Emin Antik Sanat Merkezi, yeni yılı “Yılbaşı Özel Sergisi” ile karşılıyor

Ankara Kale’si, Atpazarı Sokak’ta yer alan Emin Antik Sanat Merkezi, yeni yılı karma resim sergisiyle karşılıyor. 46 ressamın farklı tarzdaki eserlerinin yer aldığı “Yılbaşı Özel Sergisi”ndeki resimler, “sanatı herkesle buluşturabilmek için” uygun fiyatla alıcıyla buluşuyor. 31 Ocak’a kadar gezilebilecek olan sergi, Hayati Misman’dan Ali Düzgün’e, Sezai Kara’dan Hasan Pekmezci’ye, Şekip Oğuz’dan Yong Moon Kim’e kadar pek çok sanatçının eserine ev sahipliği yapıyor

SULTAN YAVUZ/ANKARA

Emin Antik Sanat Merkezi, “Yılbaşı Özel Sergisi” ile yeni yıla “merhaba” diyor. “Sanatı herkesle buluşturabilmek” şiarıyla yola çıkarak, eserleri uygun fiyatla alıcıyla buluşturan sergi 31 Ocak tarihine kadar gezilebilecek. 46 ressamın 30×30 ebatındaki altışar eserlerinden oluşan sergide, Aligoli Merdani, Ali Düzgün, Sezai Kara, Şükran Pekmezci, Celal Binzet, Canan Bayraktar gibi pek çok sanatçının imzası bulunuyor.
Sergiye ilişkin 24 Saat gazetesine konuşan Emin Antik Sanat Merkezi’nin kurucularından İbrahim Terzioğlu, pandemi döneminde açtıkları dördüncü sergi olan “Yılbaşı Özel Sergisi”nde 46 ressamı Başkentlilerle buluşturduklarını söyledi. Terzioğlu, “Sanat merkezlerinin en önemli görevlerinden biri de sanatı tüm halk katmanlarına yaymaktır. Özellikle fiyat ve ölçü anlamında herkesin kesesine uyacak fiyatlandırma yaptık, her eve orijinal eser asılsın amacını taşıyoruz. Tüm sanatseverleri ve sanatçı dostlarımızı bekliyoruz” dedi.
Sanat eleştirmeni Ümit Yaşar Gözüm ise yılbaşı sergilerinin tüm dünyada bir gelenek hâline geldiğini ve söz konusu serginin de bu anlamda çok başarılı olduğunu söyledi.
Gözüm, “Emin Antik, 46 sanatçımızın altışar eseriyle harika bir sergi açtı. Sadece teşhiri görmek için bile gezilebilecek bir sergi, çok nitelikli, küçük işlerden oluşan ve söz konusu ressamların ilk kez bir araya getirildiği değerli bir etkinlik. Ticari amacın ötesinde, sanatsal kaygısı olan bir sergi ve bu çapta bir serginin düzenlemesi bile sanatın yaşaması için ciddi bir katkıdır. Katılımcı dostları ve Emin Antik Sanat Merkezi’nin sahiplerini yürekten kutluyorum…” diye konuştu.
Düzgün, “Sanatçılar hiçbir zaman kendilerini ebata göre ifade etmezler”
Sergiye eserleriyle katılan ve daha çok kadınları resmetmesiyle tanınan Ressam Ali Düzgün de, “Kentsel Dönüşüm” adını verdiği ve sosyolojik olarak kent ve kırsal kadınlarını kompoze ettiği resimlerini sergide görmekten mutlu olduğunu ifade etti. Sanatçıların pandemi dönemi de olsa her zaman sanatlarını icra etmeye devam ettiklerini vurgulayan Düzgün, şunları söyledi:
“Bizler en sağlıksız dönemlerde bile resim yapmadan edemeyiz. Emin Antik Sanat Merkezi’nde bir araya gelen tüm ressamlarımız Türkiye’de yıllardır resim yapan, kimi akademik olarak kimi serbest ya da emekli oldukatan sonra resimle ilgilenen sanatçılardan oluşuyor. Resim ebatlarının boyutu bazen küçük olabiliyor, bu sergide de 30×30 ebat sınırlaması yapıldı ama sanaçtılar hiçbir zaman kendilerini ebata göre ifade etmezler. Duygu ve düşüncelerini net açıklarlar ve görsel okuma bilen insanlar, bu eserlere bakınca çok güzel duygulara sahip olurlar. Ankara’da örnek bir sergi olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe katıldığım için çok mutluyum.”
Yahnici, “Serginin Türk resim sanatı için hayır getirmesini diliyorum”
Eski Milletvekili Şevket Bülend Yahnici, Kent Konseyi içinde yer alan Ankara Kalesi Çalışmaları Meclisi’nde faaliyet gösterdiklerini belirterek, söz konusu sivil toplum kuruluşunun içinde Kale’de faaliyet gösteren müze ve galeri yöneticilerinin de yer aldığını ifade etti. Emin Antik Sanat Merkezi yöneticilerinden İbrahim Terzioğlu’nun da yürütme kurulu üyesi olduğuna işaret eden Yahnici, hem burada hem de Kale’deki diğer galerilerde çok güzel işler yapıldığını dile getirerek, şöyle konuştu:
“Mesela Erimtan’da Rafiello sergisi hâlâ açık ve diğer galerilerde de faaliyet gösteriliyor. Geçen gün Kale’nin içindeki birkaç esnafı gezme fırsatı bulunca, ortaya konan işlerin ne kadar kıymetli olduğunu yakınen gördüm. Ömrümün çeyrek asrını Kale faaliyetlerine harcadım ama hâlâ keşfetmediğim pek çok gizli hazine olduğunu görüyorum.
Emin Antik Sanat Merkezi, Cumhuriyet devrinin son yarım asırlık döneminde Türk resmine büyük değer katan sanatçıların eserleri arasından seçerek bu sergiyi oluşturdu. Kutluyorum ve serginin başarılı olmasını Türk resim sanatı için hayır getirmesini diliyorum. Ankara’da sanata atılan her imza bizim için önemlidir ve imza atan her dostumuza destek olmak zorundayız…”