Duyarlı Çankayalılar dil öğreniyor

ANKARA – Çankayalılar, yeni bir dil olarak İngilizce, Fransızca, Almanca öğrenmenin yanı sıra işitme engelli bireylerle iletişim kurmak için “İşaret Dili” de öğreniyor.

Çankaya Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Çankaya Belediyesi Çankaya Evleri’nde 15 farklı grupta yaklaşık 300 öğrencinin ders aldığı İşaret Dili Eğitimi, sessiz dünyanın kapılarını aralıyor.

Hobi kurslarının yanı sıra, meslek edinme ve dil eğitimlerinin de yer aldığı Çankaya Belediyesi Çankaya Evleri’nde “İşaret Dili” dersleri yoğun ilgi görüyor. Çankaya’nın farklı semtlerinde yer alan Çankaya Evleri’nde 15 farklı grupta yaklaşık 300 öğrenci işitme engelli bireylerle iletişim kurabilmek üzere verilen derslere katılıyor.

Aralarında üniversite öğrencilerinin, çalışanların, emeklilerin yanı sıra ev hanımlarının da bulunduğu kursiyerler, derslere harfleri öğrenmekle başlıyor. Harflerin ardından sözcük ve cümlelere geçen kursiyerler yeni bir dil öğrenmenin heyecanını yaşıyor.

Kursiyerlerden kimileri engelli akrabasıyla sohbet edebilmek, kimisi yolda el işaretiyle kendisine soru soran birine yanıt verebilmek, kimisi ise işaret dilini de yabancı dil eğitim olarak görmesi nedeniyle derslere devam ediyor.