Ege’de sanat, kültür ve sosyal etkinlikler

Genç nesilleri kötü alışkanlıklardan kurtarıp onlara sanatın çeşitli kollarında yeni kapılar açmayı gaye edinen İzmir, Seferihisar, diğer bir adıyla Sessiz Şehir Belediyesi, geride bıraktığımız günlerde yine başarılı bir sanat olayına ev sahipliği yapmıştır. “Sanat yoluyla sevgi, hoş görü ve barış” sloganı ile Uluslar arası sulu boya, festivalini 5.’nci kez düzenlemiştir. (İntermational Watercolor Society) işbirliği ile gerçekleşen yarışmada dereceye giren 20 eserin resim müzesinde sergileneceğini söyleyen Belediye Başkanı Tunç Soyer “bu yarışmaya katılmak için dünyanın çeşitli ülkelerinden genç kabiliyetlerin katıldığını söylemiştir.”
Uluslar arası Suluboya Derneği Başkanı Atanur Doğan ise bu çalışmalar hakkında “Bu işe beş yıl önce başladık. Bugün 80 ülke ile işbirliği yapıyoruz. Asıl büyük yarışmayı gelecek yıl bu beldemizde gerçekleştireceğiz” derken resim yarışmasında birinciliği sığacık kale ve surlarını resimleyen Mustafa Bencan adlı öğrenci kazanmıştır.
22 madalyalı çılgın Türk yüzücü Dr. Rengin Börekçi
O gerçekte İzmir Tepecik Doğum Hastanesinde iki çocuklu 45 yaşında bir anne. İş stresini üzerinden atabilmek için oturduğu sitenin yüzme havuzunda kulaç atmaya başlamıştı.
Sevmişti yüzmeyi, hastane, ev işi arasına birde yüzme eksersizlerini sokmuştu. Azmi ve çalışmaları daha önce Manş Denizi’ni geçen en yaşlı Türk antrenör olan Kamil Resa ,Alsara’nın dikkatini çekmesi ile başlayan iş birliği kısa zamanda Dr. Börekçi’ye, hayal bile edemeyeceği başarılar getirdi. “Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımı’nın kurulması ile uluslar arası yüzme yarışmalarında yer alan kadın takımımız en küçüğü 17, en şaşlısı 59 yaşında bu yetenekli ekip ilk kez geçen yıl Manş Denizi’ni geçen Çılgın Türkler Yüzme Takımı olmuştu.”
Bu kez de çok daha zor bir parkur olan İtalya Capri Adası ile Napoli arasında 36 kilometrelik rotadaki yüzme yarışmasına katılmışlar. Dünyanın en zor, tehlikeli ve heyecanlı bu parkuru, başta Dr. Rengin Börekçi olmak üzere Türk Kadın Yüzme Ekibi “11 saat süre tanınan zamanı” zamanında tamamlamış medya bu başarıyı “Çılgın Türkler” diye dünyaya duyurmuştur.
Tüm üyeleri kadın olan ekibin hedefinde ise Cebelitarık Boğazını geçme gibi yine çılgınca bir hedef bulunmaktadır.
Emre Erdoğan, hem Manş’ı, hem de Cebelitarık’ı geçen ilk Türk:
Çılgın Türkler Yüzme Takımı’nın uluslar arası yüzme yarışmaları başarı ile sürerken, yine genç bir yüzücümüz Emre Erdoğan büyük bir başarıya imza atarak İngiltere’den Fransa’ya olan 45 kilometrelik parkuru 9 saat 35 dakika da yüzerek alan genç yüzücü daha önce Cebelitarık Boğazı’nı geçen ikinci Türk olarak spor tarihine adını yazdırmıştır.
İzmir-Karşıyaka Spor Kulübü üyesi olan Emre Erdoğan, sudan çıkar çıkmaz açtığı “Türk Bayrağı” ile dünya spor muhabirlerine poz verirken “Ölürüm Türkiyem” şarkısını da söylemekten geri kalmamıştır.
Taksiyarhis Kilise’sin de unutulmaz bir gece:
Balıkesir-Ayvalık ilçesinde bulundan daha önce Koç ailesinin de maddi katkıları ile Kültür Bakanlığı’nca restore edilip Taskiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi olarak çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan bu muhteşem mekan bu kez de Zeytin Çekirdekleri adlı topluluğun verdiği konsere sahne olmuştur.
Otantik ambiyansı ile yoğun davetlinin doyumsuz bir gece yaşadığı bu yerde kırsal kesimde ve okul çağındaki çocuklara daha doğrusu miniklere Viyolonsel, keman, piyano gibi enstrümanları çalmaları öğretilerek onların sanatçı ruhlarını ortaya çıkarmayı amaçlamak prensibi ile yapılan bu çalışmalar meyvesini vermekte gecikmemiş Boğaziçi Mezunları Müzik Topluluğu’nun da katıldığı gecede Zeytin Çekirdekleri iki yıllık bir çalışma sonunda yeteneklerini ortaya koydukları bu geceden davetliler kadar Başkan Yardımcısı Gökay Bacan’ı da fazlası ile mutlu etmiştir.
Tülin Çakır emekli bankacı ressam:
Uzun yıllar bankacılık sektöründe çalışan Tülin Çakır, elinde fotoğraf makinesi ile Bodrum’un doyumsuz manzaralarını çekmeye başlaması ile bir anda kendisini tuvalin karşısında bulmuş.
Emekli bankacı Tülin Çakır’da o gördüklerini tuvale aktarmış. Başarılı da olmuş. Tabi bu arada resim derleri de almış, yeteneği ile ortaya çıkardığı 32 yağlı boya tablosunu Bodrum’un ünlü Osmanlı Tersanesi galeri salonlarında sergilemiş. “Sağım Solum Bodrum” adlı sergisi ile büyük başarı elde eden Tülin Çakır’ın bu dördüncü kişisel sergisi olmuştur.
Seramik sanatçısı Mustafa Tuncalp’ın büyük başarısı
Türkiye’nin önde gelen seramik sanatçısı Mustafa Tuncalp, başarılı meslek hayatına yeni yaptıları ile yine başarı ve renk katmıştır.
Ünlü usta İzmir-Selçuk istasyonuna kadar uzatılacak olan 136 kilometrelik İZBAN hattının devamı olan Selçuk istasyonunun duvar panolarını tamamlamıştır. Usta seramikçi tarihi dokulardan ilham alarak meydana getirdiği duvar kabartma süslerinde Bülbüldağı’nda yaşamış Hz. İsa’nın annesi Meryem, Şirince köyü, Efes Antik Kenti, zafer tanrıçası, Nike, Zeus ve Maima, Kurnaz Hermes, Çelcius Kütüphanesi gibi çok değişik örnekler yer almaktadır.
Bitmek üzere bu hattın tamamlanması ile turistik bakımdan önemli bir merkez olan Selçuk’a ilginin daha da artacağı tahmin edilmektedir.
Halk otobüsü sahiplerine ceza
65 yaş üstündeki vatandaşlarımıza tanınan ücretsiz taşıma hakkı ne yazık ki Ankara’da olduğu gibi bazı illerimizde de halk otobüsü sürücülerinin özellikle oturdukları yerde yolcuyu hor görüp yüz ve el hareketleri ile aşağılamaları gün ve gün tarafları karşılıklı tartışmaya sebebiyet verirken, Uşak Belediyesi vatandaşlara uygunsuz davranan halk otobüsleri sahiplerine büyük para cezaları kesmiştir.
Yasalarca güvence altına alınan bu hakkı çiğneyen ve istismar edenleri ayrıca cezalandıracağı da duyurulmuştur.
Darısı Ankara’daki bu hakkı hiçe sayan halk otobüslerinin başına.