Duru Görü

Yaşanılan mucizelerin her geçen gün daha fazla gerçek¬li için dua ediyorum. Çünkü her mucize hayata yeni- merhaba demenin bir adımı. Tıpkı benim yaşadığım deneyim gibi.
Uç yıl önce sıcak bir Ağustos sabahı şiddetli migren ağrılarıyla uyandım. O sabah Pazar olduğu için çocuklara denize Gideceğimizin sözünü vermiştik. Bu şartlarda benim bu sözü eme getirmem mümkün değildi. Eşime durumu anlatarak ç çokları yalnız götürmesi gerektiğini anlatarak ikna ettim. Onları yolcu ettikten birkaç saat sonra biraz kendime gelmiş ilaç almak için mutfağa geçmiştim. Aklıma boş mideye alınan ilacın doğru olmayacağı geldi. Ben de ocağın üzerine çorbayı koyarak ısınmasını beklemeye başladım. Başımın ağrısı yine şiddetlenmişti. Salona geçip, masaya oturarak kafamı ellerimin arasına alıp gözlerimi ışıktan korumak isterken dal¬mışım. Birden sekiz yaşındaki kızım Hale’nin çığlıklarıyla kendime geldim. Kızım gözlerini açarak omuzlarımdan sar¬kıyor, “Uyan, anne, yanıyorsun!” diyordu. Bir süre bu görüntü ile uğraştım.
Kendime geldiğimde göz gözü görmüyordu. Etraf du¬man içindeydi. Ocağın yanındaki el bezleri yanarak dolapla¬rı tutuşturmuştu. Çığlıklarımı duyan ve pencerelerden çıkan dumanları gören komşular yardımıma gelip uzun uğraşlar¬dan sonra alevleri söndürebildiler.

Akşamüzeri eşim ve çocuklar eve geldiğinde ikinci bir şok daha bizi bekliyordu. Olanları dinleyen eşim şaşkınlıkla onların yaşadığı olayı anlatmaya başladı. Evimizin yandığı saatlerde eşim güneşlenirken uyuya kalmış. Büyük kızım dehşet içinde babasını uyandırırken şu cümleyi kullanmış: “Anne, uyan, yanıyorsun! Uyan, anne!” Bu saçma tepkiye bir anlam veremeyen eşim ve kızlarım çok gülmüşler. Oysaki evde yaşanan aynı saatlerdeki yangın ve kızımın rüya kana¬lıyla beni uyandırması yaşanan mucizenin ta kendisiydi.
Bu olaydan sonra anne ve evlatların arasındaki sevgi ba¬ğının ya da telepati gücünün Yaradan’ımızın zorda olan kul¬larına bahşettiği hediye gücü olarak kabul ediyor; olabilecek her inanılmaz olayın, yaşama yeniden merhaba demenin bir adımı olduğuna bütün kalbimle inanıyorum.

Şermin PAZARCI
Antalya