk kez Ankara’da meraklılarıyla buluştu. Müze Evliyagil’de açılan sergi, geleceğe bakan ve tarihin akışına dair spekülasyonlarda bulunan 16 sanatçının imzasını taşıyan fotoğraf, heykel, nesne, film, resim ve kolajlardn oluşuyor. Angelika Stepken ve Philipp Ziegler’in küratörlüğünü yaptığı serginin ismi Future Perfect, bir eylemin gelecekte tamamlanışını ifade eden zaman kipine atıfta bulunarak, izleyicilere “bir şeyler olmuş olacak” mesajını veriyor. Sergi, izleyicilere, ‘gelecek halihazırda yaşanmış bir geçmiş olarak algılanabilirse, buna rağmen geleceğe dair nasıl bir vizyon oluşturulabilir?’ sorusunu yöneltiyor. Sergi aynı zamanda geleceğin vadettiklerine yönelik düşünceler de geliştiriyor. Sergide yer alan sanatçılar eserleriyle “Gelecekte olmuş olacak olana dair bir anlayışı nasıl geliştirebiliriz? Sanatçılar kullandıkları malzemelerle, anlatılarla ve hayal gücüyle geleceğe yönelik nasıl bir pozisyon alıyorlar? Ve eyleme ilişkin imkanları nerelerde görüyorlar” şeklindeki sorulara da dikkat çekiyor. Sergi, 19 Ocak’a kadar Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri saat 11 ve 17 arası ziyaret edilebilecek.
“Bir uyarı sergisi”
Müze Evliyagil’in kurucusu Sarp Evliyagil’in ev sahipliği yaptığı etkinliğin açılış kokteyline yabancı misyon temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda sanat izleyicisi katıldı. Sergi hakkında bilgi veren Müze Evliyagil Koordinatörü Can Akgümüş, “Almanya’dan çağdaş sanat sergisinde 16 sanatçı yer alıyor. Almanya’da yaşayan veya Alman olan sanatçılar bunlar. 6 yıldır Latin Amerika’dan Kuzey Amerika’ya Ortadoğu’dan Asya’ya 13 şehir gezmiş bir sergi bu. 14’üncü şehir olarak Türkiye’de ilk kez Ankara Müze Evliyagil’de açıldı. Sanatçılarımız, Future Perfect ile gelecekten mesajlar yolluyormuş gibi. Sanatçılar, dünyanın yaşadığı bütün doğal, politik, problemlere karşı bir duruş sergiliyor. Bizlere bir şeyler olup bitmeden, geri dönüşü olmadan önce bir uyarı yapıyorlar gibi” dedi.