EBA’da sıkıntı

Öğretmen ve öğrencilerin giremediği sistem “çok kalabalık” uyarısı verdi

ANKARA (ANKA) – Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) uzaktan eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı (EBA) çöktü, eğitim durdu. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen dün sisteme erişemedi. Bakan Ziya Selçuk, sıkıntıların giderilmesi için çalışmalar yapıldığını söyledi.
Covid-19 salgını nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim dönemi 31 Ağustos’ta uzaktan telafi eğitimiyle başladı. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen dün ders başı yapmak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzaktan eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı’na girmek istediklerinde hata mesajlarıyla karşılaştı ya da siteye hiç ulaşamadı.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bizim ilk gün izlenimimiz bütün il ve ilçelerde özellikle birinci sınıflarda yüksek bir katılım oldu. Bu nedenle çok mutluyuz. Çok kontrollü bir şekilde bütün öğretmenlerimiz ve okul müdürlerimiz bu işe kendilerini adadılar ve herhangi bir sorun olmadı. Bu konuda tedbirlerimizi devam ettireceğiz” dedi. Sıkıntıların giderilmesi için çalışmalar yapıldığını bildiren Bakan Selçuk, sorunların en kısa zamanda giderileceğini söyledi.
Eğitim Bilişim Ağı dün sabahtan itibaren çöktü. Öğretmen ve öğrencilerin giremediği sistem “çok kalabalık” uyarısı verdi. Öğretmenlerin de sisteme girememesi sebebiyle eğitim durdu.
EBA Yeni Yayın Dönemi Tanıtımı’nda konuşan Bakan Selçuk ‘yeni döneme hazırız’ mesajı vermişti. Selçuk ‘Dünyanın en iyi dijital eğitim altyapısını kuruyoruz. Çok iddialı olarak söylüyorum. Uzaktan eğitimde dünyadaki 3-5 ülkeden bir tanesi Türkiye. Bu hizmetin genişleyerek yüz yüze eğitime geçildiğinde de sürekli biçimde devam edeceğinin müjdesini vermek isterim’ ifadelerini kullanmıştı.
YOĞUNLUK UYARISI
Pek çok öğrenci ve öğretmen giriş ekranına hiç erişemezken, sisteme girebilen kullanıcıların karşılaştığı uyarı şöyle:
“-Şu an yüz binlerce öğretmen ve öğrenci EBA’da. Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin. Bu süreçte EBA TV kanallarımız yayında.
-Yayın akışı için buradan bilgi alabilirsin. İstersen hazırladığımız Eğitim Takvimi’nden günün önerilerine de bakabilirsin. En kısa sürede görüşmek üzere…”