Elton John, bazı dünya starlarını utandırdı

EXPO 2016 Antalya kır aktivite alanındaki konserine “İyi akşamlar, bu gece burada olduğunuz için çok mutluyum” sözlerini Türkçe söyleyerek programına başlayan SİR unvanlı, şarkı yazarı, besteci ve piyanist, dünya starı Elton John 15 Temmuz darbe girişimini bahane edip ülkemizdeki konser sözleşmelerini iptal eden korkaklar Sting, Muse ve de azılı Türk düşmanı olan ermeni asıllı yaşlı şarkıcı Joan Baez’in bu davranışlarını hoş karşılamadığını çıktığı sahnede kendisini izleyen binlerce hayranına hitaben “Neler kaçırdıklarını bilmiyorlar” diyerek anlayabilecekleri dilde bir mesaj vermekle kalmamış EXPO 2016 Antalya organizasyon komitesine bir mektup göndererek “Türkiye’deki olaylardan üzüntü duyduğunu, yaşananların demokrasi ve özgürlük ortamını bozmak için yapıldığını, Türkiye’yi önceki konserlerinden biliyorum. Yapılanlar güzelliklerin üzerine gölge düşüremez. Türkiye’deki konserimi büyük bir zevkle gerçekleştireceğim” demiştir.
Henüz 15 yaşında başladığı müzik kariyerine bugüne kadar 250 albüm, 110 milyondan fazla single satışı ile sanat müzesini dolduran Elton John, Sting, Jenifer Lopez, Muse ve Joan Baez’e ithaf olarak “Crocodile Rock” adlı şarkısını çalıp söylemiştir. Elton John’un peşi sıra ülkemize gelen ünlü Porto Rikolu şarkıcı Rick Martin’de sözünde durup Antalya’da konser veren ünlü bir sanatçıdır.
Türkiye ünlü ses ve müzisyenlerin akınına uğradı
Gölgelerinden korkan bazı dünya starı şarkıcılar ülkemize gelmeye korkarken yine pek çok ünlü Türk sanatseverlerle, buluşmak için can atmaktadır. İspanyol Flâmenko EXPO 2016 Antalya’da Piyanisti Manolo Carrasco, dünyanın en iyi on şefinden biri olarak tanınan Julian Rachlin, Grammy ödülüne layık görülmüş, dünyaca ünlü şef Darrell Ang ve yine neslin piyano dahisi olarak uluslar arası şöhrete sahip Zhang Zou, gibi sanatçılar üstün sanatlarını sergilemek için Türkiye’ye gelen ve gelecek şöhretlerden bazılarıdır.
Antalya Uluslararası Piyano Festivali kapsamında dünya sanatçısı İtalyan piyanist Roberto Cominati’ninde eşlik edeceği pek çok dünya starları Türkiye’ye gelmek için gün saymaktadır.
Ekim ayı içinde cazın ustalarını dinleyeceğiz
26 yıldan bu yana Türk Caz Müziği severlere dünyanın ünlü caz ustalarını tanıtan Akbank Caz Festivali, bu yılda 12-13 Ekim tarihleri arasında daha zengin bir programla caz severlerin huzuruna çıkma hazırlığı içindedir. Şimdilik belirlenen programa göre ülkemizde sanatlarını sergileyecek olan yabancı caz müziği ustalarına ülkemizde birer saygın müzikçi ve ses sanatçısı Paolo Fresu, dünyanın iyi tenor saksafon icracısı 75 yaşındaki Pharoah Sanders, Latin acazın günümüzdeki muhteşem ismi olan ve de üç kez Grammy’a aday gösterilen Küba’lı besteci ve piyanist Omar Sosa ve de iki Grammy ödülü sahibi Ron Carter, yer almaktadır. Festivalin Türk sanatçıları ie yer alacak olan Erik Truffaz Quartet, topluğu caz severlere değişik bir program sunacaklardır. Caz müziğinin tanınmış icracısı İmany İstanbul konseri sırasında soul ve folk müzikten de örnekler sunacaktır. İmany 21 Ekim’de Wolswagen Arena’da hayranları ile buluşacaktır.
Yaza veda konserleri ile ünlü isimler bir kez daha hayranlarıyla buluşacaklar
Seker bayramı, kurban bayramı diyerek ülkemizde ve de Kıbrıs’ta lüks otellerin salonlarında astronomik ücret karşılığı sahne alıp bir gecede olsa cüzdanlarını şişiren ünlü seslerimiz, veda etmek üzere olduğumuz 2016’nın bu son aylarında da boş durmayıp İstanbul Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava sahnesinde düzenlenen Yaza Veda Konser’lerin de alacakları sahne çalışmaları ile hayranlarına veda edeceklerdir. 13 Ekim’de Teoman, 15 Ekim’de Mazhar-Fuat-Özkan üçlüsü MFÖ, 16 Ekim’de ise Kenan Doğulu 2016’ı yazının finalini yapacaktır.
Bu arada 11 yıldır albüm yapmayan üçlü DMC ile yeni bir anlaşma yaparak yeni şarkılarından oluşan bir albüm yapmak üzere bugünlerde stüdyoya gireceklerdir. Aralık 2017’de müzik marketlerde satışa çıkacak olan albümün henüz ismi belirlenmemiştir.
Ziynet Sali Almanya’da ödül aldı
Hareketli müziğin usta icracısı Ziynet Sali, Almanya’da düzenlenen Daf Bama’da Akdeniz’in en iyi kadın sanatçı ödülüne layık görülmüştür. Ülkesinde sıkıntılı günler geçiren Sali: Bu ödülü, gücünü bütün dünyaya gösteren güzel ülkemin cesur insanlarına hediye ediyorum, diyerek içindeki ülke sevgisini uluslararası arenada dile getirmiştir. Rock müziğinin sevilen sesi Sali’nin İzmir konserine enstrümanları ile Ozan Tügen, Metin Türkcan, Buket Doran, Aykan İlkan ve Ceren Tügen (Vokolist) olarak eşlik etmişlerdir. İzmirlilere doyumsuz bir gece yaşatan sanatçı önümüzdeki günlerde Avrupa turnesine çıkacaktır.
Son günlerin yıldızı: Linet
Fiziği ve gür sesi ile Türk Sanat Müziği’nin usta icracısı Linet, geride bıraktığımız günlerde Bodrum’de meşhur Club Catamaran’da özel bir konser için program yapmış ve özel davetliler tarafından ayakta alkışlanmıştır. Fransız nişanlısının evli olduğunu öğrenen ve uğradığı bu acı olay karşısında morali son derece bozuk olan Linet, yinede “Adını sen koy, aman aman, isyan ve geçer” adlı şarkıları ile büyük beğeni toplamış ve konuklar tarafından ayakta alkışlanmıştır. 600 kişi tarafından dinlenen ve izlenen Linet’in güzelliği ve şıklığı o gece herkesi büyülemiştir.