Düşman NATO

Salim TAŞÇI

Evet, düşman ki, ne düşman… Güya NATO şemsiyesi! altındaki, devletleri düşmanlarına karşı koruyacaklar!!! Ne diyor Yunanistan Milli Savunma Bakanı “Bir saatte Ankara’da oluruz!” A be komşumuz! Aleks diyeceğim, siz bir saatte Ankara’da olursunuz da, biz Atina’da kaç dakikada oluruz? Bunu hiç düşündün mü? …ve komşumuz! Yunanistan’da NATO şemsiyesi altında ama şımarık çocukluğuna devam ediyor. “Bir saatte Ankara’da oluruz!” teranesine bir türkü cümlesiyle cevap versek herhalde hedefine varır. “Sen bu işin sonunu düşünmedin mi?” Meğer bizim gökyüzü kevgirmiş de haberimiz yokmuş..!
Suriye olayında, bin bir nazla getirilen patroitler bir bölgenin savunmasında işe yarıyor, diğer hava sahası ne olacak bilinmez! Yunanistan Rusya’dan S-300’leri alıp adalara konuşlandırdığında, NATO standardı söz konusu değil de, biz S-400’ü alınca mı NATO standardı dışı oluyor..? Başta ABD olmak üzere, NATO’ya dahil devletlerden en az 4 – 5 tanesi Türkye’nin gözünü oymak için her türlü fırsatı kaçırmamaktadırlar. Başlıca hedefleri; Türkiye’yi parçalatmaktır. ABD canının istediği zaman bize silah ambargosu uygulamaktadır. Yunanistan, S-300 alır söz etmezler, MİG uçağı alır görmezden gelirler, bize gelince kırmızı bayrak sallarlar. Gazeteciliğimin ilk yıllarında, Brejnev miydi, Kosigin miydi hatırlamıyorum ama söylediği şu söz aklımda çakılı kalmıştır. “Bu orduyu komşularınız için besliyorsanız çok, bizim için besliyorsanız az, zira NATO sizin cenaze namazınıza gelir…” Hangisi söylediyse Allah razı olsun ki, biraz gözümüzü açmış oldu. Etrafımız ateş çemberi ve biz olabildiğince güçlü ordu ve silaha sahip olmalıyız. Keşke bizde de atom bombası olsaydı da, Yunanistan gibi uluyanlar seslerini çıkartamazlardı. Atom, başta ABD, Fransa, İngiltere, Çin, Rusya ve İsrail’de var, bizde yok, niyeee..? Komşumuz İran uranyum zenginleştirmesine girişti. “Yapamazsın” diye ortalığı inlettiler. Şimdi soru – yorum; Niyee… Allah korusun bir savaş durumunda, Hollanda’dan patroit gelmesini mi bekleyeceğiz? Rusya, Amerika’dan çok daha iyi bir dost devlettir. NATO şemsiyesi altında altımızı oymaya çalışan ABD’den, bin kere daha dosttur. Hiç değilse kaypaklığı, yanardönerliği yoktur. NATO “Kuzey Atlantik Antlaşması’nın örgüte üye devletlerin silahlı bir saldırıya uğrayan herhangi bir üye devlete yardım etmelerini öngörmektedir.”
Evet, kağıt üstünde böyle de, bize gelince ne olur? Allah bilir… Yüce Allah’ta insanlara akıl, mantık vermiştir, tabi kullanabilene…