Elif Aydoğdu Aytekin ve ‘Kuşlar derdine konar’

ÇOCUKLUK yıllarında ailesi ile birlikte gittiği Ürgüp’te seramik hamuru ile tanışan, çömlekçilerden aldığıhamuru evlerindeki şöminede pişirmeye çalışırken gürültü ile patlatan bugünün seramik sanatçısı ElifAydoğdu Ağatekin, “Kuşlar derdine konar” adlı sergisini Nurol Sanat Galerisi’nde (Güvenevler, Kavaklıdere Sokağı 2/2, Çankaya / Ankara) açtı.
Ankar’lı bir sanatçı olan Ağatekin, seramikle yaşadığı bu tatsız tanışmadan sonra Eskişehir Anadolu
Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nü kazandı. Eskişehir’e yerleşen ve yüksek
lisansını da aynı üniversitede seramik üzerine tamamlayan Ağatekin, bir süre de Türkiye’nin en bilinen seramik üretim firmalarının atölyelerinde görev aldı.
Sonrasında, seramiklerin seramik sanatında kullanılması ile ilgili çalışmalar yapmaya başlayan Elif
Aydoğdu Ağatekin, anneannesinin Bulgaristan’dan göç ederken getirdiği eski seramik tabakları işleyerek “aşkın damakta kalan tadı” adıyla kalabalık aile sofralarını anımsadığı ilk sergisini açtı. Daha sonraki sergisi yine evdeki eski seramiklerden oluşturduğu, Bulgaristan göçünü de anlatan “Veda” sergisi oldu. Öğretim görevlisi olarak her gün Eskişehir’den, görev yaptığı Bilecik’te üniversiteye gidip geldiği için üçüncü seramik sergisinin adını aradaki uzaklık olan ‘176 kilometre’ koydu. Sanatçı, “Kuşlar derdine konar” adını verdiği son sergisini ise bir kabulleniş sergisi olarak değerlendiriyor.
Sergi 23 Kasım’a kadar açık kalacak.