Ebedi Başkomutanımız

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın
98. yıl dönümü tüm yurtta kutlandı

ANKARA – Yurt genelinde 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıl dönümü dolayısıyla törenler düzenlendi.
Ankara’da 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla vatandaşlar Anıtkabir’i ziyaret etti.
Başkentte 30 Ağustos Kortej Yürüyüşü
Başkentte, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, TBMM önünden Ulus’taki eski Meclis binasına kadar geçit töreni yapıldı.
TBMM’nin Dikmen kapısı önünden başlayan yürüyüşe katılan birlikler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına uygun hareket etti.
Askerlerin büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşıdığı resmi geçitte, Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığından oluşan Karma Bando takımı, marşlar seslendirdi.
Törende Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini temsilen o dönemlerin askeri üniformalarını giyen “Tarihi Bölük” de geçiş yaptı.
Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği ile jandarma ve emniyetin motosikletli timlerinin yer aldığı korteje, Atatürk Bulvarı’nda toplanan vatandaşlar ellerindeki bayraklarla sevgi gösterilerinde bulunurken bazı vatandaşlar da bandonun seslendirdiği marşlara eşlik etti.
Geçit töreni yaklaşık 4 kilometrelik bir yürüyüşün ardından Ulus’taki eski Meclis önünde sona erdi.
Atatürk Bulvarı boyunca emniyet birimlerince geniş güvenlik önlemleri alındı. Bulvara çıkan bütün yollar kapatılırken çevik kuvvet ve atlı polisler de güzergahta güvenliği sağladı.
İstanbul
30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda tören düzenlendi.
Tören kapsamında, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona eren törende, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de yer aldı.
Törenin ardından siyasi partiler de anıta çelenklerini sundu.
Giresun
Giresun Valiliği binası önünde düzenlenen törende İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Vali Enver Ünlü ve Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.
Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sona erdi.
Konya
Konya Anıt Meydanı’nda düzenlenen törende Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın günün anlam ve önemine ilişkin mesajının okunduğu anma töreninin ardından, Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Zafer için Pedalla” temalı bisiklet turunun startını verdi.
Programa, Vali Özkan’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.
İzmir
Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.
Meydandaki törenin ardından tören programı Kadifekale Hava Şehitliği’nde devam etti.
Şehitlikteki programda saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dua edildi.
Van
Van Valiliği önünde Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, hurda toplarken çöpte buldukları Türk bayraklarını temizleyerek tel örgülere asan Yunus ve Argeş Duman kardeşleri de özel olarak törene davet etti.
Tören boyunca yakından ilgilendiği Duman kardeşleri makam aracına alan Bilmez, valilik önündeki programın ardından beraberindekilerle Akköprü Mezarlığı’na geçti.
Mezarlıkta devam eden törende, şehitler kabirleri başında anıldı, Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.
Hakkari
Hakkari Valiliği önünde Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.
Kovid-19 tedbirlerinin alındığı tören, günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmayla sona erdi.
Manisa
Manisa Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtı’na Vali Yaşar Karadeniz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Palabıyık tarafından çelenk sunuldu.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Manisa 1’inci Komando Eğitim Tugay Komutanlığından Piyade Yüzbaşı Mesut Buruk konuşma yaptı, törende öğrenciler şiir okudu.
Meydandaki törenin ardından protokol üyeleri şehitlikleri ziyaret etti.
Denizli
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale’de 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla özel balon turu gerçekleştirildi.
Sabahın erken saatlerinde uçuş için bölgeye giden turistler, zaferin 98’inci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Cemile mevkisinde bir araya geldi. Yerli ve yabancı turistler, verilen eğitimin ardından görevlilerin yardımıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uyularak balonlara bindirildi.
Turistler, yaklaşık 1500 metre yükseklikten Pamukkale’nin eşsiz güzelliğini izleme fırsatı buldu.
Uçuş öncesinde balonlara Atatürk posteri ve Türk bayrakları asıldı.
Pamukkale semalarındaki balondan beyaz cennetin eşsiz güzelliğini ve güneşin doğuşunu izleme fırsatı bulan turistler, çektikleri fotoğraflarla bu anları ölümsüzleştirdi.
Turistleri taşıyan balon, 45 dakikalık tur sonrası Pamukkale Mahallesi’ne indi.
Bursa
Bursa’da kutlamalar, Vali Yakup Canbolat’ın Heykel semtindeki tarihi Valilik binasında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.
Daha sonra Bursa Valisi Canbolat ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.
Törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zafer Bayramı mesajını okundu.
Çanakkale
Çanakkale’deki tören Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.
Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay ile Belediye Başkan vekili Süleyman Canpolat Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.