Emin Antik Sanat Merkezi Ressam Muammer Durmuş’un eserlerini ağırlıyor

Ankara Kale’de yer alan Emin Antik Sanat Merkezi, “Muammer Durmuş ile Düşlere Yolculuk” isimli serginin açılışını gerçekleştirdi. Sürrealist çizgileri ve kendine has uslübuyla modern Türk resminin ustaları arasında yer alan Durmuş’un sergisine, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, eski milletvekili Şevket Bülent Yahnici, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, elçilik temsilcileri ve Ankaralı sanatseverler katıldı

SULTAN YAVUZ/ ANKARA

Emin Antik Sanat Merkezi’nin duvarlarını Ressam Muammer Durmuş’un eserleri süslüyor. “Muammer Durmuş ile Düşlere Yolculuk” isimli sergide, sanatçının yağlı boya, gravür, çini mürekkep ve desen çalışmaları yer alıyor. Serginin açılışına
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, eski milletvekili Şevked Bülent Yahnici, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, elçilik temsilcileri ve Ankaralı sanatseverler katıldı. Pandemi önlemleri kapsamında sosyal mesafe kuralları ve maske kullanımına uygun olarak yapılan etkinlikte, açılış konuşmasını Emin Antik Sanat Merkezi’nin kurucusu İbrahim Terzioğlu yaptı.
Terzioğlu, şöyle konuştu:
“Bugün çok özel bir gün çünkü Muammer Durmuş sergisi var. Emin Antik Sanat Merkezi olarak uluslararası ölçekte tanınan ressamımızın ikinci sergisine ev sahipliği yapmaktan çok büyük mutluluk duyuyoruz. Pandemi nedeniyle bizi yalnız bırakmayan dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Sergimiz 28 Ekim’e kadar sürecek ve 30 Ekim’de de İranlı bir sanatçımızın sergisini açmayı planlıyoruz ancak pandemi koşulları nedeniyle açamazsak, sergimizi uzatacağız. Atatürk’ün bir sözüyle açılışımızı yapmak isterim, ‘Sanat ülkülerin kanadıdır.’ Biz ideallerimizin kanadını kırmayalım, budamayalım…”
Terzioğlu’nun ardından söz alan Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, “Muammer Abimize, düşlerini bizimle paylaştığı için çok teşekkür ediyoruz, bu sergiyle bizi bir araya getirdiği için de… Umarım en kısa zamanda bu pandemiyi atlatarak değerli sanatçılarımızla yan yana olacağımız çok güzel resim sergileri ve çalıştaylarımız olacak. Serginin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.
Tuna, “Muammer Durmuş’un sanatı üzerine kimsenin söz söyleme hakkı yok”
Ankara’nın ilk galeristlerinden Fatma Tuna ise 1983 yılınca Cinnnah Caddesi’nde açtığı galeriye, Muammer Durmuş’un da sık sık geldiğine ve bu süreçte kadim bir dostluk yakaladıklarına dikkat çekerek, “Onu yakından tanırım ve sanatı üzerine kimsenin söz söyleme hakkı yok. Böyle eserlere imza attığı ve dostum olduğu için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Ressam Muammer Durmuş, “Ben ifadelerimi söze ya da yazıya dökmek istemiyorum, görsel değerim var. Bu gördükleriniz zaman içinde üretilmiş, katıksız, katkısız ve hiç bir altyapısı, düşüncesi olmadan kâğıt üzerinde bitirdiğim işler. Hoş geldim, hoş buldum” dedi.
Etkinliğin son konuşmacısı olan eski milletvekili Şevket Bülent Yahnici de şunları söyledi:
“Değerli sanaçtımızı Kale’de bu mekanda ağırlamaktan çok mutluyuz. Kale’ye varlığıyla değer kattı ki biz de bunun için uğraşıyoruz. 12 Eylül’de güzel bir etkinlik yaptık, Akkale’de dalgalanan bozkurtun güneşi ve rüzgârıyla beslenen bayrağımızı bisikletçilerimize teslim ettik ve onlar 110 kilometre pedal çevirip Doğatepe’ye taşıdılar. Şu anda da Polatlı Müzesi’nde yerini aldı ve çok manalı bir iş yaptığımıza inanıyorum.
Bizler Ankara Kent Konseyi Kale Çalışmaları Meclisi yöneticileri olarak belediye ile ilgili olduğu kadar devletin Ankara’daki kültür ve sanara ilişkin tüm kurum ve kuruluşlarıyla da işbirliği içinde çalışıyoruz. İnsanları bu süreçte tedirgin ve huzursuz etmemek için etkinlikleri erteledik ancak daha iyi ve sağlıklı günlerde yeniden hayata geçireceğiz. Güzel resimleri olan sanatçı dostumuzun eserlerini güzellikle izleyelim, sanatla kalalım. Sanat içimizi aydınlatan güneç olmaya devam etsin…”